25.2.2018

V zítřejším finále ČP 2017/18 proti sobě nastoupí Karlovarsko a Dukla Liberec

Máme za sebou semifinálové zápasy Final Four Českého poháru 2017/18. Kladno loňské vítězství neobhájí. Dukla Liberec vydřela postup do finále až v nervy drásající koncovce čtvrtého setu. Ale to nebylo nic proti "nerváku" v druhém semifinále. Už to vypadalo, že Jihostroj České Budějovice po loňském titulu bude hrát i o vítězství v Českém poháru. Proti ale byli "bojovníci" z Karlovarska, kteří zápas otočili a zaslouženě postoupili do zítřejšího finále.

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK DUKLA LIBEREC

V prvním semifinále změřilo Kladno síly s Libercem, který s postupem do této části soutěže neměl větší problémy. Ve čtvrtfinále tým z Podještědí porazil Příbram jasně 3:1 a 3:0 a tím si vybojoval účast ve FINAL FOUR Českého poháru ve Svitavách. Kladno se ve čtvrtfinále proti Ústí v odvetném zápase trápilo a rozhodnout musel až tzv. zlatý set, který Středočeši ovládli a na závěrečném turnaji tak loňský vítěz nechyběl. V posledních dvou vzájemných zápasech vyhráli Liberečtí, a ani dnes tomu nebylo jinak. Zápas hraný ve vysokém tempu nakonec vyhrál tým Z Podještědí 3:1.

Kladno volejbal cz - VK Dukla Liberec 1:3 (25:23, 21:25, 18:25, 29:31)

Rozhodčí: Fink, Kvarda

Počet diváků: 1 200

Domácí: West, Zajíček, Hýský, Šulista, Gromadowski, Sobotka; libero Moník. Střídali: Konečný, Bouza, Fortuník

Hosté: Galabov, Janouch, Štokr, Holubec, Leikep, Správka; libero Kopáček. Střídal: Staněk

Domácí
Kapitán Adam Zajíček: „Škoda, že nám to dnes nevyšlo. Čtvrtý set mohl dopadnout jakkoliv, ale bohužel jsme koncovku nezvládli a zápas prohráli.“

Trenér Milan Fortuník:V utkání jsme se trošku hledali a nedokázali podat stabilně stoprocentní výkon. Dukla hrála skvělý volejbal, byla lepším týmem a zaslouženě vyhrála.“

Hosté
Kapitán Aleš Správka: „První set byl velmi vyrovnaný, ale bohužel jsme úvodní sadu nezískali. S postupem času jsme hráli více a více koncentrovaně. Ve třetím setu jsme měli velký náskok, který jsme si v klidu pohlídali. Poslední set byl opět velice vyrovnaný. Kladno mělo několik setbolů, které neproměnilo a já jsem rád, že se nám zápas podařilo dotáhnout do vítězného konce.“

Trenér Michal Nekola: „Byla to řežba, byl to zápas týmů obrovských kvalit. My jsme byli lepší na servisu, a i díky tomu jsme dnes vyhráli.“

Začátek zápasu vyšel lépe Liberci, který se chopil dvoubodového vedení. Kladno rychle zareagovalo a ztrátu ihned smazalo. Do prvního TT šli Středočeši, vedeni v tomto zápase jako domácí celek, do vedení po úspěšném trojbloku. Hosté se ve volné chvíli zkoncentrovali a tříbodovou sérií strhli vedení opět na svoji stranu. Po třech špatných podání v řadě zaútočil z levé strany Šulista a snížil na 14:15. První set se hrál ve velikém tempu a po příchodu Konečného na palubovku kladenský celek srovnal (18:18). Nově příchozí hráč prudkou smečí srovnal na 22:22 a o drama bylo hned v úvodu postaráno. Jelikož Štokr nezahrál relativně jednoduchý míč, Kladno mělo k dispozici první setbol. Milanu Fortuníkovi tah s Davidem Konečným vyšel narámně, jelikož český univerzál rozhodl o zisku první sady svého týmu.

Liberečtí byli v úvodu druhého setu lepším týmem a zaslouženě šli do vedení 6:2. Domácí i díky dvěma esům snížili a do prvního TT šli už pouze s dvoubodovou ztrátou. Tým z Podještědí navázal na skvělý začátek a do druhého TT šel s pětibodovým náskokem. Diváci v hale tvořili skvělou atmosféru a Kladno podporovaly dokonce dva kotle. Po dvou zkažených podáních ukazovala světelná tabule skóre 17:21 a hosté mířili za srovnáním. To zařídil smečí Jan Štokr a jeho tým ovládl druhou sadu 25:21.

O první míč ve třetí sadě proběhla neuvěřitelná bitva, když se podařilo Kladnu skórovat až z pátého útoku. I v úvodu třetího setu se hosté chopili dvoubodového vedení, avšak po excelentním podání Hýského byl stav vyrovnaný (6:6). To neplatilo při oddechovém času, který si vyžádal Milan Fortuník, jelikož jeho tým prohrával 9:14. Středočeši působili nesoustředěně a dělali příliš nevynucených chyb, což vedlo k velkému bodovému rozdílu (13:22). O výhře Liberce ve třetím setu rozhodl smečí Jan Galabov.

Začátek čtvrté sady se nesl ve znamení úspěšných bloků, po kterých si oba celky připisovaly body. Do prvního TT šli hosté po špatném podání Zajíčka s dvoubodovým vedení. To ale týmu ze severu nevydrželo dlouho, jelikož na 8:8 zblokoval Gromadowski. Hosté opět uskočili na rozdíl dvou bodů, ale polský univerzál dvěma přesnými útoky srovnal. Kladno se dostalo do tempa a do druhého TT šlo ve vedení 16:14. Oba týmy bojovaly, seč jim síly stačily a připisovaly si bod po bodu. Dvoubodovou sérií se prezentoval Liberec a srovnal na 20:20. Po útoku Holubce byl stav zápasu 23:23 a další drama bylo na světě. Jelikož Kladno první setbol nevyužilo a Šulista blok nepropálil, Liberec měl k dispozici mečbol. Využít nedokázalo ani jeden ze tří možných a setbol byl opět na straně domácích. Gromadowski dal do podání příliš mnoho síly a stav byl opět vyrovnaný (28:28). To neplatilo o pár okamžiků později, jelikož Liberečtí zablokovali útok Zajíčka a o prvním finalistovi bylo jasno.

VK ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK ČEZ KARLOVARSKO

Ve druhém semifinále se představily zbývající dva týmy, které patří aktuálně do nejlepší tuzemské čtyřky, České Budějovice a Karlovarsko. Jihočeši se dostali do semifinále přes Ostravu a následně ve čtvrtfinále přes Brno. Karlovarsko bylo nasazené rovnou do čtvrtfinále, kde nemělo větší problémy se Zlínem. Oba soupeři na sebe narazili v semifinále loňského ročníku extraligy a z tohoto klání nakonec vyšli vítězně Budějovičtí. První letošní vzájemný souboj ovládlo Karlovarsko, které na tento výkon navázalo a podívá se do finále, kde vyzve volejbalisty z Liberce.

VK České Budějovice - VK ČEZ Karlovarsko 2:3 (25:20, 25:14, 21:25, 20:25, 8:15)

Rozhodčí: Rychlík, Grabovský

Domácí: Palgut, Mach, Křesťan, Halaba, Michálek, Todua; libero Kryštof. Střídali: Kupilík, Fila, Šotola

Hosté: Hudeček, Treial, Ropret, Prešinský, Rejlek, Zmrhal; libero Pfeffer. Střídali: Kriško, Štefko, Široký

Domácí
Kapitán Radek Mach: „Opět se nám potvrdilo, že žádný vedení pro nás není dost velký. Nezvládli jsme dobře rozjetý zápas a jestli tohle budeme předvádět dál, když jde v extralize o konečný umístění, tak budeme mít velký problémy.“

Trenér René Dvořák:První dva sety jsme hráli velmi dobře a precizně, bohužel volejbal se hraje na sety tři. Hráči si asi neuvědomili, že proti nim nestojí žádný slabý soupeř, ale silné Karlovarsko, které nikdy nic nevzdá.“

Hosté
Kapitán Ondřej Hudeček: „Po prvních dvou setech by si na nás určitě nikdo nevsadil, neměli jsme nic a hráli jsme špatně. Ve třetím setu jsme dostali Budějovice pod tlak a karta se otočila. Do zítřka si musíme odpočinout a pak se pokusíme znovu zvítězit.“

Trenér Jiří Novák: „Jsme strašně rádi za vítězství, klukům patří nejenom gratulace, ale i obdiv. Od třetí setu to byl pravý tým Karlovarska, které se musí prezentovat takovým volejbalem, jaký jsme ve zbytku zápasu předváděli.“

Začátek zápasu byl velice vyrovnaný a oba týmy se přetahovaly o každý bod. České Budějovice (domácí) zaznamenaly v úvodu dvě esa, a i díky tomu vedly po prvním TT 8:6. Karlovarsko se bodově chytlo a otočilo na 11:9. V prvním setu viděli diváci hned několik obratů a o ten další se postarali Jihočeši, když do druhého TT šli ve vedení 16:14. Ztrátu tří bodů stáhl na jediný esem Rejlek a hosté byli znovu v kontaktu. Jihočeši působili celý set koncentrovanějším dojmem a první sadu ovládli 25:20.

I do druhého setu vlétli aktivněji domácí a vytvořili si čtyřbodové vedení. Skvěle servírující Křesťan přisoudil svému týmu desátý bod a trenér Jiří Novák zareagoval oddechovým časem. Tříbodovou sérií korigovali hosté stav druhého setu na 10:7, jenže tříbodovou sérii zaznamenaly i Budějovičtí a rázem vedly opět o šest bodů. Jihostroj byl k nezastavení a druhého TT šel ve vedení 16:9. Po Hudečkově nepřesné smeči vedli domácí už o deset bodů a v klidu si dokráčeli pro vítězství ve druhém setu.

Ve třetím setu Karlovarsko přidalo a nenechalo svého soupeře bodově odskočit. Po dvou esech Rejlka v řadě vedli hosté 7:6. Z pohledu Karlovarských to byl úplně jiný volejbal než ve druhém setu a tým Jiřího Nováka se ujmul vedení 12:9 po esu Ropreta. Po bloku Širokého si jeho celek vytvořil tříbodové vedení 18:15. Karlovarsko bylo na koni a dostalo se až na šestibodový náskok (22:16). Českobudějovičtí se nevzdali a čtyřmi body v řadě snížili na 21:23, avšak po zablokované smeči Toduy bylo o vítězi třetího setu jasno.

Karlovarsko navázalo na svůj skvělý výkon z předešlého setu a ihned se ujmulo vedení 6:3. Stejný bodový rozdíl si přineslo i do prvního TT. Po dvojitém doteku Halaby šli hosté do vedení 12:7 a mířili za vyrovnáním. Po esu Rupreta šel jeho tým do druhého TT ve vedení 16:9. Budějovičtí často kazili podání, a tak se jim ztráta doháněla velmi obtížně. Na 17:22 snížil Michálek a držel špetku naděje na vítězství svého týmu v setu. To jim uzmul úspěšnou smečí Rejlek a zápas dospěl do pátého setu.

Bitva o každý bod, to byl začátek posledního setu. Karlovarsko se ujmulo dvoubodového vedení (5:3) a trenér René Dvořák zareagoval oddechovým časem. Hosté zblokovali pět útoků Budějovických a sami zaúřadovali. Vedení 7:3 opět nenechalo klidným trenéra Dvořáka, který si znovu svolal hráče k sobě. Ani to však nepomohlo a Rejlek zaznamenal další eso. Karlovarsko bylo v euforii a svojí bojovností chtělo zápas urvat více než soupeř. Pátý set patřil pouze jednomu týmu a po velké otočce si finále s Libercem zahraje Karlovarsko.

Autor: Vojtěch Voštinka