12.9.2022

6. kvalifikační turnaj MČRSV v Opavě určil průběžné pořadí před finále v Jindřichově Hradci

Posledního kvalifikačního turnaje MČRSV 2022 v Opavě se zúčastnilo pouze devět družstev. Pozdní sběr Praha se musel z důvodu zranění a nemoci svých hráčů na poslední chvíli omluvit a proto byl turnaj den před zahájením přelosován ze dvou pětičlenných skupin na tři, dle průběžného pořadí. Navíc předpověď počasí neslibovala nic příjemného. To byl další nelehký úkol pro místní pořadatele z týmu Republica Opava. Zdeněk Bramberger a Vlastimil Čermák raději zamluvili dvě haly. V první hale u zimního stadionu se představila družstva z první a druhé skupiny a v druhé hale svá střetnutí odehrála třetí skupina. Samotné boje o konečné umístění již byly pouze v jedné hale, a proto se turnaj trochu protáhl.

Pořádající družstvo – REPUBLICA OPAVA

Zleva stojí Vlastimil Čermák, Zdeněk Valík, Bohumír Dihel, Vítězslav Rychtář, Daniel Kusyn,
dole zleva Bohumil Křempek, Jaromir Cypris, Lumír Křístek.
Na fotografii chybí vedoucí družstva Zdeněk
Bramberger

V první skupině se o pořadí rozhodovalo až v posledním utkání, protože domácí Republica Opava si v druhém kole vyšlápla na největšího favorita turnaje Sešlost Brno, které do Opavy přijelo v nejsilnějším složení. Brno v prvním kole zvítězilo nad Pražským výběrem 2:0 a jasně dominovalo i v prvním setu s Opavou. V druhém setu ale Opava využila domácího prostředí a v dramatické koncovce vyrovnala (21:17, 22:22, 24:22, 25:23). O vítězi rozhodovala až zkrácená hra, kde se hrálo po dohodě vedoucích až od stavu 5:5 pro urychlení turnaje. Opava získává za stavu 11:8 tříbodové vedení, které v závěru setu navyšuje a za stavu 14:9 se raduje z prvního mečbolu. Brno dva setboly dokázalo odvrátit, ale třetí si již domácí borci pohlídali, když tvrdou smečí vytloukli blok a překvapení turnaje bylo na světě. Bohužel dvě těsně prohrané koncovky setů 25:23 s Pražským výběrem odsunují Republiku Opavu až na poslední místo ve skupině a Brno katapultují do finále.

V druhé skupině se k překvapení schylovalo hned v prvním kole. Pivovar Svijany se radoval z prvního setbolu s Hanáky již za stavu 24:19, ale na jednom postavení Moravané získávají první setbol. Ten ještě Svijany odvracejí, ale druhý si již Hanáci pohlídali. Druhý set patřil Svijanům, ale v tiebreaku Hanáci opět bojují o každý míč a dokonce vedou 10:7 a jsou velmi blízko vítězství. Svijany se dokázaly na jednom postavení několikrát prosadit blokem a získat první mečbol (10:14). Herní kolaps z prvního setu již hráči nepřipustili a se štěstím vítězí 2:1. K dalšímu překvapení již ve skupině nedošlo a družstva se seřadila v pořadí, jak byla do skupiny nasazena.

I ve třetí skupině nakonec nedošlo k žádnému překvapení a družstva se v tabulce seřadila dle nasazeného pořadí. I přesto, že v prvním kole nečekaně prohráli Medědi Litomyšl se Sršány Mnichovo Hradiště rozdílem 18:24. Druhý set a tiebreak s převahou zvítězili Medvědi.

Po odehrání skupin se již hrálo o konečné umístění pouze v jedné hale na dvou kurtech, což zpomalilo průběh turnaje.

Finálová skupina začíná duelem prvního týmů MČRSV Brnem a druhého celku Svijany. Obě družstva mají shodně bodů a zápas sliboval vysokou úroveň. Brno ale do prvního setu nastupuje v improvizované sestavě, protože hvězdy si odskočily na oběd. Toho Svijany dokonale využívají a od prvních rozeher získávají značnou převahu a vítězí 25:17. Do druhého dějství již Brno nastupuje v nejsilnější sestavě. Zásluhou Petra Karabce se rychle ujímá Brno vedení 5:1, ale to je ze strany Brna na dlouhou dobu vše. Vilém Hubka se na útoku rozehrává k velkému výkonu a společně s Oldřichem Kozou staví neprodyšnou zeď na síti a Svijany se dostávají do trháku (5:7, 7:14 z pohledu Brna). Až po druhém oddechovém čase se začíná Brno bodově dotahovat (15:17), přesto závěr setu patří Svijanům (15:21, 19:25), kteří zaslouženě vítězí bez ztráty setu.

Druhý zápas Brno s Medvědy již nepodcenilo a bezchybným výkonem hladce vítězí 2:0. Vítězství v šestém kvalifikačním turnaji musely Svijany potvrdit ziskem jediného setu s Medvědy. Proto opět nastupují v nejsilnější sestavě a vítězí 25:19. V druhém setu již nebylo prakticky o co bojovat. Pořadí bylo stanoveno. Přesto i druhý set patří Svijanům, když v dramatické koncovce vítězí 25:23 a z Opavy si odváží pohár a diplom pro vítěze. Zároveň se vrací na první místo průběžného pořadí a do finále přijede jako vítěz kvalifikačních turnajů.

Ve skupině o čtvrté až šesté místo došlo ke kuriózní situaci, když do tabulky si připisuje každé družstvo dva body za vítězství 2:0. Nakonec rozhodoval poměr jednotlivých míčů. Pražský výběr má nejlepší poměr 1,06494 a končí na čtvrtém místě. Druzí ve skupině Hanáci 0,98718 a nakonec Sršáni Mnichovo Hradiště 0,95122 obsazují šesté místo.

Třetí skupina o sedmé až deváté místo se nakonec nedohrála. Poslední utkání mezi domácí Opavou a Zvičinou skončilo kontumačním vítězstvím Zvičiny 2:0. Bylo to poslední utkání turnaje a domácí hráči nechtěli prodlužovat turnaj, proto vítězství bez boje přenechali soupeři. Zbylá utkání v této skupině prohrál Frenštát shodně 0:2 a obsadil konečné deváté místo. Domácí Opava končí osmá a třetí skupinu o umístění vyhrává Zvičina a zásluhou zisku tří bodů se posouvá na sedmé místo průběžné tabulky. O dvě místa klesá Pozdní sběr Praha, který tento turnaj bohužel vynechal.

Poslední kvalifikační turnaj byl nakonec odehrán v hale, v dopoledních hodinách sice panovalo přijatelné počasí, které se ale v odpoledních hodinách prudce změnilo a přes Opavu se přehnala průtrž mračen, která by nedovolila turnaj dohrát. Proto je nutné závěrem poděkovat pořadateli, že haly zajistil a přispěl k zdárnému odehrání posledního kvalifikačního turnaje. Zároveň zajistil tři kvalifikované rozhodčí, kteří bez sebemenších protestů odřídili celý turnaj. Celkem bylo odehráno 37 setů (1544 míčů). Nejlepší družstva a jednotlivci obdrželi poháry a všechna družstva diplomy.

Výsledky zápasů – základní skupiny:

Skupina A

1. Sešlost Brno - Pražský výběr 2:0 (17,25), Republica Opava 1:2 (21,-23,-11)
  2. Pražský výběr - Republica Opava 2:0 (23,23)
  3. Republica Opava

Skupina B

1. Pivovar Svijany - Hanáci 2:1 (-25,15,11), Zvičina 2:0 (24,10)
  2. Hanáci - Zvičina 2:0 (22,12)
  3. Zvičina

Skupina C

1. Medvědi Litomyšl - Sršání MH 2:1 (-18,15,8), TJ Frenštát p R. 2:0 (19,22)
  2. Sršání MH - TJ Frenštát p R. 2:0 (12,19)
  3. TJ Frenštát p R.

Utkání o konečné umístění:

Finálová skupina:

• Pivovar Svijany - Sešlost Brno 2:0 (17,19), Medvědi Litomyšl 2:0 (19,23)
  • Sešlost Brno - Medvědi Litomyšl 2:0 (19,13)

Skupina o 4. - 6. místo:

• Pražský výběr - Sršání MH 0:2 (-16,-16), Hanáci 2:0 (15,12)
  • Hanáci - Sršáni 2:0 (16,12)

Skupina o 7. - 9. místo:

• Zvičina - TJ Frenštát p R. 2:0 (16,19), Republica Opava 2:0 (0,0)
  • Republica Opava - TJ Frenštát p R. 2:0 (15,22)