12.12.2017

Dobrý výkon Prostějova na favorita nestačil, nedařilo se ani Brnu

Ve svém prvním zápase letošní Champions League 2017/18 se hráčky Prostějova favorizovaného soupeře z Istanbulu nezalekly. Do utkání vstoupily koncentrované a pln odhodlání předvést se početnému publiku. Postupem času však favorit získával mírnou převahu a v utkání zvítězil. Prostějovu však nelze upřít bojovnost a dobrou předvedenou hru. Ani druhý dnešní náš zástupce v pohárové Evropě neuspěl. Volejbalistky Králova Pole nestačily na své palubovce na finský LP Salo.

VK PROSTĚJOV – FENERBAHCE SK ISTANBUL

Duel 1. kola základní skupiny B evropské Champions League 2017/18 mezi VK Prostějov a Fenerbahce Istanbul dopadl dle výsledkových předpokladů, tedy vítězstvím hvězdného souboru z Turecka. Ten se však ze začátku nestačil divit a zástupkyně ČR v prestižní soutěži jim vynikajícím startem sebraly první set. Leč super hru v dalším průběhu neudržely, což vedlo k obratu na konečných 1:3. Přesto v bitvě s favorizovanou ekipou celé Ligy mistryň rozhodně neudělaly žádnou ostudu, právě naopak.

VK Prostějov – Fenerbahce SK Istanbul 1:3 (25:20, 14:25, 19:25, 21:25)

Rozhodčí: Isajlovic S. (Rakousko), Sokol K. (Polsko)

Počet diváků: 1 300

Domácí: Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, Weiss, libero Kovářová. Střídala: Nová

Hosté: Tomkom, Pereira, Toksoy Guidetti, Rahimova, Jerkov, Erdem Dündar, libero Dalbeler Seniye. Střídaly: Akin, Uslupehlivan, Babat, Cakiroglu

Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov):„První set jsme odehrály výborně nejen díky tomu, že protihráčky chybovaly. Ve druhé ani třetí sadě jsme kvalitu neudržely a těžko hledaly cestu, jak na ně. Dominovaly hlavně fyzicky disponované Pereira a Rahimova. Škoda, že jsme pak nedotáhly vedení 21:19 ve čtvrtém setu, tiebreak byl blízko.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov):„Blahopřeji soupeři k vítězství. Nastoupili jsme proti velice silnému týmu a mě potěšilo, že jsme mu dokázali vyrovnaně čelit na přihrávce i na servisu. Naopak se projevila ohromná kvalita Fenerbahce na blocích, přes které jsme se těžko prosazovali, a útočně nám dělala největší problémy dvojice Rahimova + Pereira. Navzdory porážce ale převládá dobrý pocit z pěkného utkání, jehož většinu jsme zvládli se ctí.“

Eda Erdem Dundar (kapitánka Fenerbahce SK Istanbul):„V prvním setu jsme nemohly najít svou hru, soupeř nás hodně tlačil podáním a my dělaly moc chyb. Od druhé sady už jsme se lépe zorganizovaly, začaly hrát jako tým. A otočily vývoj zápasu v náš prospěch. Do dalších utkání se však musíme ještě víc zlepšit.“

Jan De Brandt (trenér Fenerbahce SK Istanbul): „Gratuluji Prostějovu k hodně dobrému výkonu, tlačil nás až k herním limitům především v úvodní a čtvrté sadě. Zpočátku jsme předváděli slabý výkon, ale od druhého setu přišlo výrazné zlepšení zejména na bloku. Celkově jsme nehráli optimálně a tím důležitější je vítězství 3:1.“

Úvodní dvě výměny sice patřily hostům, ale jinak zvládly Hanačky vstup do střetnutí výborně. Neměly větší problémy na přihrávce, díky tomu rychle kombinovaly a vysokou úspěšností útoku neustále držely vedení. Nečekaně často chybující soupeř, jenž vyhodil několik smečí do autu, po ztrátě zahajovací výhody (0:2 – 3:2) pouze dvakrát srovnal na 5:5 a 8:8, jinak měly navrch české mistryně. Jejich odvážná hra na hraně rizika slavila úspěch, na vysoké úrovni zvládaly veškeré činnosti, nevynucené hrubky u nich téměř neexistovaly. Komplexně skvělý výkon celého družstva vyústil v nadmíru slibný stav 20:15, který silně voněl ziskem prvního dějství. Weiss a spol. se pak nenechaly rozhodit ani rychlou korekcí na 20:18, místo obratu znovu zabraly. A v úžasné euforii fantasticky opanovaly celou koncovku – 25:20!

Dalo se předpokládat, že se papírově silnější tým za daného průběhu maximálně zkoncentruje, aby se konečně dostal pořádně do zápasu. K čemuž došlo hned zkraje druhé části. Fenerbahce výrazně zlepšilo svůj výkon ve všech aspektech, dostalo VK pod velký tlak a prostějovský mančaft byl náhle doslova drcen. Kvalitním servisem, těžko chytatelným zakončením i zejména neprostupnými bloky. Zvrat měl tím pádem mohutné rozměry (2:1 – 3:11). Jenže Čadovy svěřenkyně vůbec nic nezabalily a čtyřbodovou šňůrou se vrátily zpět (7:11). Přesto se v tomhle setu moc nechytaly, neboť istanbulský kolos se rozjel na standardní obrátky, přičemž Čadovu partu ničil především obrovitou obranou na síti. Ofenzivní snahy byly často zatlučeny nemilosrdně do taraflexu jako pověstné hřebíky – 14:25.

Když k tomu SK přidal ještě účinné podání + ofenzivní rejdy tažené dvoumetrovou Rahimovou, navázala jeho jasná převaha kontinuálně též na startu třetího dílu (1:4, 4:10). Vékáčko nacházející se pod extrémním tlakem marně hledalo něco, čím by dostalo protivníka do nesnází a sebe nakoplo směrem k počáteční parádě. Klíčový rozdíl spočíval v kvalitě hry tureckých šampiónek. Zatímco na úsvitu mače výkonnostně kolísaly, od sady číslo dva nabraly jistotu a nedávaly domácím ani čuchnout. Teprve od hrozivého skóre 7:15 dokázaly Prostějovanky tuto enormní sílu otupit, načež střední pasáž patřila jejich oživené snaze (15:20). Kouč Jan De Brandt byl dokonce nucen vzít si po dlouhé době oddechový čas. A závěr po něm si favorit bezpečně pohlídal – 19:25.

Naděje domácí družiny na nové zdramatizování krásné řežby svitla v nástupu do čtvrtého pokračování. Děvčata okolo zkušené tahounky Horké jako by si vzpomněla na svou výtečnou produkci z úvodního dějství a jejich maximální odvaha snoubená se zvýšenou úspěšností všech činností náhle dělala znejistělému suverénovi zase trable. Možná senzace nepřestala žít ani poté, co ženy VK polevily, čehož nachystaný sok okamžitě využil k prudkému otočení stavu (6:3, 11:9 – 13:17). Bryskně totiž následovala famózní série pěti bodů za sebou na 18:17! Hala zaplněná fanoušky bouřila a po zvýšení na 21:19 nescházelo k tiebreaku mnoho. Nicméně Istanbul ve finiši zapnul turbo, přinutil hostitelky k chybám a nemilosrdně udělal za střetnutím tečku – 21:25 a 1:3.

Autor: Marek Sonnevend, foto CEV

VK KP BRNO - LP SALO

Volejbalistky Králova Pole mají za sebou úvodní vystoupení v CEV Cupu. Že se v úterý nejednalo o úplně běžný volejbalový zápas bylo v hale na Vodově poznat hned na první pohled - utkání evropského poháru totiž doprovázela velmi slušná divácká kulisa. Tým Marka Rojka ale i přes mohutnou podporu svých fanoušků na svého soupeře - finského mistra LP SALO, nestačil a prohrál s ním 0:3 na sety. Šanci na reparát bude mít Královo Pole 10. ledna 2018 ve Finsku.

KP Brno-LP SALO 0:3 (8:25, 24:26, 20:25)

Rozhodčí: Micevski, Ivkovic

Počet diváků: 650

Domácí: Zburová, Assis, Vyklická, Pištěláková, Meidlová, Boulová, libero Digrinová, Vaňková. Střídaly: Pene, Suchá, Šloufová

Hosté: Tuchashvili, Kosomen, Czakan, Laak, Heikkiniemi, Kettunen, libero Hämäläinen

Vyjádření

Ivana Zburová (kapitánka VK KP BRNO): „V úvodním setu jsme nastoupily s přílišným respektem, což nebylo potřeba. V druhé sadě jsme začaly bojovat a hrát co umíme a je veliká škoda koncovky tohoto setu, kde jsme se tahaly o vítězství. Finské hráčky dnes byly výborné na servisu, v této činnosti nás úplně převýšily a my jsme si s tím bohužel neporadily. Ale v zápase jsme ukázaly obrovskou bojovnost."

Marek Rojko (trenér VK KP BRNO): „Od úplně prvního míče jsme dnes byli zakřiknutí, naše družstvo jako by úplně nevědělo s kým bude hrát, protože finský volejbal hrozně moc lidí podceňuje a dělají obrovskou chybu. Ti, co to nezažili, neznají tamější zázemí, takže holky byly překvapené vůbec jak se zápas vyvíjí. Od druhého setu už jsme vycítili, jak na ně hrát, ale bylo jasné, že i tak na soupeře úplně nemáme, což je potřeba akceptovat. Potvrdilo se, že finský mistr je velmi dobrý a sehraný tým, který přijel do Brna výborně připravený. Výsledek mě samozřejmě mrzí, myslel jsem, že dnes můžeme hrát o vítězství, ale během utkání jsem už věděl, že na výhru to dnes bude velmi velmi těžké. Otázka je, jak by se zápas vyvíjel, kdybychom zvládli druhý set, ale to se nestalo. Soupeř byl dnes lepší. Dnes to byla výborná škola pro dvě tři naše mladé hráčky, pro Danielu Digrinovou či Pavlu Meidlovou jsou to obrovské investice do jejich kariéry, a i proto pohár hrajeme. Poděkování navíc patří všem lidem v klubu a okolo něj, jak zápas zpropagovali, a přilákali tak do haly hodně diváků, což si volejbal určitě zaslouží.“

Královopolský A-tým nastoupil bez Gabriely Kopáčové, která si léčí výron kotníku, a celému zápasu tak přihlížela jenom z lavičky. První set se nesl jasně ve finské režii, hostující Salo podržel zejména skvělý servis, kterému Brno bohužel nedokázalo čelit. Úvodní sada tak skončila už za 19 minut poměrem 8:25.

Druhé dějství mělo o poznání vyrovnanější průběh, finské hráčky si na jeho začátku vytvořily mírný bodový náskok, Brno se na ně ale dotáhlo (14:13). Boj na obou stranách o každý míč pokračoval do stavu 17:17, kdy se Salu podařilo odskočit o dva body. Volejbalistky Králova Pole ještě srovnaly (22:22), hostující hráčky ale následnou koncovku sady ustály lépe - první setbol (23:24) sice ještě nevyužily, druhý už ale vyzněl v jejich prospěch, a tak se v Brně ujaly vedení 0:2 na sety.

Sadu s pořadovým číslem tři začaly lépe domácí (6:3), Finsko ale při podání Kertu Laak otočilo (6:8). Brno se však nevzdalo a bojovalo dál (15:15). Poté se postavila na servis opět finská hráčka Kertu Laak a její tým rázem vedl 15:18. Finský náskok už pak byl nad síly Králova Pole, které nakonec prohrálo i třetí set 20:25.

Autor: Barbora Mertová

Perušič / Schweiner – Bryl / Łosiak (POL) 2:1 (19:21, 21:17, 15:13)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)

muži: SKV Ústí nad Labem – TJ Sokol Dobřichovice 1:3 (25:21, 5:25, 24:26, 21:25) stav série 0:1   ženy: TJ Sokol Šternberk – VK Madeta České...