29.5.2019

Slovenky prolomily české prokletí, v Brně zvítězily v pětisetovém dramatu

Hlavní trenér ženské volejbalové reprezentace Giannis Athanasopoulos má za sebou premiéru před českými fanoušky. Jeho svěřenkyně odehrály v pořadí druhý zápas Golden European League 2019 v domácím prostředí v Brně, tentokrát proti Slovensku. A diváci v hale na Vodově se rozhodně nenudili, oba týmy totiž svedly dlouhou napínavou bitvu, kterou musel rozhodnout až tie-break. Z vítězství v pětisetovém dramatu se bohužel nakonec radovalo Slovensko.

Česká republika – Slovensko 2:3 (25:22, 23:25, 23:25,25:10, 14:16)

Rozhodčí: Boulanger Marie-Catherine, Buchar Tomáš

Počet diváků: 658

Česká republika: Mlejnková, Purchartová, Orvošová, Kossányiová, Trnková, Šmídová, libero Dostálová. Střídaly: Patočková, Kopecká, Holásková, Hodanová, Vyklická

Slovensko: Kostelanská, Herelová, Koseková, Radosová, Hrončeková, Šunderlíková, libero Španková. Střídaly: Hudecová, Szabóová, Palgutová, Jančová, Ovečková, Kijaková

Pavla Šmídová (kapitánka ČR): Dnes jsme bojovaly, co to šlo, bohužel bylo utkání o maličkostech, které nakonec rozhodly i vypjatý konec zápasu. Určitě to zamrzí, ale myslím si, že se nemáme za co stydět.

Giannis Athanasopoulos (trenér ČR): „Bohužel jsme dnes hráli příliš nervózně. Druhý a třetí set, a nakonec i ten poslední, rozhodly drobné detaily. Věřím tomu, že příště budeme hrát mnohem líp. Teď musíme pokračovat v naší práci a tvrdě dál pracovat.“

Barbora Koseková (kapitánka Slovensko): „Dnes to byl dlouhý a napínavý zápas. Jsem moc ráda, že se nám ho podařilo dotáhnout až do vítězného konce, obzvlášť po naší úvodní prohře s Ukrajinou.“

Český tým vstoupil do utkání výborně, když svým soupeřkám v úvodu utekl o čtyři body (6:2). Slovensko se snažilo dotahovat, ale nedařilo se, a tak po přesném útoku Michaely Mlejnkové na 10:6 bral slovenský kouč time out. Domácí volejbalistky i poté pokračovaly ve své hře dál, po úspěšných blocích byl stav 13:7. Následovala vydařená série na straně slovenského týmu (13:11) a oddechový čas Giannise Athanasopoulose. Ten soupeřky zastavil, bod po něm totiž přidala Andrea Kossányiová a vzápětí ještě eso Barbora Purchartová (15:11). Česká republika náskok držela, před koncovkou vedla (19:15) a soupeř bral další time out. Po něm začaly slovenské hráčky českému týmu šlapat na paty a přiblížily se mu na rozdíl jediného bodu (20:19), což znamenalo oddechový čas pro Českou republiku. Následovala tahanice o každý bod (23:22), vzápětí ale připsaly bod domácí (24:22) a poté proměnily i nabídnutý setbol až k vítězství v prvním setu (25:22).

Boj o každý míč pokračoval i na začátku druhého dějství, Slovensko se v něm ujalo vedení 2:4, český tým ale srovnal na 5:5. Svěřenkyně Marca Fenoglia však poté začaly tahat za lepší konec a získaly čtyřbodový náskok (6:10). Český kouč se v tu chvíli pokusil zastavit rozjeté Slovensko oddechovým časem, po kterém jeho družstvo bodový rozdíl snížilo (13:15) a trpělivou hrou postupně i srovnalo stav na 19:19. Další dva body však patřily slovenskému týmu (19:21), který se nemýlil ani po time outu České republiky (19:22). Domácí to nevzdaly a při podání Michaely Mlejnkové znovu srovnaly (22:22). Jejich soupeřky však vzápětí připsaly dva body (22:24) – první slovenský setbol sice ještě odvrátila Andrea Kossányiová, druhý už si ale Slovensko vzít nenechalo (23:25).

Slovensku patřil i začátek sady s pořadovým číslem tři (4:6, 6:9), českému družstvu se ale podařilo i díky esu Barbory Purchartové srovnat na 9:9. Oba týmy se pak přetahovaly o body a těsné vedení. Za stavu 16:15 pak bralo oddechový čas nejprve Slovensko a skóre se otočilo (17:19). V tu chvíli to byl český kouč, kdo si vzal time out. Do koncovky se vstupovalo za vyrovnaného stavu 20:20, a set tak zamířil do dalšího napínavého závěru. V českém dresu se v útoku dařilo Andree Kossányiové (23:23), se svými spoluhráčkami si ale na výhru v sadě nesáhla – Slovensko totiž set vyhrálo znovu nejtěsnějším možným rozdílem (23:25).

Česká republika odpověděla vzápětí, při podání Terezy Patočkové se ujala ve čtvrtém setu vedení 6:3 a její tým to nakoplo až k vedení 9:4, které donutilo slovenského kouče k time outu. Domácí hráčky to ale nezastavilo a servírující Andrea Kossányiová nakonec odskočila se svým týmem soupeřkám na 12:4. Slovensko hledalo na českou hru marně odpověď (15:5) a domácí družstvo zakončilo set ve velké herní pohodě poměrem 25:10.

Zápas tak zamířil až do zkrácené hry – po srovnaném úvodu (3:3) připsalo tři body Slovensko (3:6), český tým ale ihned odpověděl (6:6). Slovenské hráčky pak znovu odskočily na 6:8, domácí však opět zareagovaly bleskově (9:8). Napínavá bitva pokračovala a oba trenéři postupně brali time out (11:10, 12:13). Závěr tie-breaku se lépe vydařil slovenskému týmu (13:14, 14:15), který po výhře 14:16 nakonec vyhrál zápas poměrem 2:3 na sety.

Autor: Barbora Mertová

Fotogalerie
FIVB Beach Pro Tour Challenge - Saquarema (BRA)

Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 0:2 (16:21, 17:21)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Šépka / Sedlák 2:0 (21:19, 21:17), Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) –...

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)