5.1.2020

Evropská kvalifikace na OH 2020 mužů – Berlín – 1. den

V Berlíně se začátkem ledna sešlo osm družstev, které mají nárok se „porvat“ o jedno místo na olympijském turnaji v Tokiu. Postup z celosvětových kvalifikací si již loni zajistili Rusové, Poláci a Italové. O poslední místo pro evropský tým budou bojovat Srbové, Slovinci, Francouzi, Bulhaři, Nizozemci, Belgičané, domácí Němci a k naší radosti i náš reprezentační výběr.

Olympijskou kvalifikaci odstartoval jeden ze šlágrů skupin. Mistři Evropy Srbové vyzvali hned v prvním utkání Francouze, kteří soupeři měli co vracet. V semifinále ME v září 2019 to byli právě Srbové, kteří nepustili domácí Francouze do vysněného finále. Od začátku zápasu bylo vidět, že větší motivace je právě na straně hráčů galského kohouta a nakonec nepovolili úřadujícím mistrům Evropy ani set.

Druhý zápas dnešního dne již velmi zajímal naši reprezentaci, protože boje ve skupině A zahajovali vicemistři Evropy Slovinci proti vždy nepříjemně kousajícím Belgičanům. Po dvou nejtěsnějších koncovkách (25:23 a 28:26) nakonec Slovinci potvrdili svoji třídu a berou tři body za vítězství 3:0.

Naši borci nastoupili ke svému prvnímu zápasu ve skupině A proti domácímu Německu a „nabité“ berlínské hale. Jak jsme psali již dříve, museli jsme se obejít bez svých útočných opor Hadravy, Džavoronoka, Fingera. Pro mladé hráče jako je Indra, Vašina, Polák to byl opravdový křest ohněm v jámě lvové.

Česká republika – Německo 0:3 (19:25, 22:25, 20:25)

Rozhodčí: Adler (HUN), Aro (FIN)

Diváci: 4 129

Česká republika: Vašina, Zajíček, Indra, Galabov, Mach, Janouch, libero Moník. Střídali: Michálek, Polák, Šulista

Německo: Krick, Kampa, Kaliberda, Brehme, Grozer, Fromm, libero Steuerwald. Střídali: Schott, Reichert, Böhme, Karlitzek

Statistika zde

kapitán Jakub Janouch: „Prohráli jsme, takže spokojeni být nemůžeme. Já mám takové smíšené pocity, protože v druhém setu, přesto, že byl na servisu Grozer, tak jsme to měli dohrát a začínat třetí set za stavu 1:1. To mě mrzí. Na druhou stranu musím pochválit kluky, co hráli poprvé tak důležitý reprezentační zápas, že laťku nastavili a až na ten výpadek v druhém setu ji drželi po celý zápas.“

trenér Michal Nekola: „Sice jsme prohráli, tzn. výsledek špatný a spokojenost nemůže být, ale dobrá prezentace našich dvou mladíků, kteří nastoupili. A to vidím jako velké pozitivum pro budoucnost české reprezentace. Grozer byl rozdílovým hráčem, ale tu situaci, která nastala na konci druhého setu, musíme ustát a nedostat čistá esa. Jsem rád, že kluci bojovali, rvali se o každý balon a věřím, že tak to bude i v dalším zápasech.“

Do prvního setu vstupujeme hned s dvojicí nováčků, nastupuje univerzál Indra a smečař Vašina. K mladíkům se v základní šestce připojuje navrátilec Radek Mach. Atmosféra v hale je elektrizující. Aby ne, když hrají domácí v čele s hvězdným Grozerem. První útoky vedou právě přes naše mladíky a úspěšně, začátek setu jsme zachytili a nenechali domácí se vzdálit. Bohužel po třech nepřesných příjmech soupeř odskakuje na 4:8. Dva výborné servisy našeho kapitána a dobrá obrana stav srovnává a poprvé se ujímáme vedení, 9:8. Opět musíme útočit z vysoké nahrávky a soupeř se ujímá vedení, 13:14. Trenér Nekola si bere oddechový čas. Začíná úřadovat německý univerzál Grozer, jak na servisu, tak i v útoku ze zadní části pole. Náš trenér opět musí sáhnout po oddechovém času, aby zastavil nápor soupeře, 15:19. Němci bezchybně ztrátují a začíná se jim dařit na servisu. Stále si před koncovkou udržují tří až čtyřbodový náskok, 18:21. Esem zvyšují na 18:23 a vypadá to, že první set je ztracen. Zkažený servis Indry ukončil první set, 19:25. První set rozhodla úspěšnost na příjmu a následně na útoku.

Do druhého setu vstupujeme se stejnou sestavou jako na začátku utkání. Daří se nám na útoku a ujímáme se vedení 4:2. Bohužel na podání opět řádí Grozer a stav je rychle obráceně, 4:5. Na každé straně přichází pár nevynucených chyb, ale vedení si udržujeme my, 11:9. Daří se našemu mladému „účku“ a odskakujeme soupeři na 14:11. Italský trenér Němců sahá k prvnímu oddechovému času. Blok Zajíčka a útok Indry zvyšují náš náskok na 18:14. Soupeř si bere druhý oddechový čas. Blíží se koncovka a náš náskok vypadá slibně. Zajíček a následně Mach dalšími bloky drží náš luxusní náskok, 21:16. Po esu Grozera si trenér Nekola bere oddechový čas, teď je důležité přijmout. A to se nedaří, soupeř snižuje na 22:21. Naši si berou další timeout. Ani ten nepomohl a Němci srovnávají na 22:22 a po chybě Vašiny jdou do vedení. Další eso Grozera a je tu další německý setbol. A jak jinak než esem Grozer ukončuje druhý set. Od stavu 22:17, kdy přišel na servis německý „bombarďák“, jsme neudělali ani bod!!! Velká škoda, protože druhý set jsme měli výborně rozehraný.

Do třetího setu opět vstupujeme dobře a vedeme 4:2. Němci srovnávají zlepšenou obranou na síti, 5:5. Soupeř opět tlačí servisem a ujímá se vedení 7:10. Na řadu přichází náš první oddechový čas. Němci si stále udržují tříbodový náskok a koncovka se blíží, 10:13. Galabov je dvakrát úspěšný a snižuje na 12:13. Stále se nám nedaří náskok Němců srovnat, 15:18. Soupeř nechybuje na útoku a jde do koncovky po dalším ese Grozera s čtyřbodovým náskokem, 16:20. Trenér Nekola okamžitě reaguje timeoutem. I tak Grozer posílá další projektil a zvyšuje náskok domácích na 16:21. Blok Mach – Indra nám ještě dává šanci 19:22, ale bezchybný Grozer nechce připustit komplikace, 19:23. Zápas končí zkaženým servisem našeho univerzála.

Dalším soupeřem naší reprezentace bude v úterý Belgie.