16.12.2020

Cesta Pohárem CEV skončila pro Duklu Liberec ve čtvrtfinále

Ani ne po čtyřiadvaceti hodinách čekal na volejbalisty Dukly Liberec v Poháru CEV čtvrtfinálový duel se Zenit Saint Petersburg z Ruska, který je na čtvrtém místě v šampionátu ve své zemi. I dnes se hrálo v Bulharsku v hale Vassil Levski ve městě Pazardjik. Rusové včera v osmifinále zdolali domácí Hebar Pazardzhik 3:1 (-24,24,14,11), šestnáctifinále nehráli, jejich soupeř Lindaren Volley Amriswil nenastoupil z důvodu Covid. Dukla Liberec si poradila v osmifinále s běloruským Stroitel Minsk 3:0 (23,28,21) a do osmifinále se probojovala přes rakouský SK Zadruga AICH/DOB (2:3 a 3:0). V dnešním utkání ukázal Zenit, v čem je jeho síla a bez ztráty setu zvítězil 3:0 za 89 minut a postoupil mezi poslední čtyři družstva Poháru CEV. Přesto musíme Duklu pochválit za předvedený výkon a postup až mezi posledních osm týmu v této soutěži.

Zenit Saint Petersburg – VK Dukla Liberec 3:0 (26:24, 25:14, 25:22)

Rozhodčí: Widlarz Sebastian (UK), Kováč Boris (SVK)

Zenit Saint Petersburg: Kliuka Egor (10 bodů), Philippov Igor (5), Poletaev Victor (15), Ursov Kirill (9), Iakovlev Ivan (7), Brizard Antoine Arthur Fabien (2), libera Andreev Evgenii, Melkozerov Sergei. Střídal: Dyachkov Alexander (1). Trenér: Sammelvuu Tuomas, asistenti Rifelli Claudio, Tolochko Andrei

VK Dukla Liberec: Štokr Jan (10 bodů), Šulista Petr (4), Leikep Libor (7), Kovalchuk Volodymyr (2), Kriško Tomáš (5), Krajčovič Šimon (8), libero Kopáček Václav. Střídali: Srb Jiří, Kriško Michal (2), Suda Radek, Safranovich Alexander. Trenér: Michal Nekola, asistent Merta Vladan

Trenér Michal Nekola po utkání: Dnes Petrohrad dominoval v obraně na síti. Třináct bodových bloků za tři sety je úžasné číslo. Navíc měl spoustu nadražených míčů blokem. My jsme se navíc nemohli prosadit proti jejich vysokému bloku. Přesto si myslím, že jsme neodehráli špatné utkání. Kromě půl setu, v druhém, kde jsme trošku herně odešli. Ale v prvním a ve třetím setu to byla velice vyrovnaná partie. Myslím si, že dnes rozhodla jejich výborná obrana – vysoký blok, přes který se nám velice těžko dařilo prosadit. Jinak si myslím, že jsme celkově odvedli slušný výkon v Poháru CEV. Postoupili jsme přes mistra Rakouska a mistra Běloruska. Narazili jsme až na top tým ruské ligy, se kterým jsme odehráli dva velice vyrovnané sety ze tří. Myslím si, že jsme reprezentovali dobře nejen Duklu, ale i český volejbal. Jenom škoda, že se nám nepodařilo uhrát trošku víc v dnešním utkání, ale soupeř prokázal svoji kvalitu.“

Rusové do utkání nastupují s Francouzem Fabienem Brizardem na nahrávce. Trenér Dukly Michal Nekola se spoléhá na vítěznou sestavu ze včerejšího vítězného osmifinálového utkání. Hned od úvodních míčů jsme svědky velmi tvrdých zakončení útoků od obou družstev. Jenom škoda, že nám zapisovatelka trošku časově škodí a hráči zbytečně ztrácí na rozehranosti. Zenit vede 2:1 a už podruhé dlouho čekáme, až bude vše u zápisu a na tabletech u rozhodčích OK. Hlavní rozhodčí si volá kapitány a informuje je o závadě, která se bude déle odstraňovat. Hráči se vrací zpět na „míče“ a začínají se znovu rozcvičovat. No konečně, po cca deseti minutách hra pokračuje. Pauzička pomohla Zenitu, který se ujímá vedení 3:1 po tvrdém zakončení z hlavního kůlu (Ursov Kirill). Po parádním dvojbloku Petrohrad odskakuje o další bod, a když Rusové útočí do kapsy bloku Dukly, je již rozdíl čtyřbodový (7:3). Tomáš Kriško přímým bodem z podání snižuje na rozdíl dvou bodů (7:5), ale po zatím nejdelší mezihře si Rusové čtyřbodové vedení berou zpět (9:5 - smeč Kliuka Egor). A máme tu první bod blokem v utkání a opět snížení na rozdíl dvou bodů (9:7 – jednoblok Libor Leikep). Snad první chyba na útoků Rusů přibližuje Duklu na jediný bod (11:10). Bohužel pro Duklu čisté eso (Ursov Kirill) dovoluje Zenitu bodově odskočit (14:11). Po sporném míči (Jan Štokr obětavě nenechal spadnout míč na zem, ale rozhodčí viděl chybu – 16:12) tu máme první oddechový čas trenéra Michala Nekoly. Až plachtička při podání Šimona Krajčoviče dovoluje Dukle snížení (eso - 17:15). Bohužel další chyba Liberce na útoku (hráč v síti) vrací čtyřbodové vedení Zenitu (19:15). Po dvojbloku Volodymyra Kovalchuka a Libora Leikepa i Zenit žádá time (19:17). Další snížení přichází po zázračném zákroku Honzy Štokra v poli a chytré smeči Tomáše Kriška (20:19). Při podání Radka Sudy, který vystřídal na podání, se daří Šimonovi Krajčovičovi zablokovat Zenit a je vyrovnáno (21:21). První setbol utkání Dukla daruje Zenitu zkaženým podáním (24:23), ale i Zenit kazí své podání a je vyrovnáno. Další dva body ale patří Zenitu (zalívka o blok a chyba na útoku Dukly - aut) a ruský tým se po 38 minutách ujímá vedení 1:0 na sety.

V úvodu druhého setu si Dukla udržovala bodové vedení do stavu 3:4, potom ale zaúřadovaly bloky Zenitu a výsledkem bylo jeho vedení 6:4 a oddechový čas Dukly. Po time končí útok signálem středem v těsném autu a Zenit již vede o tři body. Technické provinění Dukly a už je rozdíl čtyřbodový (9:5). Zenit předvádí naprosto bezchybnou hru a dokáže si pomoc i v poli a na ukazateli v bulharské hale již svítí 11:6 pro Zenit. Dukla působí trochu zaraženě, a když přichází přímý bod z podání (Poletaev Victor), máme tu další oddechový čas Dukly a střídání nahrávačů a univerzálů (14:7). Při podání právě příchozího Michala Kriška se daří Dukle snížit na rozdíl čtyř bodů (16:12 – smeč Michal Kriško a aut Zenit – time Zenit). Až přísně odpískané nečisté hraní libereckému nahrávači Jiřímu Srbovi dostává Michala Kriška z podání. Závěr setu si již Zenit pohlídal a s dostatečným bodovým náskokem dokráčel k prvnímu setbolu druhé sady (24:14 – zalívka z hlavního kůlu Ursov Kirill). Hned první setbol Zenit proměňuje po další chybě na útoku Liberce a ujímá se vedení 2:0 na sety.

Až ve třetím dějství se Dukle daří odskočit o dva body již za stavu 1:3 po jedné z mála chyb Zenitu na útoku. Po bloku Šimona Krajčoviče Dukla získává tříbodové vedení (4:7) a když Libor Leikep dostává Zenit do nesnází svým podáním, trenér ruského týmu zastavuje hru oddechovým časem (4:8). Až za stavu 8:10 se Zenitu daří Duklu otupit na útoku a snížit. Čtyřbodové vedení Dukle vrací blokem Libor Leikep (9:13), další přímý bod z podání Libora Leikepa donucuje i Zenit střídat (11:16). Po střídání se na bloku vyznamenává Francouz Blizard, a když Dukla signálem středem útočí pouze do sítě, náskok Dukly rychle klesá (14:17). Po bloku (Iakovlev Ivan) už Liberec vede o pouhé dva body (16:18) a když střídající (Dyachkov Alexander) jednoblokem zastaví účko Dukly, trenér Michal Nekola si žádá time (17:18). Po time přichází další parádní jednoblok Rusů (Iakovlev Ivan) a vyrovnání stavu třetí sady. Po špatném příjmu podání Dukly a dalším úspěšném dvojbloku Zenitu, se soupeř Liberce dostává do nepatrného vedení. V další delší rozehře přesně zaútočí signálem středem a vede o dva body (22:20). První mečbol přichází z hlavního kůlu, Ursov Kirill dlouhou diagonálou zvyšuje na 24:21. První mečbol Zenit neproměnil, protože zkazil podání, ale druhý si již pohlídal. Univerzál Poletaev Victor tvrdě útočí ze zadní zóny a je konec utkání a konec letošního účinkování Dukly v Poháru CEV.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto CEV