18.9.2016

Český matchball i skvělá atmosféra! I přesto se po obrovském boji radují Bělorusky

České volejbalistky předvedly v uplynulých dvou dnech skvělé výkony, za které si vysloužily plný počet šesti bodů a vedení v tabulce skupiny F. O další výhru se chtěly pokusit proti Bělorusku, ale nakonec bohužel neúspěšně. Češky po obrovském boji podlehly Bělorusku 2:3 a se ziskem sedmi bodů míří do druhé poloviny kvalifikace o ME 2017. Ta je na programu již příští týden ve Slovinsku. Bělorusko po třech těsných výhrách 3:2, díky systému turnaje, vede tabulku skupiny F. Hlavním aspektem hodnocení kvalifikace ME je totiž počet vítězství, nikoliv bodový zisk.

Hned v úvodu za to Češky vzaly a vypracovaly si několikabodový náskok. Výborně hrála, stejně jako v předchozích dnech kapitánka Havlíčková, kterou Bělorusky jednoduše nemohly zastavit - 12:8. Bělorusky však bojovaly a podařilo se jim také srovnat na 18:18 a česká lavička brala první oddechový čas. A ten očividně pomohl. Po něm se prosadila Havlíčková a když zaúřadoval skvělý český blok, vedlo Česko již 21:18! Další český blok přišel za stavu 22:19. Dobrá obrana byla základem hry a tu měl náš národní tým lepší. Potvrdil to i v koncovce první sady, kterou získal 25:20. Na úplný závěr se esem navíc prosadila Michaela Mlejnková a bylo hotovo - 1:0.

Havlíčková zaznamenala v prvním setu fantastických 10 bodů

Opět slušně naplněná hala hnala Češky za třetí výhrou. Oproti prvnímu setu však Bělorusky přidaly a vypracovaly si mírné vedení - 3:6 z českého pohledu. Češky si ale brzy vzaly své vedení zpět a do prvního technického oddychového času šly již za stavu 8:7. Další tři body zase braly Bělorusky, když se jim podařilo zastavit i výborně hrající Havlíčkovou - 8:10. To byla ale spíše výjimka, česká univerzálka o chvíli později předvedla opět své umění - 12:11. Do dvoubodového vedení se česká reprezentace dostala před prvním technickým timeoutem - Mlejnková o blok na 16:14. Drama druhé sady vrcholilo, Bělorusky nevypustily jediný míč a dokonce se jim podařilo jít opět do vedení - 18:20. Dva chybné české útoky pomohly soupeřkám, které si šly pro vítězství ve druhém setu - 19:23. Dobrý útok Trnkové středem však dával ještě Češkám naději - 21:23. A po skvělé české souhře to o chvíli později bylo jen o bod - 22:23 - timeout pro lavičku Běloruska. Bělorusky ale získaly další dva body a srovnaly na 1:1 na sety.

Skvělý obrat Česka ve třetí sadě

Bělorusky pokračovaly ve zlepšeném výkonu i v úvodu třetí sady - 0:4 z českého pohledu. K výbornému výkonu se vybičovala Kavalchuková - 4:8. Trenér Waibl poslal do hry Petru Kojdovou na oživení českého útoku. O chvíli později také druhou smečařku Evu Hodanovou - 7:13. Snížení přeci jen přišlo, Eva Hodanová - 10:14, Petra Kojdová - 11:14. Češky byly zpět v setu, na 14:16 snižovala střídající Marie Toufarová. A po timeoutu Běloruska se esem prezentovala Petra Kojdová - 15:16. Česko bylo ve varu a opět začalo hrát volejbal nejvyšší úrovně, k tomu se přidali i fanoušci, kteří neustále hlasitě naši reprezentaci podporovali - 20:17! Češky získaly po výborném obratu třetí set 25:19 a ujaly se vedení 2:1.

Napínavý čtvrtý set plný vynikajících výměn pro Bělorusky

Češky chtěly z dnešního utkání plný počet bodů a šly si za tím od prvních míčů čtvrtého setu. Bělorusky ale nesložily zbraně - 8:8. Po útoku Anety Havlíčkové do těsného autu to bylo 10:12 a trenér Waibl musel sáhnout k oddechovému času. Po něm české volejbalistky opět ožily a byly o krok napřed - 13:12. Přetahovaná o vedení ve čtvrtém setu - 15:16. Bělorusky ale v této fázi zápasu jistějším týmem, především v útoku - 16:19. Naše mužstvo bojovalo o každý balón a snižilo na jediný bod - 18:19. Neskutečná výměna na 20:20 pro Česko a o bod později snad ještě krásnější! Oba týmy předvedly famózní zákroky v poli - 21:20! Závěr setu bylo neuvěřitelné drama, Češky měly matchball, ale ten bohužel nevyšel. Bělorusky vyhrály 26:24 a muselo se jít do tiebreaku.

Tiebreak pro Bělorusky

Do něho vstoupily lépe Bělorusky - 3:5 z českého pohledu. Soupeřova obrana si dávala již velký pozor na naši hlavní útočnou sílu - Anetu Havlíčkovou - 3:7. První technický time ve vedení Bělorusek 8:4. A když šel český dvojblok do zámezí, vedly Bělorusky už 10:5. Vypadalo to, že má Česko ještě šanci, ale po dlouhé výměně se nakonec radovaly Bělorusky - 8:13. Pátý set skončil nakonec v poměru 15:10 pro Bělorusko a celkově soupeřky zvítězily 3:2 na sety.

I přes těsnou porážku holkám za předvedený výkon děkujeme!

Kvalifikace ME - Brno - 3.zápas:

Česká republika - Bělorusko 2:3 (25:20, 22:25, 25:19, 24:26, 10:15)

Sestavy:

ČR: Smutná, Mlejnková, Purchartová, Havlíčková, Kossányiová, Trnková, libera Melichárková a Dostálová. Střídaly: Vincourová, Toufarová, Kojdová P.

Bělorusko: Malasai, Kalinouskaya-Guengoer, Palcheuskaya, Markevich, Klimovich, Kavalchuk, libero Pauliukouskaya. Střídaly: Kuchko, Seryk, Mikhailenko, Silantsyeva.

Aneta Havlíčková (kapitánka ČR): "Dnes to byla velmi vyrovnaná bitva, první dva sety jsme odehrály dobře, možná i ten třetí set, který se nám podařilo otočit, zejména díky střídajícím hráčkám. Bohužel jsme dnes nedokázaly zvítězit, ale nemyslím si, že bychom odehrály špatný zápas. Nyní se musíme připravit na další zápasy ve Slovinsku."

Alexander Waibl (trenér ČR): "Obecně Bělorusko je mnohem zkušenější tým než náš celek, ostatně většina hráček společně působí v národním mužstvu už od roku 2013, takže moc dobře ví, jak mají hrát tyto turnaje. Včerejší zápas pro nás byl poměrně náročný, takže jsme mohli vidět, že některé hráčky nebyly úplně fit a neměly dostatek energie, hrát na tom nejvyšším levelu. Měli jsme dva matchbally, které jsme nevyužili a to nás stálo vítězství."

Autor: Mgr. Michal Mezera

Fotogalerie

Perušič / Schweiner – Bryl / Łosiak (POL) 2:1 (19:21, 21:17, 15:13)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)

muži: SKV Ústí nad Labem – TJ Sokol Dobřichovice 1:3 (25:21, 5:25, 24:26, 21:25) stav série 0:1   ženy: TJ Sokol Šternberk – VK Madeta České...