5.1.2019

První vyhraný „pětiseťák“ udržel naše děvčata ve hře o ME 2019

V Jindřichově Hradci dnes (5.1.2019) Češky přivítaly Finky, již jasného postupujícího z naší kvalifikační skupiny na ME 2019 žen. Postupová matematika byla jasná. Pouze vítězství udrží naše reprezentační družstvo ve hře o postup. S nově složenou dvojicí nahrávaček se mohlo zdát, že šance nejsou velké. Nicméně naše děvčata ukázala, že mají bojovná srdce a za stavu 1:2 zlepšenou hrou na útoku a hlavně na bloku, dovedla zápas do vítězného konce. Teď budou s napětím čekat, jak dopadne nedělní duel mezi Švédskem a Estonskem. A právě ve Švédsku je čeká ve středu poslední zápas kvalifikace na ME.

Česká republika – Finsko 3:2 (25:17, 20:25, 18:25, 25:19, 15:9)

Rozhodčí: Gregor Novak (SLO), Alina Felicia Suciu (RO)

Počet diváků: 1500

Domácí: Strušková, Kopecká, Mlejnková, Purchartová, Orvošová, Janečková, libero Dostálová. Střídaly: Holásková, Zatloukalová, Kojdová

Hosté: Alanko, Heikkiniemi, Pihlajamäki, Kokkonen, Karhu, Öhman, libero Hämäläinen. Střídaly: Kosonen, Laakkonen, Hujanen, Bjärregärd-Madsen

Barbora Purchartová (kapitánka ČR): Byl to náročný zápas, v prvním setu jsme splnily vše, co jsme měly, hodně jsme tlačily servisem. Pak začaly Finky lépe přijímat, dařilo se jim lépe v poli, my jsme je naopak nedokázaly ubránit na síti. Atmosféra v Jindřichově Hradci je vždycky úžasná, moc jsme si to dnes užily. Jsme rády, že nás chodí podporovat a patří jim za to veliký dík.“

Zdeněk Pommer (trenér ČR): „Jsme moc rádi za dnešní výhru! Fanoušci byli fantastičtí. Dokázali jsme obrátit nepříznivý stav zápasu, věděli jsme, že to proti Finkám nebude jednoduché. Po prvním setu jsme přestali bránit, byli jsme nedůrazní na kůlech. Nakonec ale poměr bloků 16:3 v náš prospěch. Tento zápas je za námi, zvládli jsme ho a teď se musíme připravit na Švédsko.“

Laura Pihlajamäki (kapitánka Finska): „Byla to hra na vysoké úrovni. Dnes tu byla úžasná atmosféra, užívaly jsme si to hrát zde. Bohužel byl na domácí straně větší tlak, dařilo se jim také lépe na bloku.“

Tapio Kangasniemi (trenér Finska): „Domácí tým hrál velmi dobře, my jsme byli ze začátku trochu nervózní. Ve zdejší hale byla také skvělá atmosféra, za což patří divákům dík.“

Oba týmy vstoupily do zápasu v obměněných sestavách, než v jakých jsme je mohli vidět v srpnu. Své debuty si dnes odbyly nahrávačky Kopecká a Zatloukalová spolu se smečařkou Janečkovou. Úžasná divácká kulisa vedla český výběr vpřed. Jisté účastnice ME ale nepřijely, ani bez své hlavní útočné síly Vilponen, zápas odevzdat a začátek zápasu byl tak velmi vyrovnaný. První větší bodový náskok získaly naše reprezentantky, stav 15:11 donutil hostujícího trenéra k prvnímu time-outu. Dvě esa v řadě Gabriely Orvošové znamenaly vedení českého výběru o šest bodů (19:13). Nádherné eso přesně do rohu hřiště přidala nová tvář v týmu Simona Janečková. K tomu přidala ještě další dvě esa a Češky tak nakonec s přehledem braly první set 25:17.

V druhém setu naopak začaly solit servis hostující Finky a donutily tak trenéra Pommera k prvnímu time-out za stavu 1:5. To, co se povedlo v prvním setu Gabriele Orvošové, tedy dvě esa v řadě, se povedlo také hostující Salle Karhu a Finky už vedly 12:8. Poté ale zavelela ke srovnání Michaela Mlejnková, která se dokázala prosadit přes finské bloky. Češky tak srovnaly na 16:16. Finky ale dokázaly dvěma přesnými údery na lajnu opět strhnout vedení na svou stranu. Do koncovky šel pak hostující celek se čtyřbodovým vedením 20:16. I díky skvělým zákrokům finského libera si skandinávský celek zajistil možnost první setbolu a možnosti srovnat zápas. To se jim napotřetí povedlo a v Jindřichově Hradci tak zvítězily v druhém setu poměrem 25:20.

Finky pokračovaly ve stejném tempu i na začátku třetího setu – dařila se jim jak hra v poli, tak v útoku na síti. Za stavu 5:8 si svůj debut v národním týmu připsala také nahrávačka Michaela Zatloukalová. Za pětibodového manka (8:13) na našeho soupeře přišla na hřiště Petra Kojdová, která dokázala hned svým prvním dotykem s míčem bodovat. Přesným esem na lajnu finské blokařky Karhu se hostující hráčky dostaly již do sedmibodového vedení (13:20) a měly nakročeno k obratu v zápase. Konec třetího dějství dokázala na chvíli ještě posunout nově příchozí blokařka Kateřina Holásková (17:22), ale odvrátit finské vítězství již nedokázala. Finky díky skvělému útoku (54 %) braly druhý set v řadě (25:18) a ujaly se vedení 2:1 na sety.

Ačkoliv vstup do čtvrtého setu vyšel lépe Finkám, výběr trenéra Pommera díky skvělým fanouškům se ale dokázat zvednout a po esu Simony Janečkové se po dlouhé době dostal opět do vedení (8:7). Dvoubodové vedení (14:12) zařídila skvělou smečí Gabriela Orvošová a donutila hostujícího trenéra k oddechovému času. Ten si vzal také jeho kolega na české straně, a to hned za stavu 14:14. Naplněná jindřichohradecká hala praskala ve švech, půl druhého tisíce diváků sledovalo parádní obrat v druhém setu – chyby v útoku na finské straně podpořily naše hráčky skvělým servisem a stav byl 21:15 pro Češky. Symbolicky chybou na servisu hostujících hráček skončila čtvrtá sada poměrem 25:19.

Již čtvrtý tiebreak v této kvalifikaci (z pěti zápasů) rozehrály české hráčky výborně. Po skvělém zákroku v poli Zatloukalové a Dostálové si připsala skvělý blok Kateřina Holásková a domácí vedly 3:1. Právě ona dokázala zatlačit svým servisem Finky do úzkých, Veronika Strušková si připsala skvělý blok a domácí tým vedl při změně stran už o pět bodů. Tento náskok si dokázaly Češky podržet až do konce zápasu a v tiebreaku nedaly svým soupeřkám šanci. Vyhrály jej 15:9 a stále tak živí šanci na postup na mistrovství Evropy.

Autor: Matouš Müller

Fotogalerie

Perušič / Schweiner – Bryl / Łosiak (POL) 2:1 (19:21, 21:17, 15:13)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)

muži: SKV Ústí nad Labem – TJ Sokol Dobřichovice 1:3 (25:21, 5:25, 24:26, 21:25) stav série 0:1   ženy: TJ Sokol Šternberk – VK Madeta České...