12.11.2017

Jihostroj porazil Sastamalu 3:1, zlatý set už však nezvládl

V dnešním zápase 3. předkola Ligy mistrů mužů 2017/18, před zraky skvělého domácího publika, oplatil Jihostroj středeční porážku finskému soupeři Levoranta Sastamala a zvítězil v utkání celkem přesvědčivě 3:1. O všem tak rozhodoval tzv. zlatý set. V něm už se tak Jihočechům nedařilo a prohráli 12:15. Levoranta Sastamala tak poprvé postoupila do Ligy Mistrů. Jihostroj České Budějovice čekají zápasy v Poháru CEV.

Jihostroj České Budějovice – Ford Store Levoranta Sastamala 3:1 (25:20, 25:17, 18:25, 25:20), zlatý set 12:15

Oproti středečnímu zápasu Jihostroj na finského soupeře „vlétl“ jako vyměněný. Od začátku setu Sastamalu tlačil servisem, výborně blokoval, dobře přihrával a razantně útočil. To donutilo soupeře k nevynuceným chybám a skóre se postupně navyšovalo ve prospěch domácích. Až za stavu 20:12 při servisu Kunnariho se Jihostroj „zasekl“ a hosté srovnali na 20:20. To byla však jediná slabší chvilka Jihočechů, kteří vzápětí přidávají další body a vítězí v prvním setu 25:20.

Vstup do druhého setu se opět vydařil domácím hráčům, kteří postupně navyšovali své vedení až o čtyři body (12:8). Když už se hosté nadechovali k vyrovnání skóre (13:12), Jihočeši předvedli několik úspěšných bloků a opět hostům odskočili o 6 bodů (20:14). Svoji razantností donutili hráče Sastamaly k nevynuceným chybám – na útoku, příjmu, servisu a set pohodlně dovedli do vítězného konce 25:17.

Úvod třetího setu byl vyrovnaný až do stavu 11:11. To opět přišel na servis Kunnari a Jihočechy potrápil. Útok Budějovic už nebyl tak úspěšný, navíc Sastamala se vyvarovala nevynucených chyb a postupně skóre navyšovala. Na Jihostroj naopak zřejmě dopadla vidina vyhraného zápasu a již nedokázal odpovědět a set prohrává 18:25.

Od začátku čtvrtého setu si domácí hráči udržovali mírné vedení (9:8). Pak se opět vrátili k bojovnému výkonu z prvního setu a  díky úspěšným blokům, zlepšenému útoku i kvalitnímu servisu (zejména Mach) soupeři odskočili na 19:11. Trenér hostů postupně začal střídal své opory, které již šetřil na rozhodující zlatý set. Jihočeši tento set vítězně dohráli 25:20 a v zápase vítězí 3:1.

A následuje zlatý set. Bohužel Jihočeši do něj nevstoupili vůbec dobře – kazí servis, nevynucené chyby na útoku znamenají vedení hostů o dva body. Podaří se ještě srovnat na 7:7 a od této chvíle Budějovice tahají za kratší konec. Sastamala oproti Budějovicím odvážněji útočí (zejména finský univerzál Sivula) a odskakují domácím o čtyři body (9:13). Ač se Jihostroj ještě snaží zabojovat o Ligu Mistrů, vybudovaný náskok hostů byl rozhodující a ve zlatém setu prohrává 12:15. To znamená, že Ligu Mistrů si poprvé zahraje Levoranta Sastamala a Jihostroj České Budějovice uvidíme v Poháru CEV, kde se utká s vítězem zápasu Hapoel Mate-Asher Akko/OK Mladost Brcko.

Sestava Jihostroje: Michálek, Mach, Křesťan, Halava, Ondrovič, Palgut, libero Kryštof. Střídali: Fila, Kupilík, Šotola

René Dvořák (trenér Jihostroje): „Minulý zápas jsme hráli poměrně špatně. Dnes jsme věděli, že můžeme vyhrát.  Měli jsme lepší servis a dobrý útok. Nezvládli jsme zlatý set v hlavách jako zápas u nich. Gratuluji Sastamale.“

Olli Kunnari (trenér Sastamaly): „Zápas se odehrával ve velmi bouřlivé atmosféře. Domácí měli velmi dobrý servis a my měli problémy s útoky. Jako tým jsme šťastní, půjdeme do hlavní fáze Ligy mistrů!"

Autor: Jiří Carba, CEV