13.2.2020

To se nevidí každý den, vítězství 3:0 českého týmu v prestižní Champions League

Po rozlosování základních skupin volejbaloví odborníci pasovali Jihostroj na outsidera skupiny A letošní Champions League 2019/20. Jihočeši však překvapili hned v prvním utkání a ani zápasy s italskými velikány nebyly hrou „kočkou s myší“. Před dnešním utkání měl Jihostroj teoretickou šanci na druhé místo ve skupině, ale hlavně to byl zápas pravdy o třetí místo.

VK Jihostroj České Budějovice – Fenerbahce HDI Sigorta Istanbul 3:0 (25:23, 25:23, 25:21)

Rozhodčí: Luts (BEL), Ferreira (POR)

Diváků: 2 300

Jihostroj: De Amo, Michálek, Mach, Šotola, Zmrhal, Todua, libero Kryštof. Střídali: Křesťan, Mechkarov, Fila

Fenerbahce: Karasu, Kiyak, Ünver, Batur, Ter Maat, Hidalgo Oliva, libera Karatas, Dengin. Střídali: Yatgin, Rossard, Akdeniz, Sikar

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Věděli jsme, že když Turky dostaneme pod tlak, tak nemají úplně náturu zabojovat. Ale my jsme hráli bezchybně celý zápas, bojovali a byli jsme na stop procent soustředěni. Jenom ve třetím setu jsem si vzpomněl na olympijskou kvalifikaci, když přišel na servis Grozer, ale ustáli jsme to a koncovku už dohráli v pohodě. Musím poděkovat opět divákům, byly super.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Jsem za toto vítězství moc rád a kde byl rozdíl? Ustáli jsme, až na jeden výpadek, jejich servis na příjmu, ubránili jejich nejúdernějšího hráče Ter Maata a skládali těžké bodovky. Hlavně jsme vydrželi koncentrovaně celý zápas, to bylo důležité.“

Začátek prvního setu byl velmi vyrovnaný a po  jednobloku Michálka bylo i skóre vyrovnané, 6:6. Bohužel po doteku Macha sítě při útoku, soupeř odskakuje na tříbodový rozdíl 7:10. Trenér Dvořák reaguje ihned prvním oddechovým časem. Kapitán Mach drží Jihostroj - blok, útok a výborný servis. Je srovnáno 11:11. Esem Šotoly se domácí poprvé ujímají vedení 13:12. V polovině prvního setu je to souboj podávajících hráčů, ale lépe se daří domácím a nutí trenéra hostů k prvnímu time outu za stavu 16:14. Těsně před koncovkou je opět srovnáno 17:17. Zmrhal uhrává z těžké pozice a v lepší pozici do koncovky jde Jihostroj, 20:18. V koncovce je vidět bezchybná hra obou družstev, takže při druhém time outu hostů Jihostroj stále udržuje dvoubodové vedení, 23:21. Setbol připravuje nekompromisně útokem Mach. Hosté kazí servis a první set je „doma“.

Druhý set je kopií toho prvního, ani jeden tým se nedostává do většího vedení, 6:6. Dva bloky a ulívka Zmrhala posílá domácí do dvoubodového vedení 8:6. Výborný zápas zatím hraje Zmrhal. Na jeho razantní útok z výšky soupeř zatím nemá obranu. Celý set jsou Turci „kratší“, bohužel těsně před koncovkou se trefují do servisu a trenér Dvořák musí jejich tlak zastavit time outem. Oba soupeři hrají bez vynucených chyb a čeká nás nervy drásající koncovka. Domácí odskakují o dva body, 23:21. Teď stačí jen „ztrátovat“. První setbol má na podání Šotola. Hosté si ještě berou oddechový čas, 24:22. Obrovská chyba rozhodčího dává šanci ještě hostům, už mohlo být „hotovo“, alespoň v druhém setu. Ale Zmrhal potvrzuje svůj výborný výkon a bez nervů druhý set ukončuje. Domácí vedou 2:0 a vypadá to moc dobře.

Jihostroj vstupuje do třetího setu lépe, ale zázračný obraný zákrok hostujícího celku a následný útok Hidalgo Olivy srovnává na 3:3 a následné eso posouvá hosty do vedení. Blok Mach-Šotola opět vrací domácím vedení, 6:5. Na síti teď úřaduje dál blokem Šotola, 8:6. Přes Šotolu se opět neprosazuje Hidalgo Oliva a následně ho ani nezablokuje, 11:8. Tento stav nutí trenéra Fenerbahce k prvnímu time outu. Domácí přidávají po chybě nahrávače soupeře bod na 14:11 a následně po útoku hostujícího smečaře do autu další, 15:11. Hosté se ale nevzdávají, po dvou esech Hidalga Olivy snižují na 15:14. Bohužel se Hidalgo Oliva trefuje i po oddechovém čase, je vyrovnáno 15:15. Čtvrté eso soupeře za sebou a trenér Dvořák opět beru time out. Až kapitán Radek Mach dostává soupeřova „bombarďáka“ ze servisu. Dva bloky domácích opět posouvají Jihostroj do vedení, 18:16. Šotola si poradil s ultra těžkou nahrávkou z pole a domácí jdou do koncovky s pěkným náskokem, 19:16. Šotola se opět nemýlí (21:18) a eso Macha skóre navyšuje na 22:18. Cenné vítězství je blízko. První mečbol „nabíjí“ smečí Zmrhal. Soupeř kazí servis a je to tady. Tříbodové vítězství bez ztráty setu proti velikánovi evropského volejbalu je jak z volejbalového snu.

Autor: Jiří Carba, foto CEV