Reprezentace
26. 8. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : turnaj Lotyšsko
Reprezentace
4. 9. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : turnaj Bosna a Hercegovina
15.1.2020

Počtvrté za sebou nebudou naši kadeti chybět na mistrovství Evropy

Reprezentační družstvo chlapců ročníku 2003/04 postoupilo na ME U18 v roce 2020. Zní to jednoduše, a protože je to již počtvrté za sebou, vypadá to, že je to snadné. Není….

Slovo kvalifikace nemám rád a každému trenérovi národního týmu se u ní ježí vlasy a přemýšlí o tom, co bude, když se to nepovede. Nám se to povedlo hned na první pokus z jedné z pěti evropských zón (MEVZA), kde jen vítěz si zajistil letenku na ME U18 2020, které pořádá společně Itálie (Lecce) a Řecko (Karpenissi) od 10. – 19. července.

Byla to moje desátá kvalifikace u reprezentace (kadeti, junioři, muži, ženy – ME, MS, OH). Byla stejně těžká a fyzicky i psychicky náročná jako každá jiná. Předcházela jí příprava, která začala prakticky se startem školního roku.

Družstvo se scházelo na srazech v Mikulově a především absolvovalo dlouhou prosincovou přípravu včetně „vánočního“ turnaje v Ostravě. Prvních osm dní v roce 2020 opět v Mikulově a hned odjezd na MEVZU. Celkem jsme zvládli společných 39 dní trénování a hraní, 12 zápasů druhé nejvyšší mužské soutěže (1. liga mužů), kde jsme získali 4 vítězství, ale především perfektní soupeře pro přípravu. Dalších 5 utkání na turnaji juniorů v Ostravě a celkově nespočet kilometrů na cestách…

Vyplatilo se. Přímý postup si na ME zatím kromě nás vybojovala družstva Polska, Finska, Turecka, Francie a dvě pořadatelské země. Do druhého kola kvalifikačních skupin spadla družstva jako Rusko, Bulharsko, Belgie, Holandsko, Německo, Portugalsko, Bělorusko, Ukrajina, Srbsko.

Podle výsledků to vypadá, že jsme kvalifikací prošli hladce – 5 vítězství, jeden ztracený set. Nakonec se ukázalo, že herní kvalita byla ve většině utkání na naší straně, ale „prodat to“ ve správný čas na správném místě už tak jednoduché není a pro hráče ve věku 14-16 let už vůbec ne. Především semifinále, kde se nesmí zaváhat a na nás vyšli domácí Slovinci a pak samotné finále je doslova „boj o život“.

Turnaj MEVZA v Mariboru (9. – 11. 1. 2020) byl těžký ještě z jiného důvodu. Kvalifikace se „smrskla“ na tři dny a tak se hrály dva zápasy denně. Tady nám určitě pomohly výsledky 3:0, ale i tak to bylo náročné, především udělat družstvu taktickou přípravu a video za soupeřových utkání. V pátek jsme například ve 13 hodin dohráli a v 15 hodin se již šli rozcvičovat na velmi důležité semifinále. Družstvům ubývaly síly, ale tady jsem strach neměl, protože jsme trénovali 5-6 hodin denně a věřil jsem, že fyzicky družstvo turnaj vydrží. Za pravdu mi dal poslední den, kdy pořadatelé nabídli před zápasy o umístění dopoledne hodinu tréninku pro 6 družstev (každý měl v té době za sebou 4 zápasy během dvou dnů) a nikdo kromě nás na trénink nepřišel. Tady jsem začal věřit, že ostatní soupeři „melou z posledního“.

Výsledky:

základní skupina B:

 • Česká republika – Chorvatsko 3:0 (25:12, 25:16, 25:12), statistika
 • Česká republika – Slovensko 3:1 (25:10, 25:18, 23:25, 25:11), statistika
 • Izrael – Česká republika 0:3 (17:25, 12:25, 16:25), statistika

semifinále:

 • Česká republika – Slovinsko 3:0 (25:16, 25:20, 25:22), statistika

finále:

 • Česká republika – Rakousko 3:0 (25:18, 25:14, 25:20), statistika

Konečné pořadí MEVZA U18 2020:

 1. Česká republika
 2. Rakousko
 3. Slovinsko
 4. Izrael
 5. Slovensko
 6. Maďarsko
 7. Chorvatsko

Kvalifikaci odehrál na nahrávce Šimon Bryknar a záda mu kryl „Kuba“ Hoang Hieu. Hráli jsme nejrychleji a také proto byl Šimon po zásluze vyhlášen nejlepším nahrávačem turnaje. Na bloku odehrál celý turnaj Tomáš Bukáček (nasbíral nejvíce bloků ze všech hráčů celé kvalifikace) a prostřídali se s ním Lukas Tóth a Jakub Klajmon. I díky nim jsme patřili v obraně na síti k nejlepším.

U smečařů se musím zastavit. Dlouhodobě od léta nám chybí opora družstva Jakub Ureš a na posledním tréninku, již na místě kvalifikace, se nám zranil Honza Jirásek. Do turnaje nastoupili jen tři smečaři. Stabilně, stejně jako v přípravě, odehrál turnaj Daniel Fabikovič. První zápasy s ním rozehrál Jiří Benda a velkou pochvalu zaslouží Rudolf Stieber, který turnaj dohrál a velmi družstvu pomohl. David Kollátor z pozice diagonálního hráče spolehlivě přiděloval body v každém zápase a také proto dostal cenu – MVP turnaje. Úlohu druhého „účka“ plnil Jakub Pelikán a na liberu odehrál turnaj spolehlivě Matěj Šálek.

V přípravě a na samotném turnaji odvedli velký kus práce asistenti Ivan Pelikán, Miroslav Šotola a Tomáš Malčík, dále fyzioterapeut Jakub Wrona a vedoucí družstva Láďa Bednář. Časově náročný byl turnaj pro statistika Ondru Smolku. Chtěl bych poděkovat i všem těm, kteří s námi během přípravy spolupracovali a nakonec na kvalifikaci neodjeli - fyzioterapeutky Bára Bendová a Kačka Ančincová, statistička Petra Žilková a „masťa“ Martin Sedlák.

Šampionát, který nás v létě čeká, už není ta protivná kvalifikace. Důležitý úkol je splněn a teď už by si měli hráči a my všichni okolo vychutnat ten pocit být mezi dvanácti nejlepšími v Evropě a šampionát  si užít. Vím, že to tak v případě nás trenérů nebude a že se budeme nervovat od prvního do posledního zápasu a budeme chtít udělat co nejlepší výsledek.

A pak po šampionátu nenápadně přijde další kvalifikace ……

Autor: Jan Svoboda – hlavní trenér RD 2003/04

Krátké zprávyArchiv
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Královo Pole Brno hlásí novou posilu, z portugalského týmu Leixoes SC přichází americká smečařka Cassie Baird.

 
UNIQA M-ČR U17 - beachvolejbal - chlapci

1. místo - Daniel Fabikovič/Richard Stružka 2. místo - Tomáš Červa/Jakub Tesárek 3. místo - Tomáš Křenek/Tadeáš Milichovský

 
UNIQA M-ČR U17 - beachvolejbal - dívky

1. místo - Noemi Jeřábková/Sabina Matoušková 2. místo - Žaneta Foxová/Michaela Vlčková 3. místo - Kristýna Koblížková/Alžběta Tomášová

 
Přátelské utkání - ženy - Walbrzych (POL)

Polsko – Česká republika 3:2 (17:25, 25:22, 25:17, 22:25, 15:13)

 
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Švédský univerzál Fredric Gustavsson po Řecku, Francii, Finsku, Japonsku, Belgii a Turecku, kde naposledy působil v týmu Inegol Belediyesi, okusí v...

 
Přátelské utkání - ženy - Walbrzych (POL)

Polsko - Česká republika 3:0 (25:14, 25:19, 25:19), dodatečný set 24:26

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018