18.11.2020

Dnešní jasná výhra posunula libereckou Duklu do osmifinále Poháru CEV

I druhé utkání Poháru CEV s SK Zadruga AICH/DOB musela Dukla Liberec (dnes vedena jako domácí družstvo) z důvodu přísných opatření v České republice odehrát na palubovce svého soupeře v sousedním Rakousku. Včerejší zápas získal soupeř nejtěsnějším rozdílem 3:2 na sety a v rozhodujícím pátém setu 15:13. Tak blízko byla Dukla dílčího úspěchu. Bohužel i v Rakousku se hrálo před prázdným hledištěm, přesto přímý přenos na YouTube sledovalo 6.725 diváků. Ten, kdo chtěl postoupit a přivítat doma začátkem prosince v osmifinále Stroitel Minsk z Běloruska, musel dnes zvítězit. Dukla potřebovala pro přímý postup vyhrát 3:0 nebo 3:1, v případě výhry 3:2 by musela ovládnout i zlatý set. VK Dukla Liberec nakonec v dnešním utkání zvítězila v Rakousku bez ztráty jediného setu za 73 minut a právem se raduje z postupu do dalšího kola evropského Poháru CEV.

VK Dukla Liberec - SK Zadruga Aich/Dob 3:0 (25:21, 25:19, 25:18)

první utkání 2:3

Rozhodčí: Cédric Grellier, Philippe Enkerli (oba SUI)

Liberec: Kriško Tomáš (6 bodů), Veselý Jakub (4), Štokr Jan (13), Šulista Petr (8), Krajčovič Šimon (14), libera Kopáček Václav, Pavlíček Jan. Střídali: Srb Jiří, Suda Radek. Trenér: Merta Vladan

Aich/Dob: Podlešny Blažej (4 body), Formela Konrad (8), Hruška Michal (2), De Souza Maciel Daniel (10), Landfahrer Maximilian (10), Miranda de Alcantara Victor Hugo (4), libero Steiner Manuel. Střídali: Ferreira Garcia Gabriel (1), Kühl Lukas (3). Trenér: Hafner Matjaz

Do odvetného utkání nastoupil tým hostů (Aich/Dob) ve vítězné sestavě z úterního zápasu. To trenér domácího týmu (Dukly) Vladan Merta poslal do hry hned tři nové hráče (Jan Štokr, Tomáš Kriško a Volodymyr Kovalčuk). Úvod utkání nám opět začíná velmi zostra. Aich/Dob získává první bod po autu Dukly, ale domácí vzápětí vyrovnávají (Petr Šulista) a přetahovaná o každý bod začíná, jako ve včerejším utkání. Blokem hosté nepatrně bodově unikají (4:6) a když nahrávač hostů (Podlešny Blažej) zaleje, náskok Aich/Dob navyšuje na tři body (5:8). Při podání Honzy Štokra se středem vyznamenává Šimon Krajčovič a domácí se přibližují na jediný bod (9:10). Až za stavu 16:16 přichází vyrovnání, Petr Šulista prostřeluje blok hostů a když Jan Štokr při dalším podání zaznamenává přímý bod, Dukla vede a hosté si žádají oddechový čas (17:16). Po jedné z mála chyb rakouského týmu na útoku Dukla odskakuje o dva body (19:17). Další bod přidává středem Šimon Krajčovič a hosté opět zastavují hru oddechovým časem (20:17). V samotné koncovce využívá kapsy jednobloku Jakub Veselý a Dukla je dva body od zisku první sady (23:19). Po zkaženém podání hostů se Dukla zadarmo dočkala prvního setbolu v utkání, ten si ale kazí zkaženým podáním. První sadu ukončuje další zkažené podání a Dukla se ujímá vedení 1:0 na sety.

Druhý set začala Dukla velice dobře. Tvrdé podání Tomáše Kriška dělá hostům potíže a výsledkem je rychlé vedení 5:0. Hosté střídají na nahrávce a zastavují hru oddechovým časem. Po time konečně hosté získávají první bod. Hosté (Aich/Dob) v této fázi utkání více diskutují s rozhodčími a chybují na útoku (10:4). Až po menším nedorozumění Liberce při míči zadarmo se podařilo hostům snížit (11:7) a i Dukla si bere time. Po odbití libera Dukly vrchem na stranu soupeře rozhodčí přisuzuje bod hostům a ti se opět bodově přibližují (12:9). Vzápětí svůj náskok Dukla navyšuje při plachtivém podání Šimona Krajčoviče (útok Jan Štokr) až na rozdíl šesti bodů (18:12, time hosté). Náskok si bezchybnou hrou domácí Dukla pohlídala a s velkým bodovým náskokem spěchala k zisku druhé sady. První setbol druhé sady jednoblokem získává pro Duklu Volodymyr Kovalčuk (24:19). Hned první setbol přímým bodem z podání proměňuje Jan Štokr a Dukla je jediný set od zisku dnešního utkání.

I v úvodu další sady má na úvod více ze hry Dukla. Podání Honzy Štokra dělá hostům velké problémy a na ukazateli již svítí 4:1.  Po smeči Dukly do pásky a následně kvalitním rakouském bloku je vyrovnáno (6:6). Naštěstí i Dukla má ve svém družstvu výborné blokaře. Tomáš Kriško zastavuje jednoblokem útok hostů a domácí opět zvyšují své vedení (8:6). Honzovi Štokrovi se v pohárech daří, tak jak loni rozstřílel doma v Liberci Galatasaray, tak i dnes řádí v Rakousku a zvyšuje (11:8). Šimon Krajčovič hned z první zvyšuje na 16:11 a to pro Duklu vypadá velice dobře. Hosté se stále nemohou opřít o své tvrdé podání jako včera a když Tomáš Kriško zablokuje hráče Aich/Dob, náskok Dukly opět narůstá (17:12). Jen škoda menší nesehranosti při signálu z pipe, zadarmo míč hosté trestají a snižují (17:14 – time Dukla). Po time Dukly hosté kazí na podání a na útoku a rýsuje se velmi slibný náskok pro Duklu pro zakončení utkání a postupu do osmifinále (19:14 – time hosté). Při podání Radka Sudy hosté přijímají míč na stranu Dukly a další bod zadarmo putuje domácím (22:16). Za stavu 23:17 se zranil hráč Aich/Dob Lukas Kühl (výron kotníku), ale to nemění nic na tom, že za stavu 24:18 tu máme první mečbol (Šimon Krajčovič - blok). Hned první mečbol Dukla proměňuje (blok Tomáš Kriško) a je v osmifinále Poháru CEV.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto CEV