11.6.2022

Základními skupinami ME U22 propluly naše dvojice „bez ztráty kytičky“

Mistrovství Evropy U22 2022 v Nizozemsku pokračovalo svým druhým hracím dnem, na programu bylo dohrávání základní skupin. Oba naše páry čekaly dvě utkání, ve kterých měly potvrdit roli favorita. To se nakonec podařilo a díky vítězství ve svých základních skupinách postupují shodně mezi nejlepších šestnáct týmů.

V prvním utkání pátečního programu ME U22 vyzvali Jakub Šépka s Tomášem Semerádem belgickou dvojici Laenen / Goset. Znovu dost foukalo a za těchto okolností se velmi často srovnává úroveň obou týmů. To se naštěstí stalo jen ze začátku prvního setu, kdy se Belgičané dostali do mírného vedení. Pak ale Tom s Kubou začali solit servis, přidali skvělou obranu na síti a v poli a celý zbytek utkání měli plně pod svou kontrolou. Výsledek 2:0 (21:14, 21:12) hovoří za vše.

V posledním zápase základní skupiny tomu nebylo jinak, Tom s Kubou drželi otěže utkání pevně ve svých rukou. Švýcaři Schnegg / Sütterlin tahali celé utkání za kratší konec a naši reprezentanti si tak dokráčeli pro zasloužené vítězství 2:0 (21:16, 21:14).

Julie Honzovičová s Markétou Svozilovou měly stejně jako Tom s Kubou na programu dvě utkání. I ony jako nasazený pár chtěly potvrdit roli favorita na vítězství ve skupině a to se jim nakonec povedlo.

Zápas proti Belgičankám Bex / Pass naše reprezentantky rozehrály skvěle. Dobrá obrana a dohrávání bodových balonů přineslo několikabodový náskok, který si Markéta s Julčou udržely až do konce. Druhá sada začala úplně obráceně. Belgičanky změnily taktiku v obraně a my se přestaly prosazovat v útoku. Díky tomu si Bex s Pass vybudovaly mírný náskok, který se naší dvojici do konce setu bohužel nepodařilo srovnat. V tie breaku holky změnily taktiku na servisu a to se maximálně vyplatilo. Belgičanky nezvládly zareagovat a Markéta s Julčou tak zaslouženě vyhrály třetí sadu a celý zápas - 2:1 (21:14, 14:21, 15:11).

K utkání o postup mezi nejlepších šestnáct týmů turnaje nastoupily naše reprezentantky proti Italkám Bianchi / Mattavelli. V prvním setu Italky na naši dvojici doslova skočily. Skvěle servírovaly, smečovaly a bránily. Holky se s tím bohužel nezvládly poprat a první sadu prohrály. Stejně jako v utkání proti Belgičankám, i proti Italkám Markéta s Julčou po prohraném setu změnily taktiku a servisem šly po vysoké blokařce. To se ukázalo jako velice dobré rozhodnutí. Italky začaly chybovat. Nutno dodat, že to bylo taky tím, že se naše reprezentantky neuvěřitelně herně zvedly a na co sáhly, to proměnily v bod. Vítězství v druhé sadě tak na sebe nenechalo dlouho čekat. V tie breaku Julča s Markétou navázaly na zlepšený výkon, nedaly Italkám sebemenší šanci a po výhře 2:1 (13:21, 22:20, 15:8) postoupily mezi nejlepších šestnáct týmů.