3.8.2022

Až zlatý set rozhodl souboj našich beachvolejbalistek s favorizovaným Německem

První den A1 CEV Poháru národů 2022 v plážovém volejbalu ve Vídni patřil ženám, které rozehrály své základní skupiny. Svůj úvodní zápas proti favorizovaným Němkám odehrály české reprezentantky s obrovskou chutí a energií a o vítězi tak musel rozhodnout až zlatý set.

Jako první český pár se ve Vídni představily Michaela Břínková a Michala Frank, které vyzvaly světové sedmičky Borger / Sude. Do půlky prvního setu se naše reprezentantky držely německých matadorek zuby nehty, ale velký herní výpadek a osmibodová šňůra soupeřek rozhodly o vcelku jednoznačném vítězství německé dvojice v první sadě 21:12.

V druhém setu Míša s Michalou bez bázně a hany nastoupily na své sokyně s velkým sebevědomím. Jako by z našich hráček spadla veškerá nervozita a klidnou a důslednou hrou Němky donutily chybovat. Mírný náskok, který si vybudovaly z kraje setu, skvělou ztrátou postupně navyšovaly a zaslouženě vyhrály 21:14.

O vítězi prvního duelu tak musel rozhodnout tie break, ve kterém Němky naplno prokázaly svou obrovskou zkušenost a vcelku jistě vyhrály 15:7 a pro svou zemi připsaly první bod.

„Myslím, že to zadání, co jsme tady měli, aby se Míša Břínková jakožto mladá hráčka po boku zkušené Míši Frank otrkala v mezinárodní konkurenci, se proti Němkám povedlo. Takhle potrápit světové sedmičky považuji za skvělý úspěch a chtěl bych holky pochválit hlavně za výkon v druhém setu,“ hodnotil trenér Petr Šafář výkony svých svěřenkyň.

Druhý zápas Česká republika vs. Německo obstaraly Martina Williams s Annou Pospíšilovou, které vyzvaly německé jedničky Tillmann / Müller. I toto utkání bylo jako na houpačce. Od stavu 5:5 patřila první sada našim hráčkám. Anna Pospíšilová složila pět balonů v řadě a až pětibodový rozdíl ve skóre se bronzovým medailistkám z letošního MS v Římě nepodařilo zacelit. Martina s Annou tak zvítězily v první sadě 21:18.

Druhý set byl naopak po celou dobu v režii soupeřek, které od začátku do konce diktovaly tempo hry a skvělou obranou a dohranými bodovými míči zvítězily jasně 21:12.

Třetí sada byla znovu obráceně a díky skvělému servisu a pravidelné ztrátě si vítězstvím 15:9 v tie breaku Martina s Annou vynutily zlatý set.

K němu za české barvy nastoupily právě vítězky druhého utkání, aby vyzvaly v boji o celkové vítězství úspěšný pár z prvního zápasu Borger / Sude. Němky začaly přesně podle jejich představ a rázem vedly 5:0. Martina s Annou se ale nenechaly vykolejit a postupně se soupeřkami srovnaly bodový krok. V koncovce zlatého setu Němky ale bohužel opět zatáhly za delší konec a zvítězily poměrem 15:10.

Autor: Martin Mach, foto CEV