22.5.2022

Ženská reprezentace veze ze Slovinska nakonec jen jednu výhru

Druhé přátelské utkání našich volejbalistek ve Slovinsku se odehrávalo spíše „v tréninkové“ atmosféře. Český tým v něm bohužel nenavázal na včerejší výkon a na domácí výběr nestačil.

Slovinsko – Česká republika 2:1 (25:19, 23:25, 25:12)

Slovinsko: Pucelj, Planinšec, Milošič, Šiftar, Grbac, Pogačar, libero Mazej. Střídaly: Zatkovič, Leban, Grubišič

ČR: Faltínová, Trnková, Valková, Mlejnková, Jehlářová, Orvošová, libero Digrinová. Střídaly: Baumruková, Indrová, Pavlíková. Třetí set: Baumruková, Pavlíková, Kvapilová, Indrová, Svobodová, Jehlářová

Bonitta Marco (trenér Slovinska): „Dnes jsem spokojený, protože náš tým dobře zareagoval na včerejší zápas. Včera jsme neukázali náš nejlepší výkon. Dnes jsme o něco agresivněji servírovali. Změnili jsme strategii. Jsem rád za vítězství, protože za čtyři dny hrajeme zápas SEL a potřebujeme víc sebedůvěry.“

Kateřina Valková (zástupce kapitánky ČR): „Oproti včerejšímu zápasu byl dnes největší problém na příjmu a na servisu. Dnes nás Slovinky víc zatlačily servisem, proto jsme se těžce prosazovaly na útoku. Víme, na čem máme pracovat do dalších zápasů.“

Giannis Athanasopoulos (trenér ČR): „Dnešní zápas nám jasně ukázal, že není jednoduché být připravený po deseti dnech přípravy. Problém vidím hlavně v přístupu celého týmu k zápasu po lehkém vítězství v prvním zápase. Mysleli jsme si, že dnes to bude znovu jednoduché, ale tak to nefunguje. Nikdo nám nedá jen tak vítězství bez stoprocentní snahy. Je to něco, na čem musíme dál pracovat. K tomu nám nefungovala přihrávka. Nejdůležitější je teď si sednout na tyhle zápasy, které jsou pro nás užitečné. Podívat se na chyby, které jsme udělali. Musíme se dál snažit krok po kroku se zlepšovat jako tým.“

Slovinky na začátku utkání výrazně tlačí na servisu a vytváří si tříbodový náskok, 6:3. I nadále je domácí tým lepší (11:7) a přichází první time-out české lavičky. Náš tým marně hledá tempo ze včerejška, trenér zkouší střídání. To částečně pomáhá, ale Slovinky cítí šanci na vítězství v setu a navyšují vedení na 19:14. I do koncovky vstupuje lépe náš soupeř (22:18), který si závěr prvního setu už pohlídá a vítězí 25:19.

Druhý set začínají oba týmy beze změn v sestavách. První break přichází za stavu 6:8 z pohledu domácích a na světě je první time-out Slovinska. Po něm má domácí tým lehkou převahu a vybuduje si dvoubodový náskok. Změna nahrávaček v naší sestavě přinesla úspěch, naše hra se zlepšuje a otáčíme stav na 17:18. Na hřiště se vrací Valková a do koncovky vstupujeme s náskokem tří bodů, 18:21. Agresivní útok Mlejnkové znamená náš setbol, ale Slovinky se ještě postarají o zdramatizování konce tohoto setu. Poslední slovo má však znovu Mlejnková a těsnou koncovku vyhráváme (23:25).

Po domluvě trenérů přichází za stavu 1:1 na sety poslední set. Stejně jako ve včerejším utkání na palubovku nastupují hráčky z lavičky. U nás hru diriguje Baumruková, na postu smečařek se představují Svobodová s Pavlíkovou, na postu blokařky nahrazuje Kvapilová Trnkovou a univerzální post má na starosti Indrová. Nová sestava českého výběru se na začátku setu hledá (7:2). Mladé Slovinky jsou v lepším rozpoložení a navyšují vedení na 13:7. Za stavu 15:8 přichází první time-out českého trenéra Athanasopoulose. Slovinky však i nadále zodpovědnou hrou navyšují vedení (22:11), mají hru pod kontrolou a nakonec zaslouženě vítězí 25:12.

Autor: Jakub Brečka, foto Bojan Šinko