3.3.2021

Ačkoli chyběl kousek, postup do finále CEV Challenge Cupu byl daleko

Na odvetu semifinále CEV Challenge Cupu odjížděli pražští Lvi s překvapivou domácí výhrou 3:0. Stačilo jim proti celku Ziraat Bankasi SK Ankara uhrát dva sety, aby se po 40 letech jako další český tým probojovali do finále evropského poháru. Po prvním vyhraném setu to vypadalo nadějně, ale domácí prokázali sílu a hlavně zkušenosti z těžkých zápasů a sérii otočili. Po vítězství ve „zlatém“ setu se Ankara nakonec na poslední chvíli dočkala postupu do finále CEV Challenge Cupu. Lvům patří dík za statečnou cestu tímto evropským pohárem a příkladnou reprezentaci české klubové volejbalové scény.

Ziraat Bankasi SK Ankara – VK Lvi Praha 3:1 (26:28, 25:18, 25:21, 25:19), zlatý set 15:12

první utkání 0:3

Rozhodčí: Penkov (BUL), Budzeika (BLR)

Ankara: Atanasov, Bülbül, Eksi, van Garderen, Gök, ter Maat, libero Bayraktar. Střídali: Yücel, Tosun

Lvi: Nedeljković, Janouch, Smith, Špulák, Mihajlović, Paták, libero Ježek. Střídali: Pliasetskyi, Vodička, Toman

První set začal, jak se očekávalo, velkým tlakem domácích a přestože se Lvům podařilo vyrovnat na 7:7, tak následně si domácí tým vybudoval bod po bodu až čtyřbodový náskok. Před blížící se koncovkou se Lvům dařilo pomalu stahovat, nicméně Ankara šla do koncovky s pohodlným náskokem 23:20. Ale po esu Mihajloviće a bloku Smitha bylo na dramatickou zápletku zaděláno. Za stavu 25:25 Smith opět zopakoval svůj agresivní blok a následný aut Turků posunul Lvy jeden set od finále.

Druhý set byl kopií prvního, Turci jdou hned od začátku do vedení. Lvům se přestává dařit na servisu, ale hlavně na přihrávce. Náskok domácích stále roste až na hrozivých 13:6. Nedeljković ještě esem snižuje, ale Ziraat již nedělá stejnou chybu jako v prvním setu a hlavně výborným útokem druhý set vyhrává lehce 25:18.

Začátek třetího setu hned rozhodl o jeho osudu, domácí odskakuji na 5:0 a následně 8:2. Ještě za stavu 14:10 po esu Mihajloviće se trochu objevuje šance, ale Turci výborně ztrátují a přestože Lvi v koncovce stahují, domácí si set již ohlídají.

Lvi mají poslední šanci, jak se vyhnout „zlatému“ setu. Do setu vstupují dobře a rychle vedou 4:3, ale opět agresivní servis tureckého týmu a nepřesný příjem Lvů spojený s nerazantním útokem set otáčí. V polovině hlavně zásluhou lepšího bloku Turci odskakují na rozdíl čtyř bodů, 14:10. Pražanům se ještě daří snížit na rozdíl dvou bodů těsně před koncovkou, ale opět eso Atanasova posílá domácí do koncovky s náskokem. Nyní se Lvům nedaří nic, trenér Pomr zkouší střídat, ale je jasné, že o postupujícím do finále Challenge Cupu rozhodne až „zlatý“ set.

Rozhodující dějství je zde a domácí Ziraat jako by na chvilku vypadl z role. Lvi se ujímají vedení 3:0 a 5:2. Pak však přicházejí dva klíčové okamžiky. Smith je zablokován po fantasticky chyceném míči a následně neuhrává na jednoblok. Lvi ještě otáčí, ale pak přichází neskutečně dlouhá výměna, kdy domácí volejbalisté třikrát se štěstím ubrání a srovnávají na 6:6. Ještě není nic ztraceno, ale je vidět že se turecký tým uklidnili a kolem desítky odskakuje o dva body. V koncovce rozhodujícího setu již nedělá favorit tohoto semifinále chybu. Zápas ukončuje Nedeljković zkaženým podáním. Jeden set chyběl, aby se po 40 letech podíval český tým do finále evropského poháru.

Autor: Jiří Carba, foto CEV