23.5.2018

České volejbalistky si i podruhé poradily s týmem Španělska

Češky se na úvod GOLDEN EUROPEAN LEAGUE představily ve Španělsku, kde se proti tuzemské elitě v prvním setu trápily, avšak zápas nakonec ovládly poměrně jasně 3:0. Druhý vzájemný zápas měl totožný charakter, jako ten úvodní. Češky nezachytily první sadu, ve které prohrávaly už o šest bodů, ale zbraně nesložily a zápas ovládly ve třech setech.

Česká republika – Španělsko 3:0 (25:20, 25:16, 25:21)

Sestavy

Česká republika: Valková, Kossányiová, Purchartová, Toufarová, Mlejnková, Strušková, libera Dostálová, Vaňková. Střídaly: Nová, Kopáčová, Baumruková, Orvošová

Španělsko: Corral Bouza, Rivero, Castellano, Segura, Gonzalez, Correa Esteban, libero Sanchez. Střídaly: Sanz, Escamilla

Španělky se ihned v úvodu utkání dostaly do vedení 4:0, a to především díky nevynuceným chybám domácích hráček. Za stavu 1:7 byl nucen trenér Zdeněk Pommer vzít si oddechový čas a udělit svým svěřenkyním nezbytně nutné pokyny ke zvrácení děsivě vypadajícího stavu. Češky nabité novou energií začaly ztrátu bod po bodu stahovat. Na 6:9 snížila esem Marie Toufarová. Celkově dvaadvacátý míč trval téměř celou minutu a diváci s velkým očekáváním sledovali, kdo jej nakonec získá. Nepřesnou smečí Jessici Rivero putoval bod nakonec na stranu Češek. Ty následně přidaly další dva úspěšné míče a stáhly ztrátu na rozdíl jediného bodu. Po vydařeném bloku Veroniky Struškové se její tým poprvé v zápase ujal vedení (19:18). S přibývajícím časem se Češky začaly dostávat do tempa a konec prvního setu jasně ovládly.

Začátek druhého setu byl podstatně vyrovnanější. Esem na 5:4 se uvedla Michaela Mlejnková. V útoku se dařilo Jessice Rivero, která smečí snížila na 8:9. Vzápětí ale skvěle odpověděla esem kapitánka Barbora Purchartová. Češky se opět s přibližujícím se koncem setu začaly dostávat do obrátek a chopily se pětibodového vedení (15:10). Velice přesné a účinné podání domácího celku znamenalo vedení 23:15. Po smeči Veroniky Struškové šly Češky do vedení 2:0 na sety.

Úvod třetí sady byl taktéž vyrovnaný a oba týmy se přetahovaly o každý bod. Domácí hráčky šly do dvoubodového vedení, ale příliš dlouhá smeč Gabriely Kopáčové znamenala opětovně nerozhodný stav. Stejná hráčka svůj počin ihned napravila vítězným bodem (9:8). Čtyřbodová série nenechala klidným hostujícího kouče, který si vzal oddechový čas. Postupně zaplňující se hala začala vytvářet skvělou atmosféru, která hnala domácí hráčky vstříc dalšímu vyhranému setu. Češky nedopustily žádné zaváhání a zápas ovládly 3:0.

Barbora Purchartová – kapitánka CZE:Začátek utkání byl pomalejší, Španělky měly skvělou obranu. Hodně jsme chybovaly, ale pak jsme se zlepšily a hrály skvěle. Jsem šťastná za dnešní vítězství.“

Zdeněk Pommer – trenér CZE:Holky dnes potvrdily, až na úvodní nervozitu, že byly favoritky, a že vítězství ve Španělsku nebyla náhoda. Byly skvělé na bloku a ke konci utkání i na podání.“

Helia Gonzalez – kapitánka ESP:Zápas jsme začaly skvěle, ale neudržely jsme toto tempo po celou dobu hry. Díky tomu jsme prohrály jak dnes, tak minulý vzájemný zápas. Máme na čem pracovat.“

Autor: Vojtěch Voštinka