2.4.2016

Přímý postup na ME U19 JKY 2016 si vybojovala Belgie, Češky 98/99 skončily na druhém místě, 2.4.2016

Včerejším vítězstvím jsme si zajistili minimálně účast ve 3. kole kvalifikace na ME U19 JKY 2016, přesto naším hlavním cílem zůstává přímý postup, ke kterému musíme porazit zatím suverénní Belgii. Včera jsme po večeři absolvovali s hráčkami první video poradu. Dnešní dopoledne mělo stejný průběh jako včera – po snídani jsme měli druhou video poradu na našeho dnešního soupeře a před zápasový trénink, ve kterém jsme se po zahřátí věnovali servisu s přihrávkou a krátkou herní přípravou na našeho dnešního soupeře.

Před odchodem k zápasu jsme znovu shlédli motivační video našich podařených akcí ze zápasu s Rakouskem a vydali jsme se do haly, kde v prvním dnešním zápase porazily Rakušanky domácí Dánky snadno 3:0, a skončily tak na konečném třetím místě naší kvalifikační skupiny.

Do velmi emotivního utkání jsme vstoupili nervózně a rozpačitě. Tři naše chyby na přihrávce a jedna na útoku znamenala rychlé vedení pro Belgičanky (1:5), na které musel Aleš Novák reagovat time-outem. Podařilo se nám sice snížit na rozdíl jediného bodu (4:5), ale několik našich chyb na útoku dostalo Belgičanky opět do čtyřbodového vedení. Chybují Vendulu Valáškovou tak za stavu 5:9 musela nahradit Daniela Černá. Díky několika dobrým útokům se nám sice podařilo snížit na 8:10, ale několik dalších chyb dostalo soupeře znovu do výrazného vedení 9:17. Naše hra se znovu začala zlepšovat. Bojovným a kolektivním výkonem se nám podařilo snížit na 15:19 a donutili jsme tak soupeře k oddechovému času. V tuto chvíli obě dvě družstva předváděla velmi pohledný a bojovný volejbal. První set se nám však již bohužel zdramatizovat nepodařilo a prohráli jsme 18:25.

V úvodu druhého setu byl k vidění oboustranně bojovný volejbal, bohužel jsme několikrát chybovali při útoku po vybraném míči i na servisu a za stavu 7:8 jsme měli na svém kontě 6 chyb.  Díky dobré obraně na síti se Belgičanky dostaly do tříbodového vedení 8:11, za tohoto stavu střídala nahrávačka Nicole Šmídová Tizianu Baumrukovou. Po další chybě na útoku Daniely Černé se na hřiště dostala Denisa Pavlíková. Zastavit narůstající náskok Belgičanek se nám však nepodařilo a za stavu 9:14 si Aleš Novák vzal první oddechový čas. V prostřední části jsme se vyhecovali k velmi obětavému výkonu a trpělivou hrou se nám podařilo snížit na 13:15. V této fázi jsme byli lepším týmem a při podání střídající Evy Valentové jsme se dostali do vedení 18:17. Obě dvě družstva se v rychlém sledu několikrát vystřídala ve vedení, do koncovky jsme vstupovali za stavu 20:20. Ve velmi emotivním závěru jsme několikrát velmi obětavě vybrali těžké balony v poli a dokázali jsme několikrát úspěšně zakončit těžký protiútok. V závěru jsme vedli 24:21. Chyba na servisu sice dala Belgičankám naději na zvrat, hned druhý setbol však v zisk setu proměnila tvrdým útokem Anička Suchá.

Do třetího setu jsme nastoupili na nahrávce s Nicole Šmídovou, smečařkami Denisou Pavlíkovou a Annou Suchou, blokařkami Veronikou Jandovou a Markétou Bízkovou a s univerzálkou Gabrielou Kopáčovou. Začátek však patřil našemu soupeři, který nás donutil k prvnímu time-outu za stavu 1:5. Z nepříznivého vývoje jsme se však rychle oklepali a při výborném servisu Anny Suché jsme se dokonce dostali do vedení 6:5. Náš nedůraz na útoku však dokázaly Belgičanky potrestat a vytvořily si tříbodové vedení 7:10. Z naší hry se vytratila bojovnost, trápili jsme se na přihrávce a soupeř tak snadno dokráčel k jednoznačnému vítězství.

Do čtvrtého setu jsme tak vstupovali za nepříznivého stavu 1:2. Krok se soupeřem jsme drželi pouze do stavu 3:3. Po několik našich nevynucených chybách jsme rychle prohrávali 3:8 a 4:11 (za tohoto stavu jsme měli vybrány oba dva time-outy). Belgičanky byly v tuto chvíli jasně lepším týmem a suverénně kráčely za vítězstvím. Bohužel jsme nenašli sílu k obratu, soupeř byl lepší ve všech činnostech, především na servisu, naše přihrávka byla na tristních 14 % resp. 0 %. Zápas skončil zaslouženým vítězstvím Belgičanek 3:1, kterým gratulujeme k postupu. Nás prohra v závěrečném utkání odsoudila k druhému místu ve skupině. Přímý postup na MEJ si vybojovaly Belgičanky, náš výběr čeká v červenci boj o poslední tři postupová místa ve druhé kvalifikaci.

Česká republika – Belgie 1:3 (-18,22,-14,-10)

Základní sestava: Suchá, Bízková, Kopáčová, Valášková, Jandová, Baumruková, libero: Slavíková.
Střídaly: Černá, Valentová, Šmídová, Pavlíková, Nečasová.

Autor: Ing. Ondřej Foltýn, foto: CEV