25.8.2018

Prohra našich žen v Estonsku zkomplikovala cestu na ME 2019

České volejbalistky v Tallinnu nenavázaly na zlepšený výkon ze středečního utkání v Jablonci nad Nisou proti Estonsku. Vstup do zápasu se jim vůbec nevydařil a dostal domácí Estonky do varu. I když v dalším průběhu bylo znát viditelné zlepšení naší hry, musel náš tým již ve třetím setu odvracet mečbol soupeřek. Ve čtvrtém setu české hráčky už jasně dominovaly a zápas musel rozhodnout až tie-break, ve kterém byly šťastnější hráčky domácího Estonska. To znamená, že v průběžné tabulce kvalifikační skupiny E na ME 2019 patří naší reprezentaci průběžné třetí, nepostupové místo. Skupinu vede Finsko, které dnes zvítězilo ve Švédsku a zatím druhá postupová příčka patří našemu dnešnímu soupeři Estonsku.

Estonsko - Česká republika 3:2 (25:15, 26:24, 24:26, 16:25, 16:14)

Sestavy

Estonsko: Laak, Peit N., Kullerkann, Mönnakmäe, Millen, Hollas, libero Nölvak. Střídaly: Pajula, Peit E.

Česká republika: Strušková, Šmídová, Havelková, Holásková, Orvošová, Mlejnková, libero Dostálová. Střídaly: Valková, Svobodová, Kopáčová, Kojdová, Purchartová

Český tým nastoupil do utkání s Estonskem ve stejné sestavě jako ve středu, kdy v Jablonci zvítězil 3:0, ani Estonky základní šestku nezměnily. Úvod prvního setu vyšel lépe domácím hráčkám a za stavu 6:1 z pohledu Estonek si trenér Pommer musel vzít oddechový čas. Bohužel ani to nezastavilo rozjetou hru Estonek a za stavu 16:9 vystřídala Svobodová za Mlejnkovou a vzápětí přišlo dvojstřídání Valkové s Kopáčovou. Změna tempa českému družstvu pomohla a po dvou esech Struškové Češky snížily na 17:12. Estonky nepolevovaly a tak se na hřiště dostala i Petra Kojdová místo Heleny Havelkové 20:13. První set skončil 25:15 a na českých hráčkách bylo vidět, že na něj chtějí rychle zapomenout a začít od začátku.

Hned úvod druhé sady začal lépe a Češky se dostaly do dvoubodového vedení 0:2, ovšem pak se opět estonské hráčky rozjely a zejména skvělým servisem dělaly českým děvčatům velké problémy 8:4. Češky bod po bodu snižovaly 13:10, ale bohužel Estonkám, občas i se štěstím, vycházelo všechno. Od poloviny setu se postupně začaly karty obracet 17:16 a české holky hrály mnohem lépe. Po přímém bodu z podání Havelkové se stav vyrovnal 20:20, vzápětí přidala Holásková blok na středu sítě. Ovšem Estonky oplácely stejnou mincí a po esu se opět dostaly do vedení 22:21. Bojovalo se o každý bod, Orvošová přidala eso 23:24, ale bohužel Češky nevyužily setbolu a set skončil 26:24.

Třetí set výborně rozjela podáním Strušková a nastartovala celý tým 0:4, ale domácí nahrávačka nezůstala pozadu a svou šňůrou servisů srovnala na 7:7. I když se nedařilo úplně podle představ, holky se nevzdávaly. Za stavu 14:15 vystřídala Struškovou Purchartová. Stav byl stále vyrovnaný 18:18, ale po bojovném výkonu v poli Češky konečně odskočily o dva body 18:20, ovšem po třech neúspěšných útocích se do čela dostaly Estonky 22:20. Ani vedení estonského týmu 23:21 nic neznamenalo a Češky stáhly na 23:23, esem Orvošové a blokem Holáskové set zachránily a vydřely výhru 24:26.

I do čtvrtého setu vstoupily Češky dobře 2:5. Dvěma krásnými bloky udržovaly náskok 6:9 a postupně, zlepšením všech herních činností, navyšovaly vedení 10:14. Za stavu 12:17 si trenér domácích vzal oddechový čas, ale ani to nezabránilo Češkám pokračovat ve skvěle rozehraném setu 16:20. Razatně se začala prosazovat Orvošová, blokem pomohla Mlejnková a po pár nevynucených chybách Estonek a dobré obraně Češek skončil set 16:25 a následoval pátý set.

Oba týmy usilovaly o cenné vítězství, trenéři obou týmů si v úvodu vybrali oddechový čas a hra byla jak na houpačce 4:5. Po neuvěřitelně bojovné obraně a následném bloku se Češky dostaly do většího vedení 4:6. Ovšem výměna stran přišla za stavu 8:7 pro domácí, když estonská univerzálka dala dvě esa po sobě. Následně přišla chyba v útoku a opět eso a Estonky odskočily 10:7, ale ani tentokrát se Češky nevzdaly a bojovností snížily 10:9. Skvěle útočila Havelková a táhla český tým 11:11, Orvošová zablokovala, následovala nevynucená chyba domácích 11:13. Estonky nic nevzdávaly a dokázaly otočit skóre 14:13, nekompromisní útok Holáskové znamenal 14:14. Byl to boj na krev a Češky bránily v poli neskutečné balóny, avšak šťastnějším týmem bylo nakonec Estonsko 16:14.

České ohlasy po utkání

Kapitánka Barbora Purchartová: „První dva sety nás zatlačily servisem a byly hrozně agresivní, my jsme si nebyly schopné přihrát, ale ve třetím se nám to povedlo v koncovce zlomit a čtvrtý jsme už měly pod kontrolou. Pátý set je loterie a nám se bohužel opět nepodařil vyhrát. Nečekaly jsme, že naše skupina bude tolik vyrovnaná, ale pokud vyhrajeme dva zápasy v lednu, tak bychom mohly ještě postoupit, i když to určitě nebude vůbec lehké.“

Trenér Zdeněk Pommer: „Dnes nás Estonky zatlačily servisem, vůbec jsme nezachytili začátek zápasu a špatně jsme přihrávali set a půl. Postupně jsme se do zápasu dostali, zlepšili jsme všechny činnosti, dobře jsme bránili a začali jsme nadrážet jejich klíčové hráčky. Pátý set je vždy otevřený, byl jako na houpačce a my jsme v koncovce byli méně důrazní než soupeř. Co se týče dalších zápasů, tak je to o tom, že my musíme oba dva vyhrát.“

Autor: Julie Kovářová – manažer týmu, foto CEV