29.6.2019

Češky ani v druhém zápase Challenger Cupu neprohrály a těší se na semifinále

K druhému utkání své skupiny nastoupily naše ženy po dlouhé době před slušně zaplněnou halou proti domácímu Peru. Jižanská krev se ukázala a atmosféra mohla konkurovat naplněným halám v Brně nebo v Jablonci nad Nisou. Naše reprezentace potřebovala vyhrát dva sety, aby si zajistila první místo ve skupině.

Peru - Česká republika 1:3 (25:27, 25:22, 21:25, 21:25)

Rozhodčí: Guzman (MEX), Mozzo (URU)

Peru: Leyva A., Yllescas, Ortiz, Uribe, De La Peňa, La Rosa, libero Palacios. Střídaly: Aquino, Mc Leod, Frias, Leyva L., Sanchez, Muňoz,

Česká republika: Orvošová, Kossányiová, Holásková, Šmídová, Mlejnková, Trnková, libero Dostálová. Střídaly: Svobodová, Patočková, Purchartová, Vaňková, Šustrová, Rutarová

Pavla Šmídová (kapitánka): „Ach ty naše první sety…… Podobný průběh jako s Chorvatskem, ale naštěstí se nám podařil obrátit v náš prospěch a vyhrát koncovku. Dobře hrající Peruánky se nám podařilo porazit 3:1 především týmovým výkonem a větší chutí po vítězství.“

Giannis Athanasopoulos (trenér): „Velmi obtížný první set, prohrávali jsme o osm bodů, ale mentalita tohoto týmu je neuvěřitelná. Zůstali jsme silní a bojovali až do konce a nakonec jsme set vyhráli. Druhý set byl přesně naopak, ale pak se nám podařilo vyhrát set třetí. Do čtvrtého setu jsem udělal šest změn a na výkonu týmu se nic nezměnilo. Jsem pyšný na holky, které přišly z lavičky a hrály jako by hrály po celou dobu. Hrály agresivně a zápas dovedly do vítězného konce. Poslední obrovský kompliment patří Vinci, která je zde jediná nahrávačka a bez přestávky vede tým po celou dobu.“

První set, jak si pomalu zvykáme, byl z naší strany opět „rozkoukávací“. Světlé okamžiky střídaly nevynucené chyby a tak Češky šly do koncovky s dvoubodovou ztrátou (22:24). Výborná obrana a dobrý útok skóre srovnal a eso Holáskové znamenalo pro náš tým zisk prvního setu v poměru 27:25.

V druhém setu si svěřenkyně trenéra Athanasopoulose stále udržovaly vedení a vypadalo to, že kráčí opět k vítězství. Bohužel v polovině setu dostávají dvě „levná“ esa a Peruánky jsou v tu ránu „na koni“. Zlepšily obranu v poli a bezchybně útočily na ztrátu. Esem Orvošová ještě zmírňuje jejich tlak, ale navíc to nestačí a druhý set prohráváme 22:25.

Třetí set začínají obě družstva bez chyb a nikomu se nedaří až do půlky setu udělat rozhodující náskok. Kolem druhého technického time outu Češky odskakují o tři a následně o čtyři body a tento náskok si udržují až do koncovky setu. Peruánkám se ještě daří snížit na 19:21, ale blokem Trnkové, následně ulívkou Kossániyové  a výborným servisem Mlejnkové máme čtyři setboly. Hned druhý Orvošová z pipu proměnuje a postupový set vyhráváme 25:21.

Je jasné, že do semifinále postupujeme z prvního místa a tak trenér dává odpočinout hráčkám základní sestavy. Na hřišti se objevuje Patočková, Rutarová, Svobodová, Purchartová, Šustrová a na liberu Vaňková. Ze „základu“ zůstává pouze kapitánka Šmídová. Hned od začátku setu se ukazuje, že máme velmi vyrovnaný kádr a ujímáme se přesvědčivě vedení 7:2. Do druhého technického time outu jdeme za stavu 16:12. Po výborném servisu Svobodové a razantním bloku Rutarové navyšujeme náskok na 18:12. Dva nekompromisní bloky Purchartové nás posílají do koncovky se slušným náskokem 23:17, ale těžký servis Muňozové dotahuje domácí na dohled 23:21. Dobrá naše obrana a razantní útok Patočkové ukončují toto utkání a česká reprezentace vítězí již pošesté za sebou.

Do semifinále Challenger Cupu postupujeme z prvního místa a v sobotu se utkáme s Argentinou, druhou semifinálovou dvojici tvoří Kanada a Chorvatsko.