24.2.2018

Překvapivé vítězství liberecké Dukly nad loňským vícemistrem UP Olomouc

23. kolo UNIQA volejbalové extraligy žen 2017/18 se neslo v duchu vítězství domácích družstev. U Prostějova, který porazil Ostravu a u děvčat z KP Brno, která zvítězila nad Frýdkem-Místkem by to asi překvapení nebyla. Ale vítězství Dukly Liberec nad UP Olomouc, jenom potvrzuje, že označení Dukly "černým koněm" letošního ročníku naší nejvyšší soutěže nebylo od věci.

VK PROSTĚJOV – TJ OSTRAVA

Vzájemný duel posledních českých zástupců v evropských pohárech byl specifický tím, že oba celky do něj šly v únavě po hodně náročném zápasovém programu. Mnohem lépe se s touhle situací vyrovnaly volejbalistky Prostějova, které střetnutí 23. kola UNIQA extraligy žen ČR 2017/18 proti Ostravě přesvědčivě ovládly a potvrdily své vedení v průběžné tabulce.

č.: 105        dne: 24. 2. 2018        v hod.: 17.00

VK Prostějov – TJ Ostrava 3:0 (25:20, 25:15, 25:17)

Rozhodčí: Peloušek J., Horký P.

Počet diváků: 300

Domácí: Weiss, Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, libero Kovářová. Střídaly: Zatloukalová, Nová.

Hosté: Valková, Kojdová, Zemanová, Čuboňová, Žolnerčíková, Nachmilnerová, libero Chevalierová. Střídaly: Makauskaite, Diatková, Šípová, Sedláčková.

Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „Je skvělé, že i druhý domácí souboj s nebezpečným soupeřem krátce za sebou jsme zvládly velice dobře po herní i výsledkové stránce. Kromě pár horších úseků měl výkon celého týmu vysokou úroveň a po dnešku může určitě panovat spokojenost.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Já jsem spokojený. Místy jsme sice udělali nějaké chyby, ale náročný program tohle přináší. A my jsme i přes únavu nechybovali nijak moc, naopak holky utkání zvládly velice dobře. Byli jsme lepší ve všech činnostech a měli vývoj bezpečně pod kontrolou, čemuž odpovídala výše našeho vítězství. Jediné, co mi vadilo, že střídajícím holkám v některých pasážích málo pomohly členky základu.“

Kateřina Valková (kapitánka TJ Ostrava): „Nepovedlo se nám dodržovat stanovenou taktiku. Podaly jsme slabší výkon, pořádně nezabojovaly a nepopraly se tolik s náročným programem ani silným soupeřem. Zápas nám prostě moc nesedl. Musíme zvednout hlavy a jít dál.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes byl největší rozdíl v důrazu diagonálních hráček. Ty naše se pořádně nedostaly do zápasu, zakončovaly s menší razancí. Navíc jsme nechytili začátky dvou setů, někdy se dlouho zasekli v jednom postavení a nebyli schopní bodovat. K dobrým blokům jsme nepřidali žádnou jinou činnost na potřebné úrovni, Prostějov nás tím pádem jasně přehrál. Chtělo to větší odvahu a utkání si víc užít.“

Zahajovací dějství bylo vyrovnané jen chvíli. Konkrétně do stavu 3:4, kdy přišla na podání Horká a sérií účinných servisů jak nastartovala svůj tým, tak potopila ten hostující. Severomoravankám vůbec nefungovala přihrávka, přidaly i chyby na smeči a dlouho nebyly schopné otočit. Rezultovalo z toho deset bodů vékáčka za sebou na 13:4 (!), což vlastně rozhodlo s předstihem vstupní sadu. Hanačky se dostaly do herní pohody, jasně dominovaly všemi činnostmi. Matné soupeřky se zvedly až v úplném závěru od stavu 24:13, kdy též prostřídané družstvo Prostějova náhle vyrobilo několik nevynucených hrubek. A najednou světelná tabule po sedmibodové šňůře ukazovala 24:20! Teprve pak přišel konec proměněním až osmého setbolu – 25:20.

Výběr TJ každopádně svým mohutným dotahováním zahrozil, tudíž se favoritky musely mít na pozoru. Zkraje druhé části ostražitost měly, neboť brzy opět získaly menší náskok (3:3 – 6:3). Často úspěšně zakončovaly Horká s Kossányiovou, hru výborně tvořila Weiss, kvalitní zákroky v poli předváděla Kovářová. Jakmile se navíc přidalo pár vítězných bloků, následoval další trhák na 12:6. Od té chvíle sice ostravská děvčata držela vcelku rovnocenný boj, ale větší ohrožení obhájkyň mistrovského titulu z jejich strany tentokrát nehrozilo. Rozdíl ve skóre kontinuálně narůstal s jedinou výjimkou (22:12 – 22:15) k suverénnímu vyústění ve prospěch Čadovy party – 25:15.

Leč rozhodnuto ještě nebylo a hned v úvodu třetího dílu přišla zajímavá zápletka. Měla podobu obratu Pommerovy družiny z 3:2 na 3:5, po němž to vypadalo na domácí komplikace. Odpověď ovšem měla velkou rychlost i razanci (7:5), načež rozjeté dámy v červených dresech dostaly průběh znovu pevně pod kontrolu. Jejich komplexně dobrý výkon nedal protivnicím už žádnou šanci a vedl k zaslouženě hladkému triumfu – 25:17 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend

VK KP BRNO – TJ SOKOL FRÝDEK–MÍSTEK

Extraliga míří bleskovou rychlostí vstříc play off, a tak Královo Pole naskočilo tento týden v pořadí už ke svému třetímu zápasu. Na domácí palubovce brněnské hráčky přivítaly v sobotu Frýdek-Místek a poradily si s ním rychle – své soupeřky porazily za 71 minut bez ztráty setu a připsaly si do tabulky důležité tři body.

č.: 103      dne: 24. 2. 2018       v hod.: 18:00

VK KP BRNO – Frýdek-Místek 3:0 (25:16, 25:17, 25:21)

Rozhodčí: Kamil Renčín, Jan Krtička (delegát Ladislav Sysala)

Počet diváků: 100

Domácí: Meidlová, Boulová, Pištěláková, Pene, Vyklická, Zburová ,libero Chlumská. Střídaly: Podhrázká, Janečková

Hosté: Kavková, Pavelková, Kvapilová, Borovcová, Kukůčová, Mitrega , libero Radivojevičová. Střídaly: Vašínová, Blasiak

Ivana Zburová (kapitánka VK KP Brno): „Dnes jsme měly od prvního míče zápas pod kontrolou a šly jsme za vítězstvím 3:0. Jsem ráda, že to tak i skončilo. Připravujeme se už na pondělí na Ostravu, kde chceme také zvítězit.“

Marek Rojko (trenér VK KP Brno): „Družstvo jsme teď připravovali na trojici zápasů. První byl dnes, který jsme chtěli za tři body vyhrát, a já jsem rád, že většina základní sestavy, která byla točená přes týden v dalších zápasech, to tak zvládla. Potřebovali jsme po skoro dvou týdnech dát znovu prostor Zburové, aby se dostala do rytmu zápasem ještě před pondělkem, což se splnilo. Znovu jsme zkoušeli přihrávku ve dvojici ve třetím setu a ta se celkem formuje. Důležité je, že se nikdo nezranil a všechny hráčky jsou zdravé a můžeme pokračovat druhým zápasem té trojice – v pondělí doma s Ostravou.“

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Většinu zápasu ovlivnila naše přihrávka. Když jsme dobře přihrávaly, tak jsme dokázaly hrát vyrovnaně. Vždy jsme se do půli setu držely a pak nám Brno odskočilo díky našim vlastním chybám na dva tři body a pak jsme se už nedostaly zpátky do hry. Neodehrály jsme dobré utkání.“

Leopold Tůma (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Každopádně jsme měli velký problém na přihrávce, to se potom promítlo do celkového průběhu hry. S Brnem jsme hráli rovnocennou partii vždy do půli setu, pak vždycky uděláme vlastní nevynucené chyby. V závěru nás Brno přehrálo spíše podáním a trochu i útokem.“

Do prvního setu vlétly hostující hráčky kvalitním servisem, který Královopolankám působil potíže na přihrávce. Stejnou mincí ale oplácela Klára Vyklická, která čtyřmi podáními v řadě srovnala na 7:7. Podobnou sadou podání zásobila Frýdecko-Místecké Ivana Zburová a tím zajistila mírné vedení brněnských hráček 12:10. Několika chybami hostů, také pak pečlivou obranou Markéty Chlumské a odvážného útočení všech kůlových hráček Brňanky svůj náskok ještě navýšily a bez potíží získaly první set 25:16.

I následující set pokračoval ve znamení riskovaného podání a nízkého počtu přesných přihrávek. Brňanky od začátku sadu kontrolovaly (8:4, 16:12). Frýdečanky se nevyvarovaly velkého množství chyb. Od druhé poloviny sady nedaly domácí hráčky svým tvrdým podáním, přesnou obranou a bezchybným zakončováním hostujícímu celku šanci a s osmibodovým rozdílem dokráčely pro vítězství i v setu druhém poměrem 25:17.

Frýdecko-Místecká děvčata ale v žádném případě neskládala zbraně. S Izabelou Blasiak, druhou nahrávačkou na hřišti, vlétla do třetího setu s vervou (8:6) a blýskla se několika působivými akcemi. Ale od prvního technického time outu se na podání dostala opět kapitánka Brňanek Ivana Zburová a domácí A-tým ukořistil 5 bodů v řadě. Druhý technický time out byl pískán za stavu 16:14 pro domácí zásluhou nevynucených chyb soupeřek. Do stavu 18:16 pro domácí bylo skóre ještě takřka vyrovnané, v koncovce setu (od stavu 20:16) neponechaly Jihomoravanky nic náhodě a v poklidu celý zápas dohrály v poměru 3:0, třetí sadou 25:21.

Autor: Šárka Melichárková, Barbora Mertová

VK DUKLA LIBEREC – VK UP OLOMOUC

K zápasu pátého kola ntadstavbové části UNIQA Extraligy žen proti sobě nastoupili VK Dukla Liberec a VK UP Olomouc . Zápas trval 103 minut a domácí tým slavil vítězství v zápase, ve kterém se po prohraném prvním setu zlepšíl ve všech herních činnostech a slavil tak celkem jednoznačné vítězství.
č.: 104 dne: 24. 02. 2018 v hod.: 19.00
VK Dukla Liberec – VK UP Olomouc 3:1 (21:25, 27:25, 25:22, 25:18)
Rozhodčí: Buchar T., Rychlík D.
Počet diváků: 147
Domácí: Dehabarre, Krišková,Holubcová, Staňková, Mikšíková, Kohoutová, libero Dostálová. Střídaly: Veselá, Nečasová, Vaňková
Hosté: Dudová, Košická, Orvošová, Michalíková, Strušková, Sajdová, libero Sain.
Střídaly: Napolitano, Cutuková
Holubcová Laura (kapitán domácích):
Po vítězné dramatické koncovce ve druhém setu jsme byly lepším týmem a zaslouženě jsme vyhrály.
Libor Gálik (trenér domácích): Velmi důležité vítězství za tři body po výborném kolektivním výkonu všech hráček.
Teplý J.(trenér hostů):
První set jsme získali ještě celkem v klidu a vedli jsme i ve druhém, pak se to ale začalo otáčet. Špatně jsme servírovali a bránili, zatímco soupeř se postupně zlepšoval a výsledkem byla naše zasloužená prohra.
Hosté vstoupili do utkání velmi dobrou hrou na podání i příjmu a měli celý první set pod kontrolou. Zápas se začal otáčet v průběhu druhého setu,z kdy domácí tým přidal na razanci a přesnosti podání, zlepšil se na přihrávce a začal tak hráčky hostujícího týmu přehrávat. Po zvládnuté koncovce tohoto setu ( proměněný třetí setbol) nebylo již o vítězi zápasu pochyb, zbylé dva sety zvládl domácí tým s přehledem a bez problému.
Autor: Jindřich Martinec