1.7.2017

Češi 97/98 vedli nad Japonskem už 2:0, ale nakonec budou hrát na MS U21 2017 jen o 15. místo

Česká volejbalová reprezentace do 21 let (97/98) má za sebou předposlední duel letošního světového šampionátu. V českobudějovické Budvar aréně nastoupila od sobotní 15. hodiny ve skupině o celkové 13. - 16. místo proti výběru Japonska. Češi v prvních dvou setech potvrdili zlepšené výkony z posledních zápasů se Spojenými státy a Itálií, poté však Japonci dokázali hru i skóre vyrovnat a musela rozhodnout až zkrácená hra. V té byli lepším celkem Japonci, kteří pokračovali ve výkonech z předchozích dvou sad. Češi naopak začali kupit chyby a bylo rozhodnuto. Japonsko dokázalo otočit skóre z 0:2 na 3:2 na sety a raduje se z dnešního vítězství. V neděli tak nastoupí v závěrečném boji MS o celkové 13. místo proti Spojeným státům americkým, Čechy čeká souboj o příčku patnáctou s výběrem Maroka.

Česko nevstoupilo do utkání nejlépe, aktivní Japonci získali během chvíle náskok čtyř bodů - 4:8 technický time. Poté přišel ale čas českého národního týmu, kterému se podařilo stáhnout skóre na rozdíl dvou bodů - 12:14. V útoku sázel - v dnešním duelu nahrávač číslo jedna Matyáš Džavoronok - zejména na svého bratra Donovana a univerzála Matěje Šmídla. Po špatném útoku Japonců byl o chvíli později rozdíl již jen jednobodový - 16:17. Česko bylo po druhém timeoutu v prvním setu jasně lepším týmem a díky kvalitní útočné fázi zvládl také závěr sady a ujal se vedení 1:0 na sety - 25:22.

Druhá sada byla dlouho vyrovnaná, Češi hráli zejména přes Donovana Džavoronoka, který měl úspěšnost útoku v prvním setu doslova fantastickou - 86%, když proměnil šest ze sedmi útoků - 8:7 pro náš výběr. Japonci ale obětavou hrou v poli dokázali brzo skóre otočit - po útoku Nakamota z pipu vedli už o dva body 14:12. Proti ale byl na servisu Matyáš Džavoronok, který skvělými plachtícími servisy dal základ šesti českým bodům v řadě - 18:14! A když se Lukáš Vašina pořádně opřel do míče, vedlo Česko v závěru sady o solidní čtyři body - 22:18. Na konci druhého setu přidal ještě dobrý útok přes dvojblok Matěj Šmídl a český národní tým zvítězil 25:20 - 2:0 na sety.

Také do třetího dějství vstoupilo Česko solidně a v prvních technickém oddechovém čase vedlo 8:6. Pak ale přišlo mírné polevení, několik chyb na útoku a rázem skóre ukazovalo 9:11 v neprospěch českého týmu. A o chvíli později bylo ještě hůře (10:14), ale i s tímto stavem Češi rychle něco udělali - při podání Martina Hudáka srovnali na 15:15. Druhá poloviny setu ale patřila japonskému celku, který vstupoval do finální fáze za stavu 21:17. Mladí Češi bojovali, ale koncovka patřila Japoncům - 21:25 - 2:1 na sety.

Japonsko bylo po zisku třetího setu na nohou a opět ve hře o vítězství v dnešním zápase. V úvodu čtvrté sady se drželo v mírném vedení - 8:6. Ani další fáze čtvrtého dějství nebyla z české strany příliš povedená, Japonci dobrou hrou v poli i v útoku zdolali Čechy o deset bodů 25:15 a o vítězi musel rozhodnout až tiebreak.

Zkrácenou hru ale nezačali Češi příliš dobře, Japonsko rychle vedlo 5:1 a česká lavička brala timeout. A ten českému výběru pomohl, svěřenci trenéra Pelikána zlepšili zejména obranu a skóre bylo rázem pouze 5:6. Při esu střídajícího Kristiána Červinky bylo dokonce srovnáno - 6:6. Japonci ale opět následně získali tři body v řadě, jeden po pěkné dlouhé výměně - 6:9 z českého pohledu. Hra byla nahoru - dolu, další tři míče pro Čechy, zejména s přispěním skvělých zákroků libera Tomáše Kunce - 9:9, timeout Japonců. Japonský dvojblok zaúřadoval za stavu 9:10 a poslal našeho soupeře do dvoubodového vedení. Ale ani Japonci nebyli v tiebreaku neomylní, při jejich nedorozumění v poli Češi srovnali na 12:12. Setball však měl následně brzy náš soupeř, a to když Arai dal za stavu 13:12 přímý bod z podání - 14:12. Japonsko nakonec vyhrálo tiebreak nejtěsnějším možným rozdílem 15:13 a celkově tedy porazilo český tým 3:2 na sety. Čechy tak čeká zítra souboj o konečné 15. místo s týmem Maroka, Japonci změří síly se Spojenými státy americkými v boji o místo třinácté.

MS U21 2017 - 2. skupinová fáze - o 13. - 16. místo:

Česká republika - Japonsko 2:3 (25:22, 25:20, 21:25, 15:25, 13:15)

Sestava ČR: Džavoronok M., Mikulenka, Horák, Vašina, Džavoronok D., Šmídl, libero: Kunc. Střídali: Červinka, Hudák, Indra, Šulc, Suda.

Nejvíce bodů: Šmídl (20), Džavoronok D. (19), Vašina (14) - Miyaura (21), Arai (19), Nakamoto (13).

Statistika: ZDE

Ivan Pelikán (kouč České republiky): "Těžce se to hodnotí... Opět jsme vedli 2:0, ve třetím setu to bylo 15:15, ale opět jsme to nedohráli. Proč to tak je, jestli to je nějaká nervozita nebo nezkušenost, to lze bohužel jen těžko říci."

Kristián Červinka (kapitán České republiky): "První dva sety to byl nádherný zápas, od Japonska výborná hra v poli, od nás to byl parádní výkon, řekl bych, že jeden z nejlepších v této hale. Třetí set byl ještě vcelku dobrý, ale ve čtvrtém setu jsme opět nepochopitelně polevili, asi už počtvrté na tomto turnaji, a prohráli ho. Do tiebreaku jsme vstoupili špatně, poté jsme udělali nějaká střídání a dokázali jsme se do zápasu vrátit, ale potom jsme udělali pár chyb a zkrátka vyhrálo Japonsko. Každopádně jim gratuluji, je to exotický soupeř a předvedli dobrý a bojovný výkon."

Autor: Mgr. Michal Mezera, foto: FIVB