19.4.2021

Perušič se Schweinerem vydřeli postup do čtvrtfinále, ženy odvál vítr

První čtyřhvězdičkový turnaj v mexickém Cancúnu je v plném proudu. V turnaji zůstalo už jen osm týmů v každé kategorii a nás těší, že ve hře je stále i česká dvojice Ondřej Perušič / David Schweiner, i když jejich cesta do čtvrtfinále byla trochu „trnitá“. Bohužel pro naše ženské páry, Michalu Kvapilovou s Michaelou Kubíčkovou a Barboru Hermannovou s Markétou Nausch-Slukovou, turnaj skončil po zápasech v základních skupinách.

Kvalifikace

Beachvolejbalový triptych v Cancúnu odstartoval kvalifikací v pátek 16. dubna. V ní jsme měli jediného zástupce a to ženský pár Kvapilová/Kubíčková. Naše reprezentantky byly nasazené jako šestý pár kvalifikace a dalo se předpokládat, že vše půjde jako po másle. V prvním zápase se Míša s Míšou střetly s izraelským párem Dave / Strikov. Díky tomu, že foukal silný vítr, se rozdíly v kvalitě hry setřely a po setech (23:25, 21:18) se muselo jít do tie breaku. Tam už s přehledem dominovaly naše reprezentantky, vyhrály 15:8 a postoupily do dalšího kola. Soupeřem o postup do hlavní soutěže byl tým z Finska Lehtonen / Ahtiainem. Tento zápas byl z naší strany už o poznání klidnější a po výhře 2:0 (21:18,21:14) postoupily naše „dvojky“ do hlavní soutěže.

Hlavní soutěž

V základních skupinách hlavní soutěže se představily hned tři české týmy - Kvapilová / Kubíčková (postoupily z kvalifikace), Hermannová / Nausch-Sluková a Perušič/Schweiner.

Začněme tedy duem Kvapilová / Kubíčková. Díky tomu, že holky postoupily z kvalifikace, měly opravdu těžkou skupinu. V prvním zápase vyzvaly turnajové sedmičky Kozuch / Ludwig. Zápas byl po většinu času vyrovnaný a chvílemi byly naše hráčky lepším týmem. Naneštěstí zkušenost německého páru nepřipustila senzaci a Míši prohrály první zápas v základní skupině 2:0 (21:17,21:18) což je posunulo do boje o záchranu.

V zápase „o všechno“ se utkaly s brazilským párem Patricia / Rebecca. První set sliboval velké drama, jelikož byl vyrovnaný až do samého konce. Nakonec ho však Brazilky „urvali“ 21:19, druhý set byl bohužel jasně ve prospěch Jihoameričanek. Po výhře brazilské dvojice 2:0 se Mkduo loučí s turnajem na 25. místě.

České jedničky Hermannová / Nausch-Sluková si po turnaji v Dohá určitě chtěly v Cancúnu spravit chuť. V prvním zápase se utkaly s holandskou dvojicí Keizer / Meppelink. Vstup do utkání se našim reprezentantkám moc nevydařil. Velkou roli v tom hrál již mnohokrát zmiňovaný vítr. Holanďanky si na začátku vylosovaly lepší stranu a možná i proto vyhrály první set 21:15. V druhém setu se otočily strany a zároveň i skóre. Maki s Bárou vyhrály druhý set 21:16 a poslaly tak zápas do tiebreaku. Tam se bohužel moc nedařilo a i díky pár nevynuceným chybám český pár prohrál 1:2.

Maki s Bárou tak pro setrvání v turnaji musely porazit australský pár Clancy / Artacho. Po vydřené koncovce prvního setu, který naše reprezentantky vyhrály 23:21, jako by se něco stalo. Druhý set byl jasně pro Australanky 21:10 a po tiebreaku 15:10 pro Clancy / Artacho naše jedničky v turnaji končí na 25. místě.

V prvním zápase nastoupil Perušič se Schweinerem proti rakouské dvojici Ermacora / Pristauz. Bylo vidět, že kluci jsou trochu nervózní, dělali nevynucené chyby a dost se prali s větrem. Rakušané hráli svou trpělivou hru, a i když Češi volejbalově byli místy o dost lepším týmem, tak skóre mluvilo jasně - 2:0 (21:18, 21:17) pro Rakušany poslalo naše borce do bojů „o život“.

Stejně jako holky i Perun s Davem museli do bojů o záchranu. V druhém zápase ve skupině tak narazili na domácí pár Ontiveros / Virgen. Zprvu to vypadalo jako možná nejschůdnější soupeř, opak byl ale pravdou. Mexičané „kousali“ doslova celý zápas. Po prvních dvou setech (24:26, 21:19) se utkání posunulo do tiebreaku. V infarktové koncovce, kde jak naši borci, tak Mexičané, získali pár mečbolů, byla nakonec naše dvojice šťastnějším týmem a výhrou v tomto veledůležitém zápase 2:1 (24:26, 21:19, 22:20) si zajistila postup do vyřazovacích bojů.

Play-off

V prvním kole play-off narazil náš mužský pár na tým Ruska v podání dvojice Myskiv / Liamin. Po prvním setu, který naši borci vyhráli 21:12, se dal čekat pohodový průběh i v druhém setu, jenže ruský pár byl proti. Zlepšenou hrou pro sebe získal druhý set a zápas tak šel do tiebreaku. Tam už si Perun s Davem postup do nejlepší šestnáctky nenechali vzít - 2:1 (21:12, 16:21, 15:9).

V boji o čtvrtfinále nastoupil český pár proti týmu USA Bourne / Tr. Crabb. Soupeř to rozhodně nebyl jednoduchý. Američané na posledním mistrovství světa brali čtvrté místo, tady v Cancúnu navíc vyhráli svoji nabitou skupinu. Dave s Perunem ale jako polití živou vodou zasadili americkému páru tvrdou stopku. Po setech (21:18, 21:12) vítězí 2:0 a postupují do nejlepší osmičky, kde v boji o semifinále vyzvou na centrkurtu ruský pár Semenov / Leshukov.

Zápas můžete sledovat v pondělí večer od 21 hodin našeho času na YouTube kanále Beach volleyball world.

Autor: Martin Mach, foto FIVB

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Šépka / Sedlák 2:0 (21:19, 21:17), Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) –...

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)