23.8.2017

Kval. MS: Dobrý výkon Češek na body nestačil, s Bulharskem prohráváme 1:3

Česká republika ve druhém utkání 3.kola kvalifikace na MS v Japonsku 2018 prohrála s týmem Bulharska 1:3. Velká škoda byla zejména koncovky druhého setu, kdy Češky při podání Heleny Havelkové stáhly dvoubodové manko až na 24:24, následně měly dokonce setball, který však nevyužily, což Bulharky potrestaly a srovnali tím pádem na 1:1. Další dvě sady pak byly v režii našeho soupeře.

Svěřenkyně trenéra Pommera vstoupily do zápasu s velkým nasazením a odhodláním odčinit včerejší porážku proti belgickému týmu. Dařilo se nám ve všech činnostech a nepouštěli jsme bulharské hráčky vůbec do hry. Set skončil rozdílem sedmi bodů 25:18. Ve druhém setu otáčíme lehké vedení Bulharek a v prvním technickém timeoutu máme náskok dvou bodů 8:6. Skóre se začíná přelévat z jedné strany na druhou, kdy každý z týmů nedovolí soupeři vetší bodový odskok. Druhý technický timeout a stav 16:14 pro náš celek. Oba týmy dobře ztrátují a set se dostává do vyrovnané koncovky, kde jsme nedokázali využít setbol a naopak bulharský tým dokázal otočit a úspěšným blokem ukončil druhý set. Třetí set byl ve znamení menších nepřesností na přihrávce na naší straně a soupeř se nám začal vzdalovat. Přes veškerou snahu zvrátit nepříznivý stav se nám to nedaří a prohráváme 1:2 na sety. Čtvrtý set začal bulharský tým lépe, ale do prvního technického timeoutu jsme dokázali náskok snížit na rozdíl jediného bodu 7:8 ve prospěch Bulharek. Obě družstva v tomto setu dokazovaly svoji kvalitu a set byl opět vyrovnaný do posledního míče. Bohužel se nám v koncovce nedařilo pořádně přihrát soupeřovo podání a na útoku jsme se pak nedokázali prosadit z těžších pozic. Zápas prohráváme 1:3.

Kvalifikace MS - Nizozemsko:

Česká republika – Bulharsko 1:3 (25:18, 24:26, 16:25, 21:25)

ČR: Vincourová, Havlíčková „C“, Mlejnková, Havelková, Purchartová, Nachmilnerová, libera: Dostálová, Vaňková. Střídaly: Kohoutová, Kossányiová, Toufarová, Valková.

Bulharsko: Dimitrova E., Vasileva, Kitipova, Rabadzhieva, Simeonova, Ruseva libera: Slancheva, Filipova.

Ohlas po utkání:

Aneta Havlíčková (kapitánka České republiky): „K zápasu jsme přistoupily dobře, začaly jsme tak, jak jsme si řekly při poradě. Myslím, že první dva sety to byl vyrovnaný zápas a rozhodovaly maličkosti. Často máme problém, kdy nám soupeř odskočí o tři body a to se nám pořád nedaří odstranit. Jinak si myslím, že to byl z naší strany hezký zápas a bojovaly jsme, co to šlo. Já jsem za tým spokojená jakým způsobem k tomu přistoupil. Pořád pokračujeme dál, ještě máme před sebou tři zápasy, které jsou stejně důležité a zkusíme udělat maximum a uvidíme, jak to na konci dopadne.“

Zdeněk Pommer ml. (trenér České republiky): "Velmi dobře jsme vstoupili do zápasu a soupeře jsme set a půl drželi v tlaku. Bohužel na konci druhého setu rozhodlo několik nepřesností. Soupeř se dostal do herního rytmu a zaslouženě vyhrál."

Autoři: Jakub Salon a Michal Mezera, foto: CEV