29.5.2019

Jan Hadrava otočil utkání s Ukrajinou, po velkém boji se Češi radují z první výhry

Domácí zápas Golden Euopean League 2019 odehrál v Brně ve středu i tým Michala Nekoly. Jeho družstvo si chtělo spravit chuť po úvodní prohře v Bělorusku, do cesty se mu ale postavila silná Ukrajina, která se v zápase ujala slibného vedení 0:2 na sety. České reprezentanty to nezlomilo, z vítězství v dalších dvou sadách se radovali oni a stejně jako ženský tým prodloužili bitvu o rozhodující pátý set. Obrat se nakonec českému týmu podařil dokonale, Ukrajinu totiž v tie-breaku Česká republika porazila 15:13 a zápas vyhrála 3:2.

Česká republika – Ukrajina 3:2 (17:25, 20:25, 25:18, 25:18, 15:13)

Rozhodčí: Tillmann Gyula, Gall Jakub

Počet diváků: 835

Česká republika: Bartoš, Zajíček, Finger, Galabov, Sobotka, Janouch, libero Pfeffer. Střídali: Janků, Zmrhal, Hadrava, Srb, Patočka

Ukrajina: Drozd, Didenko, Plotnytskyi, Semeniuk, Tevkun, Iereshchenko, libero Fomin. Střídali: Kovalov, Shevchenko, Kovalchuk

Jakub Janouch (kapitán ČR): Začnu tím negativním, první dva sety neměly obraz ani zvuk, bylo to úplně bez tváře. A když přejdu k tomu pozitivnímu, tak jsme se poté neskutečně zvedli, pomohli kluci z lavičky, našli jsme sestavu a nakonec jsme vyhráli. Takže zlaté vítězství a zlaté dva body do tabulky.

Michal Nekola (trenér ČR): „Bohužel jsme nezačali dobře a až zhruba v půlce druhého setu jsme se vrátili zpět do hry, pomohla nám střídání, všichni hráči, kteří přišli, týmu pomohli a zvedli to. Od třetího setu jsme byli lepším týmem a zaslouženě jsme pak vyhráli.“

Ugis Krastins (trenér Ukrajina): „Dnešní zápas byl hodně proměnlivý, první dva sety jsme měli pod kontrolou, pak jsme začali dělat chyby a čeští hráči přitvrdili na servisu. V pátém setu jsme ještě měli šance, ale nedokázali jsme je využít. Bohužel tohle je sport.“

Čeští reprezentanti začali první set s Ukrajinou vyrovnaně (5:5), soupeři se ale poté podařilo odskočit (8:10), a když vedl už o čtyři body (10:14), vzal si Michal Nekola oddechový čas. Ukrajinský tým to bohužel nezastavilo a čeští hráči se snažili skóre dotáhnout marně (14:18, 15:21). Ukrajina tak s přehledem mířila k zisku sady a po esu Volodymyra Tevkuna měla v jejím závěru k dispozici hned osm setbolů (16:24). První sada nakonec vyzněla pro soupeře 17:25.

Ukrajina měla navrch i v následujícím setu, kdy se jí podařilo rychle dostat až do šestibodového vedení (2:4, 5:8, 7:13), a to znamenalo time out domácích. Český tým bojoval o každý míč, přesně útočil Michal Finger a se svými spoluhráči se snažil bodové manko mazat (13:17), což donutilo k oddechovému času i Ukrajinu. Před koncovkou byl stav 17:20 pro ukrajinské volejbalistky, následovaly chyby na servisu na obou stranách a boj pokračoval (18:21). Ukrajině se pak ale podařilo dostat až na 19:24 a na zvrat ve prospěch České republiky už to bohužel nestačilo (20:25).

Českému týmu vzápětí utekl začátek třetího dějství (1:4) a znovu se musel na Ukrajinu dotahovat. Na 8:10 přiblížil své spoluhráče Ukrajině na dosah dvěma esy Jan Galabov a trpělivou hrou se nakonec podařilo českým hráčům stav srovnat (13:13) a skóre konečně i otočit na svou stranu (16:14). Domácí to nakoplo a po jejich úspěšném bloku na 18:15 se Ukrajina snažila české hráče zastavit oddechovým časem. Tvrdý servis i útok Jana Hadravy posunuli české hráče až do vedení 22:17 a ti už si vítězství v setu vzít nenechali (25:18).

Česká jízda pokračovala i dál a fanoušci v hale na Vodově si ve čtvrté sadě užívali vedení domácích (11:7). Zápas se úplně obrátil, tentokrát to byla Ukrajina, která se snažila na české hráče dotáhnout, kupila ale zbytečné chyby (17:12). Nepomohl jí ani time out, a tak Česká republika vstupovala do závěru setu s luxusním náskokem 20:13. Sadu zakončil David Janků (25:18).

Následoval rozhodující tie-break, ve kterém se i díky esu Jana Hadravy ujali svěřenci Michala Nekoly vedení 5:2. Ukrajina postupně snížila na 9:8 a nervy drásající boj pokračoval (12:11). Jan Hadrava pak tvrdou smečí zvýšil na 13:11 a úspěšný blok v další výměně zajistil České republice hned tři mečboly (14:11). Ukrajina dva odvrátila a český kouč bral time out. Poslední míč už ale patřil domácím a ti se po výhře 15:13 radovali z vítězství v utkání 3:2.

Autor: Barbora Mertová