10.6.2016

Úvodní duel WGP Olomouc ovládly hráčky z Dominikánské republiky

Úvodní duel ve World Grand Prix v Olomouci ovládla Dominikánská republika, když porazila Bulharsko bez ztráty setu 0:3 (-16,-24,-23). Obě země se střetly ve WGP už minulý týden v Argentině - v pětisetové bitvě tam zatáhlo za lepší konec Bulharsko. Tento tým pak nedokázal položit na lopatky žádný další soupeř, a tak se hráčkám Dominikánské republiky podařilo vzít bulharským volejbalistkám v Olomouci vůbec první body v letošní sérii World Grand Prix.

Utkání začalo vyrovnaně a hráčky se do prvího technického time outu (8:7) tahaly o každý bod. Bulharsku se pak povedlo urvat tříbodové vedení 13:10, ale po oddechovém času kouče Dominikánské republiky Marcose Kwieka nastal obrat. Hráčky z Karibiku otočily na 14:16 a rozdíl pak postupně navýšily při podání Yorkiry Binet až na 15:24. Set tak vyzněl jasně pro Dominikánskou republiku 16:25.

Tým v červeném pokračoval ve stejném herním rytmu i v úvodu druhého dějství a do prvního time outu šel s náskokem 5:8. Bulharkám se pak povedlo zlepšit příjem a srovnat se soupeřkami více krok, Dominikánská republika však i v druhém technickém time outu držela mírné vedení 14:16. Bulharským volejbalistkám se podařilo vyrovnat na 18:18, soupeřky jim však navzdory odvážným útokům bulharské kapitánky Evy Yanevy opět odskočily o dva body. O napínavou koncovku setu se ještě postarala bulharská blokařka Nasya Dimitrova - stav 21:24 se totiž i díky jejímu servisu podařilo Bulharsku srovnat na 24:24. Koncovka však vyšla lépe Dominikánské republice, a tak ovládla i druhou sadu poměrem 24:26.

Svěřenkyně bulharského kouče Ivana Dimitrova se po druhém dějství herně zvedly a ve třetím setu se dostaly rychle do vedení 5:1. Dobře na síti se pak předvedla bulharská kapitánka Eva Yaneva a i nadále držela svůj tým v pětibodovém vedení 11:6. Hráčky Dominikánské republiky naopak kupily nevynucené chyby, a tak i v druhém technickém time outu Bulharsko drželo vedení 16:11. Bulharský tým vedl ještě za stavu 23:19, pak však nastoupila na servis kapitánka Dominikánské republiy De La Cruz a podání už nikomu jinému nepřenechala. Esem vyrovnala na 23:23 a svůj tým pak dalšími dvěma skvělými servisy dovedla až ke konečnému vítězství 23:25.

FIVB World Grand Prix 2016 - Olomouc (Česká republika):

Bulharsko - Dominikánská republika 0:3 (16:25, 24:26, 23:25)

Bulharsko: Dimitrova G., Dimitrova N., Kititova, Yaneva, Todorova, Nikolova, libero: Filipova. Střídaly: Barakova, Bezhandovska.

Dominikánská republika: Vargas, Fersola, Marte, Mambru, De La Cruz, Martinez, libero: Fernandez. Střídaly: Gonzalez, Peaa, Binet.

Ivan Dimitrov (trenér Bulharska): "Dnes jsme zápas ztratili ze dvou důvodů - prvním byl zdravotní stav družstva a druhým ztráta koncentrace v prvním a třetím setu."

Eva Yaneva (kapitánka Bulharska): "Nedokázali jsme reagovat na útok Dominikánské republiky, která hrála mnohem lépe než minulý týden."

Marcos Kwiek (trenér Dominikánské republiky): "Dnes pro nás bylo velmi důležité získat tři body, protože se moc chceme dostat do závěrečné Final Four. Věděli jsme, že dnešní utkání nebude jednoduché. Teď ale musíme otočit list a soustředit se na zítřejší utkání s Kanadou."

De La Cruz (kapitánka Dominikánské republiky): "Na dnešní zápas jsme se velmi dobře připravily a dokázaly jsme v něm v klíčových momentech udržet koncentraci a emoce. Za výhru jsme moc rády."

Autor: Barbora Mertová, Michal Mezera