13.3.2023

Na turnaji King of the Court v Miami se české dvojice rozhodně neztratily

Série turnajů konceptu King of the Court odstartovala tento víkend (11.-12.3.2023) v americkém Miami. Na pláž v South Beach dorazili jak hráči světové špičky, tak zástupci americké beachvolejbalové školy v čele s olympijskými vítězi Philem Dalhausserem a Kerri Walsh Jennings. V konkurenci světových týmů české páry doslova zářily. Marie Sára Štochlová s Barborou Hermannovou předvedly spanilou jízdu, která skončila bronzem, Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem brali při své premiéře páté místo.

Formát turnajů King and Queen of the Court, v Česku známý jako Sideout, se postupně stává mezi beachvolejbalovými fanoušky velice oblíbeným. Stejně tak tomu je i mezi samotnými hráči a tak není divu, že se i přes absenci bodů do světového žebříčku této akce účastní více a více párů ze světové špičky.

Tento rok si do Miami našly mimo jiné cestu i dva české páry - Bára Hermannová s Marií Sárou Štochlovou coby zkušené hráčky tohoto formátu a Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří byli takzvaným Sideoutem na profi úrovni dosud nepolíbení. Z pohledu obou párů se bylo rozhodně na co se těšit. Nehledě na to, že Mikasu, se kterou se místní turnaj hrál, český beachvolejbalista nikdy neviděl.

V této hře nikdy nevíte, na čem jste a vše se velice rychle mění. „Tenhle formát je strašně nevyzpytatelný. Rozhoduje se tady do poslední chvíle, což jsme si tady několikrát vyzkoušely. Třeba v prvním kole jsme vývoj otočily až v posledních minutách,” popisuje Hermannová dynamiku hry. Pravidla jsou jednoduchá, nejprve si každý z pěti týmů vytáhne z balíčku kartu. Ten, kdo si vytáhne krále potažmo královnu, začíná na bodovací straně. Zbytek párů je připraven na servisu a postupně se jeden za druhým snaží dostat na stranu příjmu, kde se za každou vyhranou výměnu získá jeden bod. Hraje se 15 minut a tým, který má po uplynutí času nejméně bodů vypadává. Takto se hrají tři kola a poslední tři týmy postupují napřímo do dalšího kola.

Bára s Máří až na lehké zaváhání v prvním kole prošly do finále ve velkém stylu. Předváděly solidní sideout a pravidelně získávaly nejvíce bodů. „Potvrdilo se nám to, co už delší dobu cítíme, že jsme více a více sehrané a sideout nám jde lépe a lépe,” zhodnotila Bára progres svého týmu. Nakonec z toho bylo krásné třetí místo a potvrzení momentální formy, které se před turnajem kategorie Challenge v mexickém La Paz rozhodně hodí. „V Mexiku jde o olympijské body a určitě budeme chtít zahrát co nejlépe. Jde jak o body do olympijského žebříčku, tak i o kvalifikaci na MS,” popisuje Hermannová motivaci k co nejlepšímu výsledku.

Perun s Davem šli na celý turnaj odzadu. Neustále byli na prahu vyřazení, ale vždy se jim v poslední možné chvíli podařilo vyhoupnout na to kýžené předposlední místo a tím se posunout o něco blíže k finále. To se nakonec povedlo a české mužské jedničky se mohly těšit z postupu mezi nejlepších pět týmů. U toho ale bohužel zůstalo. Osvědčená taktika z předchozích kol nakonec ve finále neslavila úspěch a Perun s Davem se tak s Miami rozloučili krásným pátým místem.

Kompletní výsledky ZDE

 

Autor: Martin Mach, foto King of the Court

Krátké zprávyArchiv
MS U21 2023 - rozlosování

Mistrovství světa chlapců U21, které hostí od 7. – 16. července 2023 Bahrajn, bylo rozlosováno do skupin. Českou reprezentaci čekají v základní...

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 - Tepic (MEX)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) - Perušič / Schweiner 2:1 (21:16, 21:23, 15:7)

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 - Tepic (MEX)

Perušič / Schweiner – Losiak / Bryl (POL) 2:1 (12:21, 21:16, 15:10), Perušič / Schweiner – Ehlers / Wickler (GER) 2:0 (22:20, 28:26)

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 - Tepic (MEX)

Åhman / Hellvig (SWE) – Perušič / Schweiner 2:0 (21:19, 21:13), Perušič / Schweiner – Schalk / Bourne (USA) 2:0 (27:25, 27:25)

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 - Tepic (MEX) - kvalifikace

Ishii / Mizoe (JPN) – Hermannová / Štochlová 2:1 (21:19, 15:21, 16:14)

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – La Paz (MEX)

Simo / Rodriguez (USA) – Hermannová / Štochlová 2:0 (21:15, 21:13), J. J. Zeng / M. M. Lin (CHN) – Hermannová / Štochlová 0:2 (16:21, 18:21)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018