1.7.2017

MS U21 2017 - den 7.: Ve finále Kuba s Polskem, Rusko si zahraje o bronz s Brazílií

Č. Budějovice: USA - Maroko 3:0 (25:18, 25:23, 25:21)

K úvodnímu utkání předposledního hracího dne nastoupili v Českých Budějovicích hráči Spojených států amerických a Maroka. Favorit tohoto duelu byl jednoznačný a to se také potvrdilo. USA porazilo Maroko za 75 minut hladce 3:0 na sety a bude hrát zítra s vítězem duelu Japonsko - Česká republika o konečné 13. místo.

Statistika: ZDE

Brno: Írán - Argentina 3:2 (25:23, 15:25, 18:25, 25:22, 15:10)

Úvodní sobotní duel v souboji o 5.–8. místo mezi Íránem a Argentinou začal vyrovnanou partií v prvním setu, který skončil tím nejtěsnějším rozdílem v koncovce pro tým z východu. V dalším setu naopak  darovali Íránci 8 bodů vlastními chybami Argentině a i díky tomu získali modrobílí v této sadě jasnou převahu a ovládli ji poměrem 15:25. Převaha Argentiny pokračovala i v sadě třetí, kterou Argentina získala taktéž bez větších komplikací 18:25. Ale ani přes prohru ve třetím setu se Íránci v následující sadě nevzdávali a drželi se svými soupeři velice vyrovnaný krok – koncovka setu začínala vyrovnaným skóre 20:19 pro Írán. Největším počtem bodů přispívali kapitán Rasoul Aghchehli  a Amirhossein Esfandiar, kteří se stali nejaktivnějšími útočníky. Argentinu oproti tomu celou dobu vedl za vítězstvím diagonální hráč Juan Horacio Bucciarelli. Rozhodující zkrácenou sadu lépe začalo mužstvo Íránu a následně zcela převzalo taktovku a zaslouženě zvítězilo v celém zápasu 3:2 i přesto, že Argentinci svým bojovným výkonem vzdorovali, co mohli.

Č. Budějovice: Česká republika - Japonsko 2:3 (25:22, 25:20, 21:25, 15:25, 13:15) - podrobný report: ZDE

Brno: Kanada - Čína 2:3 (27:25, 24:26, 25:21, 26:28, 9:15)

Druhá bitva o postup do boje o 5. místo začala také vyrovnanou první sadou. Ani jedno z družstev nebylo schopné protivníkovi odskočit na rozdíl více jak 3 bodů. Rozhodovalo se nakonec až v těsné koncovce – 27:25, kterou pro sebe získalo mužstvo Kanady. Do druhého setu vlétla o kousíček lépe Kanada, která si po celou dobu držela od svých soupeřů mírný tří až čtyřbodový náskok, který ale postupem setu ztratila. Na tabuli skóre bylo tedy možné vidět vyrovnaný stav 23:23. Tým Číny nakonec Kanaďany předčil přesnou přihrávkou a razantním útokem 26:24 a vyrovnal stav setů na 1:1. Třetí set se vyvíjel v podobném duchu jako set druhý, ale Kanada si i v závěru udržela bezpečný odstup a bez obtíží si dokráčela pro vítězství 25:21. Čína ale ve čtvrté sadě nabrala druhý dech a po celou dobu držela své soupeře pod tlakem. Číňané si udržovali mírný náskok, který ale stejně, jako Kanada ve druhém setu, postupně ztratila a o zisk setu se týmy utkaly až v dechberoucí koncovce. Tuto nakonec ovládla asijská země 28:26 a srovnala misky vah setů na 2:2. Zápas tedy vyústil v další zkrácenou sobotní sadu, která skýtala souboje o každý míč a neuvěřitelné zákroky v obraně na obou polovinách. Od stavu 9:8 se ale stébla zachytila Čína a týmu ze zámoří nepovolila již ani bod a zaslouženě zvítězila závěrečným skóre 3:2 15:9 v tiebreaku.

Č. Budějovice: Turecko - Egypt 3:1 (25:21, 20:25, 28:26, 31:29)

Dvě velmi těsné koncovky, které získalo Turecko, rozhodly o vítězi dnešního souboje v duelu s Egyptem o celkové 9. - 12. místo. Egypťané hrají na turnaji v Českých Budějovicích sympatický volejbal, bojují, ale mnohdy se vlastními chybami připravují o vítězství, ať již setů nebo i celkově zápasů. A to byl i dnešní případ, kdy ve čtvrté sadě vedli už 12:4 a nakonec ji ztratili v napínavé koncovce 31:29. Egyptský tým tedy čeká souboj o 11. místo, Turky o místo deváté.

Č. Budějovice: Itálie - Ukrajina 3:0 (25:18, 25:14, 25:18)

Až příliš jednoznačné utkání viděla zhruba padesátka diváků v českobudějovické Budvar aréně v sobotu večer. Italové přejeli Ukrajinu v jednom z nejjednoznačnějších duelů šampionátu 3:0 na sety a zítra si zahrají s Tureckem o konečné deváté místo. Všechny tři sety měly podobný průběh, Italové hráli výborně, a to především v obraně i na servisu, a alespoň částečně tak napravili silně nepovedený úvod šampionátů.

Brno: Semifinále č. 1:

Rusko - Kuba 1:3 (15:25, 18:25, 25:16, 23:25)

Kubánský tým vlétl do prvního semifinálového zápasu naprosto bezhlavě a ruskou sbornou v úvodu doslova přejel. Kubánci tvrdili muziku především na podání a v útoku a ruská obrana se celé dva sety zdála být doslova bezzubá. První dvě sady Kuba ovládla poměrem 25:15 a 25:18 a vše nasvědčovalo tomu, že se chladní Rusové z této ledové sprchy již neseberou. Opak byl pravdou, začátek třetí setu ukazoval na zápasovém skóre ztrátu Kubánců 5:1, náskok Rusové dále zvětšovali (8:3, 16:9, 21:14) a set bezproblémově dotáhli do vítězného konce 25:16 s pomocí sedmi bodových bloků!

Čtvrtý set v pořadí představil jednu z nejnapínavějších koncovek šampionátu. Kubánci bojovali o uzavření zápasu, Rusové o jeho prodloužení. Bojovalo se o každý míč, Kubánci ale přece jen našli více odvahy. Výměnu za stavu 23:23 zakončil kubánský tým nekompromisním útokem do ostré diagonály. Závěrečný bod zápasu přineslo Kubáncům plachtící podání a následná chyba ruského libera na přihrávce. Vysněný postup Kuby do finále světového šampionátu se tímto stal realitou.

Brno: Semifinále č. 2:

Polsko – Brazílie (25:21, 25:19, 21:25, 23:25, 15:12)

Ve druhém sobotním semifinále se setkala mužstva doposud neporažených Poláků a horkokrevných Brazilců, kteří byli v nástavbové skupině přemoženi Rusy. První set nenasvědčoval žádné vyrovnané bitvě. Kralující mistři Evropy své protivníky nepustili skoro k ničemu, byli lepší na přihrávce i v útoku. Brazilci dokázali vzdorovat pouze v obraně na síti – získali 5 bodových bloků oproti polským dvěma.

Druhý set nenabídl vyrovnanější podívanou. Sada probíhala naprosto totožně, jako ta první, v koncovce se ale bílo-červení dokázali ještě více zkoncentrovat a set ukončili za stavu 25:19. Poláci předčili své soupeře v modro-žlutém trikotu hlavně na útoku, kdy útočili s úspěšností 57 %. Třetí set nabídl minimálně zpočátku vyrovnaný duel (7:7, 14:14, 19:19), Brazilci ale neustále mírně dotahovali sebevědomě hrající Polsko. Počátek koncovky skýtal oběma týmům vyrovnané šance na úspěch (20:20). Brazilci tuto šanci využili a Polákům povolili už jen jediný bod a odnesli si skalp 3. sady poměrem 25:21.

Drama pokračovalo. Ani jedno z mužstev nechtělo pustit soupeře k většímu úniku. První technický time-out pro Brazilce 8:7, následně vyrovnáno 10:10, 14:14, 18:18, 23:23. Famózní útok Brazilců do ostré diagonály a následný bodový jednoblok rozhodl o pokračování zápasu do tie breaku. Série Norberta Hubera na podání znamenala odskok Poláků na 5:2, přestřelka zkažených servisů posunula skóre na 8:5. Vynikající blok Poláků opět za podání Norberta Hubera, Brazílie točí za stavu 12:10. Poláci ale mají koncovku setu ve vlastních rukou a nenechávají nic náhodě a vytlučeným blokem ukončují zápas poměrem 15:12 a stávají se druhými finalisty.