8.2.2020

Do finále Českého poháru se probojovaly volejbalistky Olomouce a Olympu

Dnešní semifinálová utkání Final Four Českého poháru žen 2019/20 rozhodla, že v zítřejším finále od 18:15 nastoupí obhájkyně trofeje z Olomouce proti volejbalistkám pražského Olympu. Zápas o bronzové medaile poražených semifinalistek začíná v 15 hodin.

V prvním semifinále Final Four Českého poháru proti sobě v královopolské hale na Vodově nastoupily týmy Olomouce a Liberce. Papírové předpoklady mluvily před zápasem ve prospěch Olomouce, aktuálně druhého družstva extraligy. A roli favorita nakonec olomoucké hráčky potvrdily, Liberec totiž promarnil slibně rozehraný první set a pak už na Hanačky nestačil. Prvním finalistou Českého poháru je tak po výhře 3:0 Olomouc.

VK UP Olomouc – VK Dukla Liberec 3:0 (25:23, 26:16, 25:17)

Rozhodčí: Činátl R., Rychlík D.

Počet diváků: 310

Domácí: Hodanová, Trnková, Orvošová, Michalíková, Strušková, Dudová, libero Kulová. Střídaly: Ambrožová, Kazachenka

Hosté: Rutarová, Bajusz, Svobodová, Kohoutová, Tolentino, Šulcová, libero Dostálová. Střídaly: Kolářová, Šotkovská, Bartošová, Wopereis

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „My jsme věděly, že Liberec nebude jednoduchý soupeř, a že to bude těžký boj. Po prvním vyhraném setu jsme se uklidnily, převzaly jsme iniciativu a zvítězily.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „První set byl nervózní, hodně jsme prohrávali, ale zvládli jsme koncovku a nakonec stav otočili. Díky tomu si myslím, že jsme i vyhráli celý zápas.“

Eva Svobodová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Nám se povedlo vlétnout parádně do zápasu, nemohly jsme si přát nic jiného a je moc škoda, že jsme první set nevyhrály, protože utkání pak mohlo vypadat úplně jinak.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Dnešní prohra nás samozřejmě mrzí, nejvíc asi první set, ve kterém jsme si vypracovali obrovskou šanci něco se semifinále udělat. Pak už se ale jasně projevila obrovská zkušenost a síla Olomouce, která si i přes naše dobré pasáže, už zápas pohlídala.“

V úvodu utkání se oba týmy zpočátku přetahovaly o každý míč, mírné vedení ale na své straně držela Olomouc (8:6). Liberec však srovnal krok a při dlouhé sérii na podání Simony Bajusz utekl soupeřkám z Olomouce až na 11:18. Ačkoli set vypadal jasně pro liberecký tým, Hanačky zbraně nesložily a postupně vyrovnaly na 19:19. Nakonec zvládly lépe i závěr setu, který vyhrály těsně 25:23.

Olomoucké hráčky to nakoplo a v dalším dějství hru od začátku kontrolovaly (8:6, 14:11). Na bloku zářila Veronika Trnková a Liberec hledal recept na vyrovnání marně. V koncovce tak Olomouc vedla už 21:14, a druhý set vyhrála s přehledem poměrem 25:16.

Do třetí sady vlétl Liberec vedením 1:5, a i když Olomouc skóre zkorigovala na 4:5, Liberec si náskok držel (12:14). Pak ale začaly připisovat body svěřenkyně Petra Zapletala a otočily stav ve svůj prospěch (16:14). Liberec sice ještě srovnal na 16:16, z jeho strany to ale byla konečná. Olomouc si už pak závěr sady pohlídala a po výhře 25:17 se stala prvním finalistou Českého poháru.

Druhým finalistou Českého poháru je Olymp Praha, který porazil v semifinálovém souboji Prostějov 3:1 na sety. To, co se v letošní sezóně povedlo družstvu Stanislava Mitáče dvakrát v extralize – získat skalp Prostějova, dokázal Olymp i v semifinále Českého poháru. O pohárovou trofej se pražský tým popere v neděli s Olomoucí, prostějovské volejbalistky budou s Libercem bojovat o bronz.

PVK Olymp Praha – VK Prostějov 3:1 (25:18, 25:19, 20:25, 25:17)

Rozhodčí: Grabovský Z., Kovář j. V.

Počet diváků: 350

Domácí: Komárková, Šimáňová, Smutná, Denysova, Purchartová, Staňková, libero Pešková. Střídaly: Kalhousová, Ovečková

Hosté: Fričová, Stümpelová, Zatloukalová, Nová, Kozmík, Kopáčová, libero Slavíková. Střídaly: Dvořáčková, Weidenthalerová

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Jsme nadšené, že jsme to dokázaly. Věděly jsme, že Prostějov bude těžký soupeř, a bude se chtít o finále rvát jako my. Doufám, že ve stejné bojovnosti budeme pokračovat i zítra a porveme se o zlato.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Jsem neskonale šťastný, že se nám podařilo postoupit do finále. Je to jeden z našich sezónních cílů. Jsem navíc spokojený i s předvedenou hrou a s nasazením celého našeho týmu, protože příkladně bojoval a byl dnes lepší než Prostějov.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Olymp dnes hrál velmi dobře, my jsme se trápily na útoku i přihrávce. Nedařila se nám obrana. Vynikající výkon podala na straně Olympu Smutná a zaslouženě vyhrály.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Hodně nás ta prohra mrzí, je to škoda, začátek nám vyšel, ale pak jsme ztratili koncovku a už se to s námi táhlo. Musíme na to rychle zapomenout a zítra bojovat o třetí místo.“

Prostějov začal druhé semifinále lépe (0:3), Olymp Praha si ale soupeřky více utéct nenechal a skóre postupně vyrovnal na 7:7. Srovnáno bylo později ještě za stavu 14:14, pak ale začal dominovat Olymp a Prostějovu se vzdálil na 21:18. Na servisu už poté vydržela až do konce setu Anna Komárková v dresu Olympu, a tak se z výhry 25:18 radoval její tým.

Druhé dějství bylo dlouho vyrovnanou partií (10:10), za lepší konec pak ale začal tahat opět pražský Olymp (12:10). Prostějov ještě srovnal na 15:15, volejbalistkám Olympu se ale podařilo odskočit až na 22:17, a na tento bodový rozdíl už byl Prostějov krátký. Olymp nakonec zvítězil v druhém setu 25:19.

Třetí sada byla z obou stran bitvou o každý míč (5:5). Prostějovské hráčky vidinu finále nevzdávaly, ve střední pasáži se jim podařilo odskočit (10:13) a Olymp musel dotahovat. Tým Ľubomíra Petráše ale svůj náskok ještě navýšil až na rozdíl šesti bodů (13:19), a set nakonec vybojoval pro sebe 20:25.

Olymp v úvodu čtvrté sady připsal čtyři body v řadě a donutil Prostějov k oddechovému času. Barbora Purchartová pak však na servisu setrvala ještě třikrát a Olymp vedl už 7:0. Pražský tým pak dál na hřišti kraloval a Prostějov se mu vzdorovat snažil marně (17:8). Olymp si tak dokráčel pro postup do finále jednoznačným vítězstvím ve čtvrtém setu poměrem 25:17.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal