22.8.2018

Přesvědčivé vítězství nad Estonskem nás udrželo v boji o postup na ME 2019

Po sobotním kvalifikačním utkání ve Finsku, které naše děvčata prohrála tím nejtěsnějším možným rozdílem 2:3, byl na programu poslední domácí zápas tohoto roku (22. 8. 2018). Stejně jako minulý týden se odehrál v jablonecké sportovní hale zápas o účast na ME, které se koná příští rok na podzim. I přes prohry v prvních dvou zápasech si udělali fanoušci čas a vytvořili hráčkám skvělou domácí atmosféru. Dohnali je nakonec až ke tříbodovému vítězství.

Česká republika - Estonsko 3:0 (25:23, 25:12, 25:18)

Rozhodčí: Dobromir Dobrev (BG), Bernard Valentar (RUS)

Počet diváků: 1200

Sestavy

Česká republika: Strušková, Šmídová, Havelková, Holásková, Orvošová, Mlejnková, libera Dostálová, Chevalierová

Estonsko: Peit N., Hollas, Laak, Miilen, Kullerkann, Mönnakmäe, libero Nölvak. Střídaly: Pajula, Kiisk, Peit E., Bahmatsev

Do utkání vstoupily Češky skvěle, Helena Havelková si připsala svou dělovkou první eso v utkání. To další si připsala také Kateřina Holásková, což donutilo estonského kouče k prvnímu oddechovému času za stavu 7:3. Estonské hráčky se však brzy dostaly do hry a díky své odvážné hře dokázaly srovnat na 11:11, což přimělo k oddechovému času také domácího trenéra. Krásný útok “na druhou přes” Pavly Šmídové rozfandil celou halu, připsal Češkám osmnáctý bod a čtyřbodové vedení a přiměl severského soupeře k dalšímu timu. Za stavu 24:21 přišla na podání Ingrid Kiisk, která dokázala ještě koncovku zdramatizovat. Úžasnou smečí ale set přeci jen ukončila Michaela Mlejnková, a to za stavu 25:23.

I díky úžasnému publiku se Češkám vstup do druhého setu vydařil. Spolehlivá a velmi účinná plachta Pavly Šmídové donutila během prvních osmi výměn hostujícího trenéra nejen ke střídání, ale také k vyčerpání obou oddechových časů. Po tom druhém již Estonky dokázaly poprvé skórovat a snížit alespoň na 1:8. České hráčky dál režírovaly hru a suverénně si šly pro druhý set. Za stavu 13:5 dokázala skórovat i česká nahrávačka prsty do zóny 1. Dvěma esy v řadě se blýskla česká blokařka Veronika Strušková a stav byl už 17:6. Veronika Strušková byla i tou poslední, která se ve druhém setu dotkla míče. Z krásné jednonožky složila míč a ukončila druhé dějství za stavu 25:12.

České hráčky pokračovaly v suverénní hře i na začátku třetího setu. Estonské hráčky se sice zvedly, na perfektní českou hru však nenacházely recept. Třímetrový aut Kristiine Miilen za stavu 12:6 donutil hostujícího trenéra k oddechovému času. I v tomto setu se blýskla krásnou ulívkou nahrávačka Pavla Šmídová a české hráčky již vedly 16:9. Do samotné koncovky pak domácí tým vstupoval se suverénním vedením o osm bodů. Estonky sice dokázaly malinko zabrat, především na servisu. Závěr třetího setu však jednoznačně patřil Michaele Mlejnkové a jejím razantním smečím. Hned první český matchball proměnila parádním blokem Helena Havelková a Češky si tak před úžasným domácím publikem připisují první výhru v kvalifikační skupině E a dostávají se tak na druhé místo.

Vyjádření po utkání:

Lubomír Staněk (asistent trenéra ČR): „Jsme rádi za tři body, dvakrát jsme nešťastně prohráli v tie-breaku, tak je to pro nás a pro holky taková úleva. Jdeme dál, teď to musíme potvrdit v Estonsku a v zimě to pak domlátit. Jsem rád, že jsme poprvé v kvalifikaci vyhráli dva sety v řadě. Pak už jsem věřil, že to dohrajeme do konce.“

Helena Havelková (smečařka ČR): „Dnes jsme všechny tři sety začaly dobře, měly jsme navrch. Dobře jsme dnes odpodávaly, nahrávačka už nevěděla, komu nahrát, měly špatně přihráno. Velmi mě těší, že dnes přišlo tolik lidí, já sama jsem z Liberce a jsem moc ráda, že z tohoto regionu zde přišlo tolik lidí.“

Andrei Ojamets (trenér Estonska): „Kvalita českého výběru byla dnes daleko vyšší než ta naše. Nevím, co se stalo, ale některé naše hráčky zkrátka přestaly hrát. Navíc nemáme tak dobrou a kvalitní střídačku jako Češky, máme tam spoustu mladých holek, oni naopak měly spoustu možností.“

Julija Mönnakmäe (kapitánka Estonska): „Češky dnes suverénně vyhrály. Dobře útočily, obzvláště jejich smečařky. Nám se naopak v útoku nedařilo, neměly jsme dobře přihráno. Češky dnes byly po zásluze lepší v každé herní činnosti.“

Autor: Matouš Müller