18.12.2019

Na evropské scéně pokračuje Ostrava, Kladno a Karlovarsko, Olymp štěstí neměl

Středeční odvety v evropských pohárech přinesly stoprocentní úspěch našich mužských zástupců. Postup do osmifinále v Poháru CEV slaví Ostrava, ale i Kladno s Karlovarskem v Challenge Cupu. Jediným smutným týmem zůstal pražský Olymp, který o postup přišel až ve zlatém setu.

Skvělého výsledku dosáhli hráči Ostravy v odvetném utkání 1. kola poháru CEV v Rakousku proti tamnímu mistrovi Zadruga Aich/Dob. Výhra bez ztráty setu ostravský tým posílá do pokračování evropské soutěže a nyní čeká, zda jeho soupeřem bude slavná italská Modena, která hraje ve čtvrtek 19. prosince doma od 20:30 hodin odvetu s řeckým celkem Olympiakos Pireus (první utkání skončilo 3:2 pro Modenu).

SK Zadruga Aich/Dob  - VK Ostrava 0:3 (23:25, 25:27, 19:25)

první utkání 3:2

Rozhodčí: Pavlov, Savic

Diváci: 570

Aich/Dob: Landfahrer, Hruška, Mlynarčík, Kolev, Miranda de Alcantara, Palgut, libero Steiner. Střídali: Stelmach, Grabmüller, Kasnik

Ostrava: Janků, Marcyniak, Dvořák, Ihnát, Sedláček, Podlesny, libero Sobczak. Střídali: Vancl, Štefko, Šoltys

Vyjádření ostravského trenéra Jana Václavíka: „Bylo strašně důležité, že jsme zvládli první dva sety, kdy tam byly velmi napínavé stavy a vypjaté koncovky. Ve druhém setu jsme prohrávali dokonce o šest bodů, ale kvalitním servisem jsme se dostali zpět do hry. Tím, že jsme vyhráli i druhou sadu, tak to domácí asi zlomilo a ve třetím setu jsme již měli navrch.“

V prvním setu jsou bodově vepředu domácí. Jejich největší náskok čítá rozdíl tří bodů (12:9). Před koncovkou prvního dějství se dostává Ostrava do vedení 17:19, ale soupeř čtyřmi body v řadě otáčí skóre. Svěřenci Jana Václavíka ihned reagují a nakonec za stavu 23:23 získávají poslední dva míče v setu.
Také v druhém setu musí Ostravští mazat manko soupeře. To je dokonce jednu chvíli šestibodové, kdy Aich/Dob vede 15:19. Důležitá pasáž setu nastává za stavu 17:13, kdy uhrajrávají dva body v řadě a to je nakopne do postupného smazání domácího náskoku. Před koncovkou vyrovnávají na 21:21. V opět vypjaté a vyrovnané koncovce nakonec volejbalisté Ostravy promění třetí setbol a vítězí 25:27.
Třetí set je již plně v ostravské režii. Hráči Ostravy posíleni dvěma brilantně zvládnutými koncovkami vedou od prvního míče. Na nejmenší dohled se rakouský soupeř dostane jen za stavu 7:9. Od stavu 8:12 si Ostrava drží důležitý náskok, který před koncovkou naroste na sedm bodů (14:21) a zasloužený postup stvrdí po vítězství v poslední sadě v poměru 19:25.

Autor: Martin Němec

Po výhře v rumunské Craiově 3:2 nastoupilo Kladno k odvetě Challenge Cupu na domácí palubovce a od začátku utkání nenechalo nikoho na pochybách, že „si jde“ pro postup do osmifinále. Celé utkání měli kladenští Orli pod kontrolou, Craiva trochu „zlobila“ jen v druhém setu. Zasloužený postup korunoval asi nejlepší výkon Orlů za poslední dobu s výborně hrajícím smečařem Tomášem Hýským. V osmifinále Kladno poměří síly s portugalským SC Portugal Lisboa.

Kladno volejbal cz - SCM U Craiova 3:0 (25:17, 25:23, 25:15)

Rozhodčí: Vanaveski, Ozmen Yildiz

Diváků: 378

Kladno: Sobotka, van Haarlem, Vemič, Zajíček, Okosanović, Hýský, libero Moník. Střídali: Mikulenka, Wallisch

Craiova: Suson, Lupu, Grigoras, Sestan, Olteanu, Jovanovic, libero Majstorovic. Střídal: Wawrzynczyk

Průběh setů:

1. set – 8:4, 16:9, 21:15, 25:17

2. set – 7:8, 16:14, 21:20, 25:23

3. set – 8:5, 16:10, 21:12, 25:15

Jednoznačnou záležitostí Karlovarska se stalo odvetné utkání Challenge Cupu v Minsku. Běloruského soupeře dostali Západočeši hned od začátku pod tlak a celý zápas měli pevně ve svých rukách. Skvělým výkonem se blýskl karlovarský smečař Lukáš Vašina, nejvíce bodující hráč utkání. Osmifinálovým soupeřem Karlovarska bude rumunský tým ACS Volei Municipal ZALAU.

Stroitel Minsk - VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (19:25, 13:25, 18:25)

první utkání 1:3

Rozhodčí: Horvath, Paievskyi

Počet diváků: 500

Minsk: Panasenko, Tsuishkevich, Davyskiba, Pranko, Akulich, Antanovich, libero Budziukhin. Střídali: Pasavets, Kudrashou, Kovalchuk, Dos Santos, Marynau

Karlovarsko: Vašina, Patočka, Rejlek, Wiese, Wilson, Ticháček, libero Pfeffer. Střídali: Baláž, Lux, Džavoronok

1. set – 6:8, 10:16, 15:21, 19:25

2. set – 4:8, 8:16, 11:21, 13:25

3. set – 6:8, 12:16, 15:21, 18:25

V kladenské hale nastoupil Olymp k odvetnému utkání Challenge Cupu proti Kamniku a měl, co dohánět – ze Slovinska si odvezl prohru 1:3. I když Pražankám vstup do utkání nevyšel a prohrály první set, následující tři sety byly plně v jejich režii. Utkání vyhrály 3:1 a o postupujícím do osmifinále musela rozhodnout „loterie“ zvaná zlatý set. V něm Olymp nezachytil začátek a v dalším průběhu už nestačil úvodní manko zlikvidovat a s pohárovou Evropou se loučí.

PVK Olymp Praha - Calcit Volley Kamnik 3:1 (20:25, 25:16, 25:20, 25:20), zlatý set 11:15

Rozhodčí: Rusinoiu, Selin

Diváci: 250

Olymp: Ovečková, Denysova, Purchartová, Kalhousová, Staňková, Šimáňová, libero Pešková. Střídaly: Komárková, Smutná, Fomenková

Kamnik: Vovk, Kaker, Brulec Kostic, Marušič P., Jerala, Zbičajnik, libero Janežič. Střídaly: Mihevc, Marišič Š., Zatković, Kotnik

1. set – 3:8, 14:16, 17:21, 20:25

2. set – 8:5, 16:12, 21:16, 25:16

3. set – 8:4, 16:11, 21:15, 25:20

4. set – 8:5, 16:12, 21:17, 25:20

zlatý set – 2:5, 7:10, 9:12, 11:15