13.1.2019

Na turnaji MEVZA U16 Češky na finále nedosáhly, čeká je boj o bronz

Sobota na turnaji MEVZA U16 v Púchově patřila semifinálovým zápasům. Naše děvčata o postup do finále bojovala s domácím týmem Slovenska. Do tohoto zápasu se nám vždy proti Slovenkám dařilo. Češky se radovaly z vítězství na letním turnaji v Uherském Hradišti, na přípravě v Mikulově a i na povánočním turnaji PVG v Praze.

Slovensko – Česká republika 3:1 (20:25, 25:16, 25:22, 25:22)

Základní sestava: Kudrlová, Kamasová, Kelnárová, Výtisková, Rožnovjáková, Havlová, libero Mitáčová. Střídající: Svobodová, Pelikánová, Klánová, Zapfová

Že to bude těžké utkání a těžký první set ukazuje již dlouhá první rozehra. Tu vyhráváme a rychle jdeme do vedení zásluhou dobrých servisů Veroniky Kudrlové a Terezy Havlové. Slovenský trenér bere oddechový čas, naše Tonča Kelnárová kazí servis. Slovenské hráčky se zlepšují v mezihře a útoku. Téměř srovnávají stav (8:10). Přichází dobrý úsek z naší strany, který je podepřen dobrým útokem a dvěma esy za sebou od Zuzky Kamasové (11:15). Slovenky znovu zabírají, naše útoky končí v dobré obraně soupeře nebo útočíme do sítě. Oddechový čas našich trenérů a šťastný zákrok Marie Rožnovjákové  posouvá stav na 17:19. Kvalitní podání a posun ve skóre od naší kapitánky Elišky Výtiskové. Závěr setu bere do svých rukou Tereza Havlová nejprve útokem (prasátkem z doskoku) a přímým bodem z podání. Vyhráváme první set 25:20.

Průběh 1. setu - 1:5, 8:10, 9:12, 11:14, 12:17, 17:19, 19:23, 20:25

V druhém setu se nám daří pouze první tři rozehry. Pak se dostáváme do velkého útlumu, neděláme body útokem z příliš nízkých nahrávek. Soupeřky bojují a rychle se dostávají do vedení 11:3. Přichází střídání nahrávaček. Do hry nastupuje Kateřina Pelikánová. Slovenské hráčky jsou v tempu, daří se jim. Naše se nemůžou chytit, jsme pod tlakem. Částečné zlepšení přichází se servisem Tonči Kelnárová a blokem Marie Rožnovjákové 13:19. Ale po oddechovém čase slovenského trenéra opět kazíme servis. Set prohráváme přímým bodem (esem) z podání.

Průběh 2. setu - 1:3, 5:3, 11:3, 12:5, 15:8, 18:10, 13:19, 15:23, 25:16

Začínáme znova. Stav je nerozhodný 1:1. V hledišti se rozpoutal boj dvou „fanklubů rodičů“ – bubny, píšťaly, trumpety.  Ukazuje to na souboj lépe podávajících družstev. Slovenské hráčky jsou přehecované, mají velkou touhu nás konečně porazit. Získávají převahu, daří se jim. My ztrácíme především na přihrávce a v obraně na síti. Pořadatelé udělali pro zdar domácích maximum. Snazší postupovou skupinu, semifinálové zápasy v jejich velké hale, rozlosování pořadí zápasů apod. - přesně jak to má být.

Třetí set začínáme set dobře, vedeme do stavu 10:15, ale pak se karta začíná obracet. V té době je ve hře dobře hrající „Capi“. Té však nepřeje vrchní rozhodčí, její dva útoky prokazatelně do hřiště píská opačně. Koncovku prohráváme 25:22. Prohra nás značně poznamenala.

Průběh 3. setu - 2:5, 5:10, 14:17, 19:19, 21:20, 25: 22

Úvod čtvrtého setu nám nevyšel. Prvních pět servisů na naši stranu a tři přímé body. Trenéři přistupují k taktickému střídání libera. Stejnou strategii v průběhu turnaje použily i Maďarky. Hra se přerušuje a částečně zastavuje náš špatný rozjezd. Jsme horší, opět rychle prohráváme. Dá se ocenit, že neskládáme zbraně. Postupně se k soupeřkám přibližujeme. Koncovka je opět dramatická 23:22, ale závěr, zkažené podání a opět přímý bod na přihrávce končí tento set a celé utkání. Do finále jde náš soupeř.

Průběh 4. setu - 5:0, 5:4, 8:4, 11:5, 13:7, 19:12, 21:16, 23:22, 25:22

Největší rozdíl mezi dnešními soupeři byl v počtu obdržených es (SVK 12x, CZE 20x) a v počtu vítězných bloků (SVK 12x , CZE 5x). Na těchto dvou činnostech prohráváme o 15 bodů.

Ve finále a o přímou účast na ME U16, které se bude konat v letošním roce v Itálii a Chorvatsku v červenci tohoto roku, se střetne Slovensko s družstvem Slovinska, které v druhém semifinále zdolalo Maďarsko 3:1.

My budeme hrát o třetí místo proti Maďarkám. Už máme zajištěný postup do dubnové další kvalifikační fáze. Po první kvalifikaci budeme znát šest přímých účastníků a dva domácí pořadatele. O další čtyři místa se bude bojovat v dubnu. Je třeba obsadit co nejlepší umístění na tomto turnaji. Hrát umíme, jen musíme zahrát lépe než dnes.

Autor: Stanislav Mitáč