30.9.2019

Mistrem Evropy pro rok 2019 je přemožitel naší reprezentace Srbsko

Mistrovství Evropy 2019 mužů je minulostí. V Paříži se ve finále ME 2019 mužů před vyprodanou halou Berci utkalo překvapení turnaje Slovinsko se Srbskem, které v osmifinále vyřadilo naše národní družstvo. O bronzovou medaili si to rozdali domácí Francouzi s Poláky.

Do finále vstoupilo lépe Slovinsko. Slovinci opět předváděli svůj bojovný volejbal, a když se na druhé straně nedařilo oporám, jako byl kapitán Petrič nebo univerzál Atanasevič, byl první set jejich záležitostí. Slovince hnali jejich fantastičtí fanoušci, kteří měli převahu i v hledišti. V druhém setu se karta začala obracet. Srbům začala fungovat obrana hlavně na síti a hned od začátku setu se od soupeře odpoutali na pohodlných sedm bodů a tento náskok si udržovali po celý set. Slovincům jako by docházel dech a začali kupit nevynucené chyby, naopak Srbové jak ve třetím, tak i ve čtvrtém setu zápas ovládali. Výborně blokovali a nekazili útoky z vysokých nahrávek. Slovinci se zkoušeli dostat do zápasu pomocí servisu, který byl na hraně rizika, ale zkušený srbský výběr již nedopustil drama a ve finále dominoval a zvítězil 3:1.

O třetí místo se utkala v sobotu Francie a Polsko. Oba týmy celý turnaj předváděly parádní výkony a myslely si na finále. Bohužel Poláci, jak řekl jejich trenér, odehráli v semifinále nejhorší zápas sezóny a na nadšeně bojující Slovince nestačili. Francouzi naopak v semifinále bojovali před domácím publikem do poslední chvíle a podlehli Srbsku až pátém rozhodujícím setu. Bronz si nakonec odváží Poláci, kteří, možná trochu frustrovanou Francii porazili celkem lehce 3:0.