18.12.2018

Smutek i radost na liberecké palubovce v zápasech evropských pohárů

Liberecká palubovka dnes hostila dva osmifinálové zápasy evropských pohárů. Nejprve nastoupily muži Dukly k utkání Poháru CEV 2018/19 proti tureckému Galatasaray Istanbul. V souboji univerzálů byl o něco málo úspěšnější hostující Oliver Venno, který dovedl turecký tým k těsné výhře.
Pak nastoupily liberecké ženy proti izraelskému týmu Hapoel Kfar Saba. O další výhře domácích hráček v Challenge Cupu 2018/19 rozhodla především zvládnutá, nervy drásající koncovka prvního setu. Odvetná utkání jsou na programu až v druhé polovině ledna 2019.

VK Dukla Liberec – Galatasaray Istanbul 2:3 (23:25, 25:20, 19:25, 25:17, 12:15)

Rozhodčí: Ryabtsov (RUS), Fuentes Barassa (ESP)

Sestavy

Domácí: Biernat, Šulista, Holubec, Štokr, Grut, Veselý, libero Kopáček. Střídali: Srb, Leikep, Správka

Hosté: Ulu, Venno, Gergye, Duff, Keskin, Aydin, libera Ayvazoglu, Cakir. Střídali: Yönet, Siratca, Minici

Začátek utkání byl z obou stran vyrovnaný, až když se Dukla dopustila několika chyb, byl stav 5:8. Díky libereckým blokům se skóre vyrovnalo, 8:8. Po esu hostujícího Venna (9:12) si domácí trenér Michal Nekola vyžádal oddechový čas. Po něm se začala hra opět vyrovnávat a o vítězi prvního setu rozhodl rozdíl pouze dvou bodů, bohužel pro turecký tým, 23:25.

Druhý set začal opět vyrovnaně (6:6), ale pak domácí Dukla přidala tři body, což donutilo tureckého trenéra Nedima Özbeye ke svolání svého týmu k oddechovému času. Liberečtí volejbalisté však pokračovali v nastaveném tempu i nadále (13:7) a na to reagoval hostující kouč druhým oddechovým časem. Porada tureckému týmu moc nepomohla a Dukla si stále udržovala několikabodový náskok (18:11). Po dalším ese hostujícího Venna na ukazateli svítilo skóre 22:17 a liberecký trenér Nekola zastavuje soupeře prvním oddechovým časem, po kterém v krátké době následuje i druhý (23:19). Koncovku si již domácí hráči pohlídali (25:20) a srovnávají na 1:1 na sety.

Vstup do třetího setu měli lepší domácí volejbalisté, ale hráči Istanbulu tlaku Dukly nepodlehli a rychle se propracovali k vedení 5:8. Dukla se snažila nepříznivý vývoj zvrátit, což se jí podařilo a za vyrovnaného stavu 14:14 se začínalo od začátku. Nejprve měla mírný náskok Dukla (16:15), ale po oddechovém čase hostujícího trenéra se karta obrátila. Za stavu 17:20 i trenér Nekola čerpá oddechový čas, poté střídá nahrávače Mateusze Biernata za mladého Jiřího Srba, ale Galatasaray pokračuje v nastoleném trendu a set ukončuje dalším esem, 19:25.

I na začátku čtvrtého setu se soupeři přetahovali o každý bod (4:4). Pak si Dukla vybudovala několikabodový náskok (7:4), který i přes značné úsilí hostujícího týmu udržovala. Po úspěšném bloku Liberce si za stavu 13:11 žádá trenér Instanbulu oddechový čas. I nadále se Dukle daří úspěšně blokovat, na což reaguje hostující trenér střídáním Rolanda Gergye. Přichází eso libereckého nahrávače Mateusze Biernata a reakce turecké strany v podobě druhého oddechového času. Ani ten však rozjetou Duklu nezastavil v jejich vítězné jízdě na konci čtvrté sady, 25:17.

O vítězi utkání tak musel rozhodnout tie-break.Ten začal opět vyrovnaně, pak však hosté odskočili na 4:7. To přimělo domácího trenéra Nekolu k oddechovému času a po dvou chybách Petra Šulisty k jeho vystřídaní za Aleše Správku. Dukla začala bodový odstup soupeře snižovat (7:9) a Galatasaray žádá o oddechový čas, další přichází za stavu 8:11 ze strany domácích, kdy liberecký trenér uklidňuje své hráče před důležitou koncovkou. Za stavu 12:14 ho následuje i trenér soupeře. Na konci zápasu na ukazateli svítí 12:15 a výhru si odváží hostující Galatasaray.

Nejvíce bodující hráč zápasu byl estonský univerzál vítězného týmu Oliver Venno s 22 body, jeho protějšek liberecký Jan Štokr přispěl 20 body.

VK Dukla Liberec – Hapoel Kfar Saba (ISR) 3:0 (32:30, 25:15, 25:13)

Rozhodčí: Zotovic, Till

Sestavy

Domácí: Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Šotkovská, Candráková, Kopecká, libero Dostálová. Střídaly: Šustrová, Kolářová, Holubcová

Hosté: Kasprzak, Marcelo De Oliveira, Castiglione, Velikiy, Devash, Correa Goncalves, libero Erez. Střídaly: Waremshtein, Shir-On

Do prvního osmifinálového duelu vstoupily lépe hostující volejbalistky, které si vybudovaly až osmibodový náskok. To však liberecké hráčky nezlomilo, postupně se na své soupeřky bodově dotáhly a následovala dramatická a nekonečná koncovka prvního setu. V ní Liberec odvrátil sedm setbolů a po 42 minutách se radoval z vítězství. Vybojovaná koncovka prvního setu libereckého družstva v poměru 32:30 se ukázala jako rozhodující pro celkový vývoj utkání. V druhém i ve třetím setu pak výborně podávající ženy Dukly nedaly izraelskému soupeři žádnou šanci, když od začátku setu postupně navyšovaly své vedení a soupeřky k většímu odporu vůbec nepustily. Po výhrách 25:17 a 25:15 se Liberec zaslouženě radoval z vítězství v zápase 3:0.

Nejvíce bodující hráčkou utkání byla domácí univerzálka Nikola Pištěláková s 18 body.

Autor: Olina Roháčová, Jiří Carba

Český pohár 2019/20 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Nusle Praha - TJ Sokol Šternberk 0:3 (15:25, 19:25, 20:25) – postupuje Šternberk Extraligový Šternberk měl výborný nástup do zápasu a...

Ranking CEV muži k 30.9.2019

V evropském žebříčku naši muži poskočili o jedno místo před Finy a tím si zajistili místo v kontinentální kvalifikaci na OH 2020. Kompletní ranking...

2019 CEV ME muži

Mistry Evropy 2019 se stali volejbalisté Srbska, druhé místo patří Slovinsku, třetí skončilo Polsko. Všechny výsledky ZDE