18.7.2019

Série přátelských utkání RD dívek 02/03 pokračovala s týmem Francie

Další v řadě těžké zápasy čekaly naše reprezentantky 02/03. Po přátelských utkáních v německém Torgelowu družstvo absolvovalo náročný přejezd do Žďáru nad Sázavou, kde na nás čekaly stejně staré reprezentantky z Francie. Ty už zde měly odtrénováno a odehraný zápas s našimi kadetkami 2004/05. My jsme měli dopoledne trénink zaměřený na prostor a orientaci v hale, podání a přihrávku.

Předpokládali jsme, že jsme dobře připravené po těžkých zápasech v Německu, ale Francouzky se do nás pustily „hlava nehlava" – to byl fofr.

Česká republika – Francie 3:2 (21:25, 23:25, 25:22, 26:24, 15:12)

Rozhodčí: Trumpeš, Pochop, počet diváků: 50

Česká republika: Dosoudilová, Bukovská, Koulisiani, Brichtová, Smolková, Kneiflová, libera Plačková, Chaloupková. Střídaly: Grabovská, Pokorná, van Gorp

Francie: Respaunt, Diouf, Defraeye, Hwnyo, Ratahiny, Ngolongolo, libero Vidaller. Střídaly: Bah, Rakotozaty, Aekx

Než jsme se rozkoukali, prohrávali jsme set. Na nahrávku jde Květa Grabovská a začínáme srovnávat hru. Koncovku druhého setu ještě prohráváme, ale už je vidět, že jsme v naší hře a nechybí nám bojovnost. Prosazujeme se v útoku, začínáme dobře bránit.

Ve čtvrtém setu už dominujeme, ale zasekli jsme se na postavení naší nahrávačky v zóně I. Dramatický závěr, kdy už prohráváme 23:24, zvládáme útokem středem sítě (Koulisiani) a následně potvrzenými bodovkami (26:24).

Ve zkrácené sadě rovněž výrazně vedeme, ale opět stejné postavení nás zrazuje. Drama nepřipouštíme. Vyhráváme v poměru 3:2 a jsme spokojeni.  Je to těžké, ale vydřené utkání, na kterém má zásluhu celé družstvo.

Průběh jednotlivých setů:

• 1. set - 6:8, 12:16, 16:21, 21:25
  • 2. set - 6:8, 13:16, 18:21, 21:22, 23:25
  • 3. set - 8:5, 16:10, 21:16, 25:22
  • 4. set - 8:6, 16:10, 21:14, 22:19, 23:24, 24:24, 26:24
  • 5. set - 5:2, 8:5, 10:6, 12:6, 13:11, 15:12

Po prvním těžkém zápase jsme šli do odvetného utkání s francouzským soupeřem.

Česká republika – Francie 0:3 (22:25, 20:25, 20:25), dodatečný set 25:21

Rozhodčí: Pochop, Trumpeš, počet diváků: 50

Česká republika: Grabovská, Pokorná, Švejnohová, van Gorp, Bukovská, Kneiflová, libera Plačková, Chaloupková. Střídaly: Brichtová, Dosoudilová, Koulisiani, Smolková

Francie: Respaunt, Diouf, Defraeye, Hwnyo, Ratahiny, Ngolongolo, libero Vidaller. Střídaly: Rakotozaty, Aekx

Od počátku setu se nám celkem daří, především v kvalitě podání, ale pouze do nadějného stavu 20:16. Tady nás postihla stejná „nepohoda“ jako v prvním utkání, v postavení naší nahrávačky v zóně I. Grabovská z I, přes Pokornou, Švejnohová a na hlavním kůle van Gorp. Do té chvíle bezchybná Pokorná neskládá 3x za sebou. Z nadějného vedení prohráváme nejprve o bod, později dokonce set v poměru 22:25.

Do druhého setu jde na nahrávku Dosoudilová a postupně se do hry zapojuje Smolková, Koulisiani a Brichtová. Soupeřky vycítily šanci a také po „kartáči" od trenéra po prvním prohraném zápase, už svojí šanci nepouští. Jsou lepší, lépe se pohybují, servírují. My se dostáváme pod tlak volejbalový, ale sami se utápíme v projevu, až příliš najevo nám ráčky ukazují, jak jsou unavené. Prohráváme druhý i třetí set vždy 20:25.

Domlouváme s trenérem soupeře set čtvrtý, který přes maximální burcování a s odhodláním, že nezakončíme těžký herní „trip" porážkou, zvládáme výhrou.

• 1. set - 7:8, 16:15, 20:16, 20:21, 22:25
  • 2. set - 8:1, 16:14, 16:21, 20:25
  • 3. set - 6:8, 14:16, 20:25
  • 4. set - 8:3, 16:8, 21:14, 25:21

Škoda, kvalifikační boje o postup na MEJ budou po psychické stránce ještě náročnější. Čekají nás tři nebo čtyři těžké zápasy ve třech (čtyřech) dnech po sobě. Na tuto skutečnost nás domácí soutěž nepřipraví. Tu musíme nastavit my, a děvčata se jí musí snažit přizpůsobit.

Končíme tak herní letní blok se silnými soupeři z Německa a Francie. Ukazuje se stejně jako po zimních zápasech (MEVZA), že tento výběr není výkonnostně daleko za svými soupeři.

Přesto musíme konstatovat, že družstvo herní posun udělalo. Děvčata chtějí reprezentovat, chtějí nabírat další volejbalové zkušenosti. Následovalo krátké soustředění v Dobřichovicích, jedno utkání s výběrem Univerzity z Chicaga (4:0) a nyní už zasloužené prázdniny a dovolená.