25.11.2020

Cesta ostravských volejbalistek pohárovou Evropou začala vítězně

V letošním roce významně ovlivněném pandemií koronaviru se spousta zápasů evropských pohárů zrušila, ale Ostravanky se viru nebojí a odcestovaly do Rigy poprat se o postup do osmifinále Challenge Cupu. Vzhledem k situaci v České republice, kdy ještě začátkem měsíce listopadu vůbec nebylo možno trénovat v halách, natož hrát, bylo dohodnuto, že se obě utkání odehrají v hlavním městě Lotyšska. V prvním utkání bylo za domácí tým považováno družstvo Rigy.

Rigas Volejbola Škola - TJ Ostrava 1:3 (14:25, 16:25, 30:28, 20:25)

Rozhodčí: Rodin (LTU), Varblane (EST)

Rigas: Reknere, Kramena, Ozola, Krustkalne, Ergle, Hrapane, libero Zvaigzne. Střídaly: Klukeviča, Neciporuka

Ostrava: Bauerová, Zemanová, Kašparová, Štrbová, Nečasová, Žarnovická, libero Chevalierová. Střídaly: Pospíšilová, Žolnerčíková, Jedličková, Šmídlová

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Myslím, že se nám první dva sety dost povedly, plnily jsme dobře taktické pokyny a taky jsme dobře útočily a bránily. Ve třetím setu jsme, nevím proč, polevily a soupeř se zvedl, začaly nás vytloukat a přidaly na servisu. Jsem ráda, že nás to nerozhodilo a ve čtvrtém setu jsme se zase zvedly my a dá se říct, že jsme zápas dohrály v klidu. Škoda zranění Peti Kašparové.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): Dnes cenné vítězství, i když první dva sety byly jednoznačné, co se týká výsledku. Ve třetím setu jsme zápas trochu podcenili a nebyli důrazní v obranných činnostech, především na bloku. Soupeř zlepšil podání, i přesto jsme zvládli čtvrtý set a dovedli utkání do vítězného konce. Doufám, že Peťa bude brzo v pohodě. Pochvala za předvedený výkon patří celému týmu a také mladým hráčkám, které dnešní zápas zvládly. Za dnešním dnem píšeme tečku a již se připravujeme na zítřek.“

Kristine Kramena (kapitánka Rigas Volejbola Škola): „Podle mého názoru jsme začaly hrát až ve třetím setu, první dva sety posloužily jen na rozehřátí, ale bylo to už hodně pozdě. Takže nyní čekáme na zítřek, bude to nový den, nová hra.“

Družstvo domácích vstoupilo do zápasu s věkovým průměrem 19 let, ale premiantkou byla hostující patnáctiletá Aneta Bauerová. Hráčky Ostravy zahájily utkání hrou jako z partesu a do stavu 1:7 měly za sebou čtyři bodové bloky. Postupně navyšovaly náskok, kdy za stavu 10:21 mohla dostat příležitost další novicka 17letá Jolana Šmídlová a Ostrava s přehledem získala první set.

Druhý set měl podobný průběh. Družstvo hostů získávalo náskok (4:8, 6:16). Za tohoto stavu nastoupila nejmladší hráčka v historii klubu Elen Jedličková (14 let) a hned uhrála svůj první bod. A celý tým opět i druhý set.

I ve třetím setu začala Ostrava sebevědomě (0:5), ale pak se ostravský stroj zadrhl (4:5). Za stavu 8:7 si trenér hostů Pommer musel vzít první time out v utkání, nicméně domácí volejbalistky nepolevovaly v náporu (13:11). Za tohoto stavu přišla na servis ostravská Kašparová a pětibodovou šňůrou za přispění výborné obrany otočila na 13:16. Domácí tým se ovšem nevzdal a postupně dotahoval až na vyrovnaný stav 18:18. Od té doby začala přetahovaná o každý bod a k prvnímu setbolu se dostala Riga za stavu 24:23. Poté se setboly střídaly na obou stranách, ale z vítězství se nakonec radovaly Lotyšky.

Čtvrtý set opět začaly lépe Ostravanky (1:5), ale záhy bylo vyrovnáno (6:6) a opět následovala vyrovnaná pasáž až do stavu 19:20, kdy sice neustále vedli hosté o 1 – 2 body, protože domácí volejbalistky výrazně zlepšily herní projev. Teprve poté definitivně rezignovaly a set i zápas zaslouženě patřil Češkám.

I když se ostravský tým musel vyrovnat s absencí dvou zkušených opor, smečařky Heleny Hrdličkové a blokařky Ivy Kaluskové, první duel zvládl. Ve čtvrtek posílá Ostravu přímo do osmifinále Challenge Cupu jakákoliv výhra, ale i prohra ve zkrácené hře. V případě vítězství jejího soupeře 3:0 nebo 3:1 bude o postupujícím rozhodovat zlatý set.

Autor: Miloš Matula, foto CEV