16.9.2019

Zázrak se nekonal, Polsko v nejsilnější sestavě ukázalo svoji světovou extratřídu!!!

Hrát proti úřadujícím mistrům světa se vám nepoštěstí každý den. Našim reprezentantům se tato příležitost naskytla dnes v utkání základní skupiny ME 2019 v Rotterdamu. Poláci zatím na letošním šampionátu ztratili pouze jediný set v úvodním utkání s Estonskem. Naši borci sice na začátku turnaje zaváhali v utkání s Ukrajinou, ale včerejší výhra nad Estonskem jim pomohla udržet postupové naděje.

Polsko - Česká republika 3:0 (25:18, 25:12, 25:15)

Rozhodčí: Geukes (GER), Voudouris (GRE)

Diváci: 2 800

Polsko: Bieniek, Muzaj, Leon, Nowakowski, Drzyzga, Kubiak, libero Zatorski. Střídali: Konarski, Komenda, Śliwka

Česká republika: Galabov, Zajíček, Janouch, Džavoronok, Sedláček, Finger, libera Kunc, Moník. Střídali: Hadrava, P. Bartoš, A. Bartoš, Janků, Patočka, Sobotka

Jakub Janouch (kapitán): Těžko se to hodnotí, Poláci byli ve všech činnostech nad námi. Chtěli jsme jako včera vsadit na servis, ale to se nepovedlo, zkazili jsme jich moc. Diváci jim tady vytvořilo 100% domácí atmosféru a možná jsme tomu trochu podlehli. Začátkem druhého setu jsme chvilku vedli, ale pak Poláci přepnuli na vyšší převod a kapitán Kubiak z několika nestandartních situací to „složil“ a pak se to už vezlo.“

Michal Nekola (trenér): „Výsledek odpovídá dění na palubovce. Poláci jsou mistři světa a ukázali svoje kvality. My jsme museli tlačit servisem, což se úplně nedařilo a následně se to odrazilo i na obraně. Soupeř dobře dohrával vysoké míče. Možná byla šance začátkem druhého setu, ale tam nás rozebral Nowakowski plachtou a nám se ten obrovský tlak nepodařilo zastavit. Čekají nás dva zápasy v Amsterdamu a pokud chceme postoupit, musíme předvést koncentrovanější výkon.“

Do zápasu vstupuje naše družstvo s jednou změnou oproti zápasu s Estonskem. Na postu univerzála místo Hadravy nastupuje Finger, na liberu je od začátku Kunc. Výběr Polska zahajuje utkání v nejsilnější sestavě i s naturalizovaným Kubáncem Leonem. Od začátku nás Poláci tlačí servisem, hlavně zmiňovaný Leon nedovoluje našim přihrávačům připravit míč pro nahrávače Janoucha. Poláci odskakují na 4:1, 6:2. Dobrou obranou se můžeme dostat na kontakt, bohužel Finger je nekompromisně zablokován a Polsko zvyšuje náskok na 13:8. Náš soupeř si i nadále udržuje pohodlné vedení. Za stavu 16:12 sahá trenér Nekola k dvojstřídání a na palubovku jde Pavel Bartoš a Hadrava. Další eso dostáváme od Leona a je jasné, že dramatická koncovka se konat nebude. Džavoronok přidává ještě jedno eso, ale to je z naší strany vše a set prohráváme.

Do druhého setu vstupujeme úspěšně, daří se na servisu. Hadrava uhrává chycené míče a mladý Sedláček postupně „sundává“ Leona a následně Kubiaka. Donutíme polského trenéra k time outu za stavu 8:4 v náš prospěch. A polští hráči dostali asi pěknou „čočku“. Od tohoto stavu dovolí našemu týmu pouze jeden bod a rázem je stav 14:9 pro Polsko. Trenér Nekola vyčerpal oba time outy a musí začít střídat. Za Džavoronoka přichází Adam Bartoš, za Galabova ostravský Janků, na nahrávce je již opět Pavel Bartoš. Bohužel polskou vlnu to nezastavuje a Poláci postupně přidávají bod za bodem. Naše hra se postupně hroutí od příjmu a tím i následně na útoku. Poláci v klidu set dohrávají 25:12, od stavu 4:8 nám dovolili pouhé čtyři body.

Do třetího dějství střídá na bloku Zajíčka karlovarský Patočka. Ale i na začátku tohoto setu si Poláci vytvoří náskok, který s přehledem udržují. Za stavu 7:3 si bere trenér Nekola první time out. Polský tlak trochu tlumíme, ale kontakt je stále daleko. Za stavu 11:7 přistupuje trenér Nekola k obvyklému dvojstřídání, přichází Pavel Bartoš a Finger. Na síti však z neskutečné výšky „řádí“ Leon a Poláci zvyšují náskok na 14:8. Na hřiště místo Sedláčka přichází kladenský Sobotka. Stav 17:10 zařizuje další „projektil“ Leona ze servisu. Za stavu 21:12 se vrací na hřiště Janouch s Hadravou, ale je jasné, že tento zápas už nevyhrajeme. Skóre koriguje Sobotka razantním útokem středem. Poláci předvedli svoji světovou extratřídu a bezpečně vítězí v třetím setu 25:15.

Autor: Jiří Carba, foto CEV

Perušič / Schweiner – Brouwer / Meeuwsen (NED) 2:1 (18:21, 21:17, 15:12)

ME U20 2024 - snow volejbal - Bakuriani (GEO)

dívky finále: Česko – Polsko 2:1 (10:15, 15:13, 15:7) semifinále: Česko – Turecko 2 2:1 (15:4, 13:15, 15:8)   chlapci finále: Česko – Polsko...

dívky: Gruzie 1 – Česko 0:2 (6:15, 8:15), Česko – Rumunsko 2:0 (15:8, 15:5)   chlapci: Turecko 2 – Česko 1:2 (10:15, 15:9, 8:15)

chlapci: Česko – Gruzie 2 2:0 (15:12, 15:12), Česko – Bulharsko 2:0 (15:13, 15:13)   dívky: Česko – Polsko 2:1 (15:10, 12:15, 16:14), Česko –...