Muži - Mistrovství Evropy 2019 : CZE - UKR, Rotterdam - NED
Muži - Mistrovství Evropy 2019 : CZE - EST, Rotterdam - NED
Muži - Mistrovství Evropy 2019 : CZE - POL, Rotterdam - NED
Muži - Mistrovství Evropy 2019 : CZE - NED, Amsterdam - NED
19. 9. 2019
Muži - Mistrovství Evropy 2019 : CZE - MNE, Amsterdam - NED
25.8.2018

Prohra našich žen v Estonsku zkomplikovala cestu na ME 2019

České volejbalistky v Tallinnu nenavázaly na zlepšený výkon ze středečního utkání v Jablonci nad Nisou proti Estonsku. Vstup do zápasu se jim vůbec nevydařil a dostal domácí Estonky do varu. I když v dalším průběhu bylo znát viditelné zlepšení naší hry, musel náš tým již ve třetím setu odvracet mečbol soupeřek. Ve čtvrtém setu české hráčky už jasně dominovaly a zápas musel rozhodnout až tie-break, ve kterém byly šťastnější hráčky domácího Estonska. To znamená, že v průběžné tabulce kvalifikační skupiny E na ME 2019 patří naší reprezentaci průběžné třetí, nepostupové místo. Skupinu vede Finsko, které dnes zvítězilo ve Švédsku a zatím druhá postupová příčka patří našemu dnešnímu soupeři Estonsku.

Estonsko - Česká republika 3:2 (25:15, 26:24, 24:26, 16:25, 16:14)

Sestavy

Estonsko: Laak, Peit N., Kullerkann, Mönnakmäe, Millen, Hollas, libero Nölvak. Střídaly: Pajula, Peit E.

Česká republika: Strušková, Šmídová, Havelková, Holásková, Orvošová, Mlejnková, libero Dostálová. Střídaly: Valková, Svobodová, Kopáčová, Kojdová, Purchartová

Český tým nastoupil do utkání s Estonskem ve stejné sestavě jako ve středu, kdy v Jablonci zvítězil 3:0, ani Estonky základní šestku nezměnily. Úvod prvního setu vyšel lépe domácím hráčkám a za stavu 6:1 z pohledu Estonek si trenér Pommer musel vzít oddechový čas. Bohužel ani to nezastavilo rozjetou hru Estonek a za stavu 16:9 vystřídala Svobodová za Mlejnkovou a vzápětí přišlo dvojstřídání Valkové s Kopáčovou. Změna tempa českému družstvu pomohla a po dvou esech Struškové Češky snížily na 17:12. Estonky nepolevovaly a tak se na hřiště dostala i Petra Kojdová místo Heleny Havelkové 20:13. První set skončil 25:15 a na českých hráčkách bylo vidět, že na něj chtějí rychle zapomenout a začít od začátku.

Hned úvod druhé sady začal lépe a Češky se dostaly do dvoubodového vedení 0:2, ovšem pak se opět estonské hráčky rozjely a zejména skvělým servisem dělaly českým děvčatům velké problémy 8:4. Češky bod po bodu snižovaly 13:10, ale bohužel Estonkám, občas i se štěstím, vycházelo všechno. Od poloviny setu se postupně začaly karty obracet 17:16 a české holky hrály mnohem lépe. Po přímém bodu z podání Havelkové se stav vyrovnal 20:20, vzápětí přidala Holásková blok na středu sítě. Ovšem Estonky oplácely stejnou mincí a po esu se opět dostaly do vedení 22:21. Bojovalo se o každý bod, Orvošová přidala eso 23:24, ale bohužel Češky nevyužily setbolu a set skončil 26:24.

Třetí set výborně rozjela podáním Strušková a nastartovala celý tým 0:4, ale domácí nahrávačka nezůstala pozadu a svou šňůrou servisů srovnala na 7:7. I když se nedařilo úplně podle představ, holky se nevzdávaly. Za stavu 14:15 vystřídala Struškovou Purchartová. Stav byl stále vyrovnaný 18:18, ale po bojovném výkonu v poli Češky konečně odskočily o dva body 18:20, ovšem po třech neúspěšných útocích se do čela dostaly Estonky 22:20. Ani vedení estonského týmu 23:21 nic neznamenalo a Češky stáhly na 23:23, esem Orvošové a blokem Holáskové set zachránily a vydřely výhru 24:26.

I do čtvrtého setu vstoupily Češky dobře 2:5. Dvěma krásnými bloky udržovaly náskok 6:9 a postupně, zlepšením všech herních činností, navyšovaly vedení 10:14. Za stavu 12:17 si trenér domácích vzal oddechový čas, ale ani to nezabránilo Češkám pokračovat ve skvěle rozehraném setu 16:20. Razatně se začala prosazovat Orvošová, blokem pomohla Mlejnková a po pár nevynucených chybách Estonek a dobré obraně Češek skončil set 16:25 a následoval pátý set.

Oba týmy usilovaly o cenné vítězství, trenéři obou týmů si v úvodu vybrali oddechový čas a hra byla jak na houpačce 4:5. Po neuvěřitelně bojovné obraně a následném bloku se Češky dostaly do většího vedení 4:6. Ovšem výměna stran přišla za stavu 8:7 pro domácí, když estonská univerzálka dala dvě esa po sobě. Následně přišla chyba v útoku a opět eso a Estonky odskočily 10:7, ale ani tentokrát se Češky nevzdaly a bojovností snížily 10:9. Skvěle útočila Havelková a táhla český tým 11:11, Orvošová zablokovala, následovala nevynucená chyba domácích 11:13. Estonky nic nevzdávaly a dokázaly otočit skóre 14:13, nekompromisní útok Holáskové znamenal 14:14. Byl to boj na krev a Češky bránily v poli neskutečné balóny, avšak šťastnějším týmem bylo nakonec Estonsko 16:14.

České ohlasy po utkání

Kapitánka Barbora Purchartová: „První dva sety nás zatlačily servisem a byly hrozně agresivní, my jsme si nebyly schopné přihrát, ale ve třetím se nám to povedlo v koncovce zlomit a čtvrtý jsme už měly pod kontrolou. Pátý set je loterie a nám se bohužel opět nepodařil vyhrát. Nečekaly jsme, že naše skupina bude tolik vyrovnaná, ale pokud vyhrajeme dva zápasy v lednu, tak bychom mohly ještě postoupit, i když to určitě nebude vůbec lehké.“

Trenér Zdeněk Pommer: „Dnes nás Estonky zatlačily servisem, vůbec jsme nezachytili začátek zápasu a špatně jsme přihrávali set a půl. Postupně jsme se do zápasu dostali, zlepšili jsme všechny činnosti, dobře jsme bránili a začali jsme nadrážet jejich klíčové hráčky. Pátý set je vždy otevřený, byl jako na houpačce a my jsme v koncovce byli méně důrazní než soupeř. Co se týče dalších zápasů, tak je to o tom, že my musíme oba dva vyhrát.“

Autor: Julie Kovářová – manažer týmu, foto CEV

FIVB 4* Espinho (POR) 2019

Perušič / Schweiner – Pedlow / Schachter (CAN) 0:2 (17:21, 19:21)

2019 FIVB MS U21 - Bahrajn

Írán – Česká republika 3:0 (29:27, 25:18, 26:24)

Přátelské utkání - ženy - Ostrowiec (POL)

Polsko - Česká republika 3:0 (26:24, 25:21, 25:11), dodatečný set 25:22 Sestava ČR: Kossányiová (13), Trnková (5), Purchartová (5), Mlejnková (8),...

Do síně slávy světového volejbalu byl uveden Čech Josef Tesař

Josef TESAŘ byl uveden do síně slávy světového volejbalu (International Volleyball Hall of Fame) !!!

ženy: Larsen / Stockman (USA) - Hermannová / Sluková 2:1 (17:21, 21.16, 15:10), Hermannová / Sluková – Dabizha / Rudykh (RUS) 2:0 (21:14,...

Tunisko – Česká republika 0:3 (21:25, 21:25, 21:25)