3.8.2019

Prohra s Tureckem zavřela dveře na OH, přesto vyhraný set náš tým potěšil

Druhý zápasový den nás čekal cílevědomý soupeř z Turecka. Oslabeni o klíčovou smečařku Melihu Ismailoglu, ale v sestavě s hvězdnými Erdem a Karakurt, si Turkyně brousily zuby na druhou výhru na turnaji. Naše děvčata byla ovšem plná sebevědomí po předvedené hře proti Číně a těšila se na další výzvu v podobě evropských bronzových medailistek z ME 2017.

Turecko – Česká republika 3:1 (25:15, 25:22, 21:25, 25:17)

Rozhodčí: Pashkevich (RUS), Khattab (EGY)

Turecko: Cansu, Ercan, Gunes, Meryem, Hande, Kubra, libero Sebnem. Střídaly: Erdem, Dilik, Yldirim, Yilmaz

Česká republika: Kossanyiová, Purchartová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, Šmídová, libero Dostálová. Střídaly: Patočková, Bajusz, Janečková, Kozubíková, Holásková, Vaňková

Barbora Purchartová (blokařka): „V prvním setu nám chvíli trvalo se vypořádat se skvělým servisem Turkyň. Potom jsme se jako tým zvedly. Je to pro nás skvělá zkušenost zahrát si proti jednomu z nejlepších týmů světa. Jsem ráda, že se nám podařilo vyhrát jeden set.“

Veronika Dostálová (libero): „V prvním setu nás Turkyně zaskočily servisem. Od druhého setu jsme však začaly zlepšovat všechny činnosti a byly rovnocenným soupeřem. Jsme rády za vyhraný set a těšíme se na zítřejší zápas.“

Giannis Athanasopoulos (trenér): „V prvních setech jsme nemohli Turecku konkurovat. Výborně podávalo a my jsme nebyli schopní si přihrát. Ale nevyvarovalo se chyb, proto jsme měli pár šancí v závěru druhého setu. Třetí set jsme soupeřky zatlačili, byly pod tlakem a my se nebáli riskovat, proto jsme vyhráli. Je velice složité hrát s týmy jako Turecko nebo Čína, když mají dobře přihráno. Hrají kombinační hru a mají velice silné středové hráčky. My neměli žádnou šanci je zastavit. Pro nás je to skvělá škola, konfrontovat se s takovými družstvy, musíme zlepšit příjem a podání a naučit se hrát pod tlakem ve složitých situacích. Pro mě je jednoznačně pozitivní, že i přes nepříznivý stav bojujeme a dokázali jsme se vrátit do utkání a vyhrát třetí set.“

Turecký záměr je jasný od začátku, vstupují do utkání agresivním servisem a zejména při podání smečařky Ercan nám hned utíkají na čtyřbodový rozdíl. Dvoumetrová blokařská naděje Gunes trend následuje a Giannis si bere za stavu 11:4 první oddechový čas, aby holky dostal z tlaku. Bojujeme s vysokými tureckými bloky a je složité najít rytmus. Snažíme si pomoci dvojstřídáním, na hřišti se objevuje i Simona Janečková a Máří Kozubíková, ale sedmibodová šňůra soupeře nám naději na zvrat v setu bere.

Do druhé sady se na hřiště vrací základní sestava a hned se ujímáme vedení esem Míši Mlejnkové. Sice nás školí druhá vytáhlá středačka Caliskan, ale počáteční přehnaný ostych je pryč. Oproti Turecku nám schází stabilita a pěkné momenty se střídají s přímými chybami 14:11. Příchod Terezy Patočkové přinesl na hřiště víc klidu a i díky podání Simony Bajusz česká děvčata srovnávají na 18:18. I když set nakonec prohráváme 22:25, můžeme mít z předvedené hry dobrý pocit.

Vstup do třetího dějství nám nevyšel, a tak trenér Atahnasopoulos posiluje útok příchodem Holáskové (5:1). Katka se mu za důvěru odvděčuje následně esem, Tereza Patočková ji následuje a je srovnáno na 7:7. Při podání Verči Trnkové favoritky trápíme rychlou hrou do obou kůlů, kdy si nakonec stejně bod pro sebe ukořistí ulívkou kapitánka Šmídová a poprvé se dostáváme do vedení 12:10. Pavla si na své konto připíše hned další bod z podání a turecký lodivod Guidetti poprvé žádá o time-out, který mu ale nepomáhá, naopak, Vinci přidává další bod (14:10 z našeho pohledu). Netrpělivost soupeřek nám hraje do karet a čtyřbodový držíme i při servise Patočkové (19:15). Míša Mlejnková chytrým lobem potvrzuje převahu Češek a zaplněná hale se může těšit na čtvrtý set.

V krizových momentech se projevily zkušenosti italského trenéra Guidettiho (šéftrenér Vakifbanku Istanbul), který své svěřenkyně zvládl v pauze dostat zpět do stoprocentní koncentrace. Druhá turecká univerzálka Boz podržela svůj tým na servise i v útoku ze zóny 1 a prohráváme 4:8. Češky ztráta nijak nevykolejí, Andrea Kossányiová trpělivě útočí do diagonály a ještě větší diagonály a dotahujeme soupeřky na rozdíl jednoho bodu. Ve střední pasáži se bohužel nevyvarujeme chyb a za stavu 17:11 pro soupeře, trenéři zkouší osvědčené dvojstřídání, aby přerušili tureckou sérii. Na hřišti se poprvé v zápase objevuje kapitánka Erdem a dává o sobě vědět bodovým blokem 19:15. Výkon soupeřek v koncovce akceleroval a dohrál zápas s přehledem, což ovšem nesnižuje kvalitu našeho výkonu, který je příslibem do zítřejšího duelu o třetí místo s Německem.

Autor: Michaela Doležalová, foto FIVB