2.8.2019

Češky v zápase proti olympijským vítězkám rozhodně nezklamaly

Po dvoudenní aklimatizaci a taktických přípravách se český tým konečně představil v zahajovacím zápase olympijského kvalifikačního turnaje. Naším prvním oponentem nebyl nikdo menší než domácí držitelky olympijského zlata vedené členkou volejbalové síně slávy Lang Pching.

Čína - Česká republika 0:3 (25:18, 25:23, 25:19)

Rozhodčí: Muranaka (JPN), Pashkevich (RUS)

Čína: Zhu, Yan, Gong, Zhang, Yuan, Ding, libero Wang. Střídaly: Zeng, Yao, Li, Zheng

Česká republika: Kossányiová, Purchartová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, Šmídová, libero Dostálová. Střídaly: Patočková, Bajusz, Janečková, Holásková, Kozubíková

České ohlasy po utkání::

Pavla Šmídová (kapitánka): „Proti Číňankám se nehraje každý den, tak jsme šly do zápasu, abychom si ho maximálně užily a předvedly to nejlepší, protože jsme neměly co ztratit. Podařilo se a zápas měl zajímavý průběh. Škoda koncovky druhého setu a ztráty vedení ve třetím. Jinak si myslím, že jsme ostudu rozhodně neudělaly a postavily se Číně jako rovnocenní soupeři.“

Veronika Trnková (blokařka): „Myslím si, že i přes prohru byl zápas z naší strany vydařený. Do poloviny všech setů jsme byly rovnocenným soupeřem, druhý set jsme dokázaly dotáhnout až do vyrovnané koncovky. Já osobně jsem si zápas moc užila, přeci jen se nám nepodaří každý den konfrontovat olympijské vítězky.“

Giannis Athanasopoulos (trenér): „Odehráli jsme dobrý zápas a mohli jsme se přesvědčit, že se dokážeme vyrovnat světovým týmům. Největším problémem byl dobrý čínský příjem, po něm jsme je nedokázali ubránit. Je to vysoký tým, velmi nás trápila Xinyue Yuan, ta měří dokonce 201cm, měla úspěšnost 91 procent na útoku, což je obdivuhodné. Druhý set rozhodly maličkosti, zejména naše tři zkažená podání v koncovce. Třetí set jsme až do půlky vedli a zasekli se v jediné rotaci. Zápas si zanalyzujeme, pozitivní věci si zapamatujeme a z toho, co nám nevycházelo, se poučíme, a zapracujeme na tom. Myslím si, že právě zápasy proti takovým týmům jako je Čína, nám pomůžou výkonnostně růst.“

Naše děvčata do zápasu nenastoupila s přehnaným respektem k soupeři, ale se záměrem co nejlépe přihrávat a riskovat servis. Tato taktika se nám dařila a tak svěřenkyně řeckého trenéra Athanasopoulose držely s favoritkami krok. Zlom nastal po time-outu, kdy ze stavu 8:6 domácí hráčky agresivním útokem odskočily na 11:7. Rychlou kombinační hrou bodový rozdíl navyšovaly a k druhému oddechovému času volal náš kouč své hráčky za stavu 16:9. Češky ale dále poctivě odpracovávaly každý jediný míč a dokázaly se vrátit do boje o vítězství v setu při podání Šmídové 19:16. Větší přehled na síti v koncovce však přesto znamenal výhru Číny.

Druhý set byla přetahovaná o každý bod, kdy české volejbalistky statečně bránily asijskou útočnou smršť. Ovšem v situacích jedna na jednu neměly Číňanky sebemenší problém skórovat, což jim zajišťovalo přeci jen mírné vedení 9:8. V tomto momentu přišly velké chvíle univerzálky Orvošové, kdy nejdříve zablokovala světovou superstar Zhu a proměnila dva bodové útoky 13:12. Nadějný stav nás stály tři chyby ve střední pasáži, ale nutno podotknout, že na „vině“ byla navyšující se agresivita Číny po apelu jejich trenérky při time-outu 16:12. Dva šikovné block-outy Andrey Kossányiové při podání Veroniky Trnkové nás ještě dokázaly přiblížit se domácím 23:22, ale tři chyby na servise byly v závěru rozdílovým faktorem.

Třetí sada od začátku přinesla nádhernou podívanou. Češky si užívaly každý bod prestižního duelu a čínská sestava musela vyvíjet stoprocentní úsilí, aby potvrzovala pozici lídra světového volejbalu. Naše odvaha a pracovitost byla odměněna vedením 8:4 a tribuny zaplněné osazenstvem představujícím ekvivalent účastníků českého minivolejbalu ožily. Orvošová, Kossányiová i Trnková měly díky kvalitní nahrávce vždy více řešení na útoku, a tak držely pro svůj tým náskok 14:12. Číňanky dokázaly velmi rychle zareagovat a odvrátily risk ztráty setu změnou taktiky, kdy nahrávačka Yao Di začala více využívat středové hráčky (21:15) a s pomocí kvalitní obrany na síti dotáhly pohledný zápas k tříbodovému vítězství.

Autor: Michaela Doležalová, foto FIVB