5.2.2019

Olomoucké volejbalistky otevřely čtvrtfinále Poháru CEV pětisetovou bitvou

Místo oslav zisku Českého poháru 2018/19 vyrazily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc hned v pondělí brzy ráno do Prahy, aby z ruzyňského letiště odcestovaly do rumunského města Bacau takřka na dohled moldavských hranic. S tamním klubem Stiinta rozehrály vysokoškolačky partii o účast v semifinále evropského poháru CEV Cup 2018/19. První čtvrtfinálové klání skončilo výhrou domácích 3:2, univerzita tak za týden v odvetě na domácí palubovce musí zvítězit, aby mohla pomýšlet na semifinálovou účast.

Stiinta Bacau - VK UP Olomouc 3:2 (25:19, 20:25, 25:21, 24:26, 15:8)

Rozhodčí: Baklouti (FRA), Kozlovová (RUS)

Čas: 122 minut

Diváků: 300

Sestavy

Bacau: Kapeloviesová, Kolevová, Otaševićová, Rogojinaurová, Cazacuová, Falesová, libera Monovová, Ciucuová. Střídaly: Gunčevová, Siposová

Olomouc: Kubínová, Košická, Trnková, Orvošová, Michalíková, Strušková, libero Kovářová. Střídaly: Napolitano Šenková, Sokolová, Dedíková, Dudová, Kossányiová

Po vyrovnaných úvodních výměnách prvního setu šel jako první do výraznějšího vedení domácí tým, který si postupně vypracoval až osmibodový náskok, a hostující hráčky už nebyly schopny zareagovat. Rumunky získaly první dějství jasně 25:19.

V druhé části se zpočátku nejtěsnější vedení opět přelévalo ze strany na stranu, pak ale univerzita zabrala a šla do čtyřbodového trháku (8:8, 8:12). Vzápětí však bylo znovu vyrovnáno (14:14) a rozhodující únik tak přišel až v koncovce, v níž vysokoškolačky dalšími čtyřmi vítěznými výměnami v řadě (18:18, 18:22) definitivně strhly vedení na svou stranu - 20:25 a 1:1.

Třetí set přinesl hned několikrát nadějný náskok Olomoučanek (5:8, 16:19), které vedly ještě 21:19, jenže soupeřky ovládly následujících šest výměn a skóre dokonale otočily na konečných 25:21 ve svůj prospěch.

Drama pokračovalo i ve čtvrté sadě. Prakticky po celou dobu v ní měly navrch volejbalistky Univerzity Palackého (0:3, 10:17), v závěru sice o svůj náskok přišly (23:21), ale po druhém proměněném setbolu slavily výhru 26:24 a podruhé v zápase vyrovnání.

Tiebreak už však patřil domácímu družstvu, jež hosty nepustilo ani jednou do vedení a definitivně utkání zlomilo čtyřmi body v řadě ze stavu 7:5 na 11:5. Hanačky ztratily zkrácenou hru 8:15, přesto vezou z Rumunska přijatelnou porážku 2:3.

„Nebylo to z naší strany špatné, ale bohužel se přece jen projevila únava z předchozího programu,“ konstatoval olomoucký trenér Jiří Teplý. „V prvním setu jsme byli trochu nerozehraní a udělali zbytečné chyby hlavně v poli. Naštěstí jsme uhráli koncovky druhého a čtvrtého setu, přestože jsme v obou ztratili nadějný náskok, v tiebreaku už jsme však nenašli sílu na zvrat. Soupeř má výborný tým, ale dá se s ním hrát a doma se o postup určitě popereme. Budeme každopádně potřebovat diváckou podporu a věřím, že nás lidé přijdou povzbudit,“ burcuje fanoušky zkušený kouč.

Čtvrtfinálová odveta je na programu přesně za týden, 12. února 2019 v olomoucké hale.

Autor: Adam Fritscher, foto CEV