18.11.2015

Dukla nestačila v druhém utkání LM na Roeselare, podlehla mu 1:3

VK Dukla Liberec odehrála své druhé utkání v LM v Belgii v 1000 km vzdáleném Roeselare s místním klubem KNACK. Po prvním vyhraném setu odešel hostům příjem podání a toho dokonale využil domácí tým, který dovolil Dukle ve druhém dějství pouhých 17 bodů. Třetí s čtvrtý set byl vyrovnaný a nebýt velmi sporného výroku holandského rozhodčího, možná jsme viděli i tiebreak. Po žluté kartě, kterou obdržel kapitán Dukly v těsné koncovce, si hosté vítězství pohlídali a připsali si tři body ve skupině E v LM.

První set začala velice dobře Dukla. Po úspěšném bloku (Adrian Patucha) a útoku domácího hráče do sítě odskakuje Dukla o tři body (1:4), ale i domácí se vyznamenávají na bloku a během pár míčů je vyrovnáno (5:5). Přesto při podání libereckého nahrávače Jakuba Janoucha se hostům daří tříbodové vedení získat zpět (6:9). Při dalším dělovém podání Dukly (Adrian Patucha) již hosté vedou 9:14 a jsou v těchto fázích utkání pány na hřišti. Domácí se ale nevzdávají a po druhém technickém odpočinku začínají bodově Duklu rychle dotahovat (11:16, 15:17 nečisté hraní Dukly, 17:18 špatný příjem hosté trestají hned z první) a za stavu 20:20 je vyrovnáno (chyba na útoku). Ale i domácí vzápětí kazí na smeči a vracejí v samotné koncovce první sady vedení na stranu Dukly (21:23). První setbol utkání získává pro Duklu Aleš Správka krásnou smečí z hlavního kůlu (22:24). Hned první setbol Dukla proměňuje, když útočící domácí hráč byl v síti a hosté získávají první set v LM.

Ve druhém setu vedla Dukla ještě za stavu 8:10 po bloku Libora Leikepa, ale potom se domácím začíná dařit na podání a hosté po špatném příjmu podání většinou končí na dobře připravené obraně na síti. Výsledkem je rychlý bodový nástup domácích, hlavně při podání Gertjana Claese (17:12). Výsledkem je vyrovnání 1:1 na sety.

Třetí set začala obě družstva velice dobře a naprosto bez chyb. Hosté ještě za stavu 6:7 vedli o jediný bod. Po technickém odpočinku domácí přitvrzují na podání a odskakují o pět bodů (15:10). Při podání kapitána Dukly (Aleš správka) se hostům daří nepříznivý vývoj třetí sady otočit a dokonce za stavu 18:19 se na chviličku dostávají do nepatrného vedení. Potom ale přichází na podání stejný hráč, který ve druhé sadě Duklu přímo podáním rozstřílel a přímým bodem z podání vrací vedení na stranu Roeselare (20:19). Po smeči Dukly do autu tu máme první setbol třetí sady (24:21), který ještě Dukla odvrací, protože domácí kazí své podání, ale druhý již domácí proměňují a ujímají se vedení 2:1 na sety.

I úvod čtvrtého setu byl dlouho vyrovnaný (9:9). Až v druhé polovině se domácím daří na bloku a odskakují o tři až čtyři body (13:11, 18:15, 20:16). Při podání libereckého Adriana Patuchy se Dukle daří snižovat bodový náskok domácích a za stavu 21:19 míří domácí univerzál (Hendrik Tuerlinckx) do metrového autu. Bohužel hlavní rozhodčí viděl míč dobrý a i přes protesty libereckého kapitána své rozhodnutí nemění a bod putuje na stanu domácích (22:19) a na stranu Dukly ukazuje žlutou krtu. Po sporném míči byli domácí hráči zpět v sedle a hravě dokázali utkání dotáhnout do vítězného konce. Jenom škoda posledního míče. Tvrdé podání Jakuba Janoucha nedokázali domácí volejbalisté udržet na své straně, ale míč zadarmo Dukla špatně zpracovává a dává domácím možnost hned z první zápas ukončit. Tak se i stalo, blokař Roeselare (Pieter Coolman) hned z první tvrdě útočí a domácí se radují z prvního vítězství v LM.

Knack Roeselare - VK DUKLA Liberec 3:1 (-22,17,22,22)

Čas: 104 minut

Diváci: 1.685

Sestava Dukly: Jakub Janouch N (1 bod), Aleš Správka S (13), Tomáš Kriško S (12), Libor Leikep B (6), Lubomír Staněk B (8), Adrian Patucha U (19), libero Václav Kopáček a Tomáš Kunc. Střídali Jan Galabov S, Ondřej Fučík N a Adam Zajíček B. Trenér Michal Nekola.

Autor: Zdeněk Šolc