18.8.2018

Ani v druhém zápase kvalifikace na ME 2019 naše reprezentace žen nezvítězila

V druhém zápase kvalifikace na ME 2019 naše ženy zavítaly do Finska. Čekaly je tam soupeřky, které porazily v 2018 Golden European League v zápase o bronz. Tak jako proti Švédkám v Jablonci nad Nisou česká reprezentace opět vedla 2:1 na sety, ale bohužel i z tohoto utkání odchází poražena.

Finsko – Česká republika 3:2 (19:25, 25:15, 21:25, 25:23, 15:8)

Sestavy

Finsko: Alanko, Kosonen, Pihlajamäki, Vilponen, Karhu, Öhman, libera Koljonen, Sievänen. Střídaly: Bjärreagärd-Madsen M., Kokkonen

Česká republika: Havelková, Holásková, Orvošová, Mlejnková, Purchartová, Valková, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Kohoutová, Svobodová, Šmídová, Kopáčová, Strušková, Kojdová

Češky začaly zápas v podobném složení jako v domácím utkání proti Švédkám, jen blokařku Struškovou nahradila kapitánka Purchartová. Oba týmy hned od začátku zápasu začaly ve svižném tempu, byly k vidění dlouhé výměny s krásnými zákroky v poli, hostující nahrávačka vybrala všechno, co na ní letělo a tak se téměř zaplněná hala měla na co dívat. Český tým sice prohrával v jednu chvíli už o tři body 9:12, ale výborným podáním Holáskové stav dotáhl a díky dobrým blokům a razantním útokům se dostal dokonce do většího vedení 20:15. Finky se ještě nevzdávaly 21:19, ale ke konci setu se na servis dostala opět Kateřina Holásková a zápas dvěma esy ukončila 25:19.

Jak první set skončil, tak začal druhý, tentokrát dva přímé body z podání dala Havelková. Ani to ovšem domácí tým nerozhodilo a zejména výbornou obranou stav otočil 4:7. Týmy se přetahovaly o to, kdo lépe zaútočí, Češky sice udělaly pár nevynucených chyb, ale i tak byl k vidění pěkný volejbal. V polovině setu se Finky dostaly do vedení 9:14, ale Michaela Mlejnková, nejprve neuvěřitelnou ránou do diagonály a potom blokem, skóre upravila na 11:14. Finky dělaly Češkám problém servisem a tak se do hry podívala místo Mlejnkové Svobodová. Domácí hráčky se dostaly neuvěřitelně do euforie a vycházelo jim všechno, na co sáhly. Dostaly Češky pod tlak servisem a následnou obranou si v klidu došly pro vítězství ve druhém setu 15:25.

Před třetím setem následovala osmiminutová pauza, která byla předem ohlášena. Fanoušci nabrali nové síly a hned od prvního bodu opět hlasitě povzbuzovali svůj tým. Znovu se začalo z ostra a oba týmy tvrdě útočily, na domácí straně se doteď nejvíce prosazovala univerzálka Vilponen, zatímco na české straně smečařka Mlejnková. Až do poloviny setu byl stav vyrovnaný, poté se Češky opět skvělým servisem dostaly do vedení 18:16. V důležitý moment přišel jednoblok Valkové a chytrý útok Havelkové a tak si Češky připravily náskok do koncovky 22:18, ten se jim podařilo udržet a tak útokem Mlejnkové ukončily třetí set 25:21.

Vilponen i ve čtvrtém setu přidávala body pro svůj tým a hlavně díky jejímu útoku se Finky dostaly do vedení 6:8. Češky bojovaly, padaly v obraně po zdánlivě ztracených míčích, ale finský tým se rozjel a nebyl k zastavení 6:12. Trenér Pommer zkusil změnit tempo hry a na hřiště poslal Šmídovou a Kopáčovou. Holky se nevzdávaly, snažily se průběh setu otočit a donutily finského trenéra k oddechovému času 13:16. Na podání opět přišla Holásková, která vydržela dlouhou dobu za koncovou lajnou 17:18. Finky začaly dělat nevynucené chyby, Češky bránily výborně v poli a po bloku Mlejnkové se dostaly do vedení 20:19. Bojovalo se opravdu o každý míč 23:23, ale poslední dva body, i se štěstím, patřily Finkám 23:25.

Opět, jako v Jablonci, přišel pátý rozhodující set a opět ho lépe rozjel druhý tým. Trenér Pommer si za stavu 1:3 vzal oddechový čas, ale bohužel ani to nezastavilo domácí nahrávačku na podání a třemi dalšími body navýšila náskok 1:6. Češky se nemohly prosadit útokem, místo Orvošové vystřídala Kojdová, místo Valkové Šmídová, změna stran přišla za stavu 2:8. Českému týmu se přestalo dařit, na blok ještě přišla pomoct Strušková, která svým servisem donutila domácí k time-outu 5:9. Rozjetý finský tým si šel pro vítězství a za stavu 8:14 využil první matchball a vyhrál stejně jako ve středu v Estonsku 3:2.

České ohlasy po utkání

Trenér Zdeněk Pommer: „Dneska jsme zápas zase dobře rozehráli, bohužel v těch klíčových pasážích stále máme co zlepšovat, stále jsme málo agresivní. V těch setech se přeléval servis, že to byla zase válka servisů. Ve čtvrtém setu nám soupeř hodně ujel. Škoda koncovky čtvrtého setu, protože tam jsme fakt přetočili nepříznivý výsledek. V tie-breaku jsme od začátku tahali za kratší konec. Škoda dneska, ale musíme to hodit za hlavu a jít dál.“

Kapitánka Barbora Purchartová: „Musím říct, že do utkání jsme vstoupily dobře. První set jsme vyhrály a potom v druhém setu začaly Finky hrát výborně v poli, začaly nás tlačit servisem. Asi rozhodující bylo, že v tie-breaku nám to ujelo, od začátku oni byly agresivnější a my už jsme potom nebyly schopné to dotáhnout.“

Autor: Julie Kovářová - manažer družstva, foto CEV