15.6.2018

České volejbalistky vybojovaly bronzovou medaili v Golden European League

Poslední zápas 2018 CEV Volleyball Golden European League čekal dnes české volejbalistky, v boji o 3. místo nastoupily proti Finsku. Včerejší nepovedený zápas „hodily“ za hlavu a pokračovaly ve výkonech, které je zdobily v základní skupině. Češky v utkání zvítězily 3:1 a po zásluze si odvážejí bronzovou medaili. Ve večerním finále porazilo Bulharsko domácí Maďarsko 3:0 a stalo se tak vítězem Golden European League 2018.

Finsko – Česká republika 1:3 (17:25, 26:28, 27:25, 21:25)

Sestavy

Finsko: Karhu, Öhman, Alanko, Vilponen, Laakkonen, Kokkonen, libera Sievänen, Kosonen. Střídaly: Pihlajamäki,Heikkiniemi

Česká republika: Holásková, Valková, Hodanová, Purchartová, Toufarová, Mlejnková, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Kopáčová, Orvošová, Baumruková

Oproti včerejšímu zápasu trenér Pommer do základu postavil trochu jiné hráčky. Na hřiště nastoupila Holásková místo Struškové a Hodanová místo Kossányiové, na pozici libera se střídala Dostálová s Chevalierovou. Začátek ukázal, že se oba týmy chtějí poprat o bronzovou medaili a tak byl stav dlouho vyrovnaný 9:9. Češky šly tvrdě do servisu a odtahovaly soupeřky od sítě, následovaly dlouhé výměny s dobrými zákroky v poli na obou stranách 13:13. Díky týmové spolupráci a dvěma vydařeným bodům Holáskové, následným esem Toufarové a nekompromisním útokem Mlejnkové, český tým odskočil soupeřkám o pět bodů 13:18. Tento náskok se stále navyšoval a výborně hrající Češky si došly za vítězstvím prvního setu 17:25.

Útočně se dařilo Evě Hodanové, ale všechna česká děvčata hrála v herní pohodě, která předchozí den chyběla. Druhá sada byla opět do poloviny vyrovnaná 13:13, hráčky hrály velmi obětavě v poli a předváděly krásné zákroky. Postupně se Češky dostávaly do mírného vedení 16:19, ovšem finský tým zabral a koncovku ještě zdramatizoval 23:21.  Za stavu 24:24 si Finsko vzalo oddechový čas, začal vyrovnaný boj, ale nakonec, i díky vyhranému jestřábímu oku a esu Mlejnkové na závěr, se Češky radovaly ze zisku dalšího setu 26:28.

České volejbalistky pokračovaly ve stejném složení a se stejnou chutí vyhrát, od prvních bodů si udržovaly náskok, Valková se mohla opřít o všechny svoje spoluhráčky a rozhazovala náhry do všech stran, pomocí riskantního servisu se vedení zvyšovalo 5:10. I když rozdíl ve skóre nebyl úplně velký 16:18, z holek byl cítit klid a převaha. Konec zápasu se Finky ještě pokusily zvrátit, když ze stavu 21:24 se ujaly vedení 25:24. Eva Hodanová zastavila sérii finského týmu blokem 25:25, bohužel ani to nepomohlo a díky challenge systému, který rozhodl o esu Finek, Češky set ztratily.

Finský tým se vyhranou sadou probudil a komplikoval našim hráčkám hru neobyčejně bojovným výkonem v poli, ubránily neskutečné množství balónů a to tvrději musely naše děvčata útočit. Stav byl opět vyrovnaný 12:12. Finky se na chvíli nadechly k odskoku 16:14, ale Michaela Mlejnková byla proti a neuvěřitelnou ránou do diagonály vyrovnala na 16:16. Koncovka patřila opět Mlejnkové, hráčky skvěle bránily a Míša vše razantně zakončovala 20:23. Tentokrát už si Češky vedení udržely, poslední bod patřil Hodanové a znamenal zisk krásných bronzových medailí.

České ohlasy po utkání

Barbora Purchartová (kapitánka): „Jsme šťastné a hrozně rády, že jsme vyhrály. První dva sety jsme měly pod kontrolou, potom Finky začaly hrát super v obraně a každý bod byl pro nás těžký. Myslím, že jsme mohly vyhrát 3:0, ale trochu jsme to natáhly. Naštěstí jsme v klíčových momentech zápasu měly navrch. Vezeme domů bronzovou medaili a já jsem moc pyšná na celý tým, jak jsme to zvládly.“

Zdeněk Pommer (trenér): „Dnes výborný výsledek. Měli jsme dohrát třetí set, kde jsme byli málo agresivní, ve čtvrtém setu se potom soupeř začal rozehrávat, ale my jsme složili tři balóny za sebou a to rozhodlo o zápase. Jsme moc rádi za bronzovou medaili, protože naše bilance ve Zlaté evropské lize je 7:1. Musím holky pochválit, za to jak bojovaly, kam až se dostaly, ten včerejšek mě trochu mrzí, ale to už je za námi. Teď se budeme soustředit především na volno a potom se musíme dobře připravit na srpen na kvalifikaci.“

Autor: Julie Kovářová – manažer družstva, foto CEV