29.8.2022

Skvělý úspěch na ME v plážovém volejbale neslyšících, Češi jsou mistry Evropy

V týdnu 14. - 21. srpna 2022 se konalo v rakouském Badenu 5. mistrovství Evropy v plážovém volejbale neslyšících a zároveň se na místě hrálo i 1. mistrovství Evropy v plážovém volejbale neslyšících do 19 let. Účastnilo se jej 10 ženských a 9 mužských párů z celkem 9 států a v mládežnické kategorii vždy 4 dvojice z celkem 5 států. Jak v mužské, tak ženské kategorii byly dvojice rozděleny do dvou skupin A a B.

Rozlosování na první technické schůzi zařadilo naši dvojici CZE1 (Jan Žídek ml., Šimon Bambas) do čtyřčlenné skupiny A spolu s GER2, AUT1, ITA1. Dvojice CZE2 (Jan Žídek, Šimon Skopový) byla zařazena do pětičlenné skupiny B s AUT2, GER1, ITA2, UKR. Ženská dvojice CZE (Oldřiška Žídková, Anna Pavlovová) měla ve skupině A dvojice LTU1, AUT, POL2, ITA. Ženská skupina B se skládala z SWE, UKR, HUN, POL1, LTU2. Jan Žídek st. si bohužel z posledního tréninku v ČR odnesl zranění v podobě odštípnuté loketní kosti, která poškodila i vazy. I s tímto částečným omezením do utkání nastoupil a odehrál kvalitní zápasy.

Tým CZE2 měl ve skupině jednu výhru a tři prohry, tudíž poté hrál se třetím nasazeným z druhé skupiny a to proti Italům č. 1, se kterým hráli velmi vyrovnaný zápas, bohužel prohráli. Další den, i přes stále bolavý loket, se Jan Žídek se svým spoluhráčem Šimonem Skopovým postavil proti dalšímu soupeři v boji o 7. - 8. místo. Ačkoliv naše dvojice bojovala o každý balon a hrála vyrovnaný zápas, přesto rakouskému soupeři č. 1 podlehla a skončila na 8. místě.

Ženy ve skupině měly dvě prohry a dvě výhry, skončily na třetím místě ve skupině a hrály pak o 5. – 8. místo proti švédské dvojici, kterou hladce porazily. Další den se pak postavily proti polské dvojici žen č. 2, kterou též porazily a skončily na krásném 5. místě z 10 párů.

Mužský tým CZE1, Jan Žídek ml. a Šimon Bambas, odehrál všechny zápasy ve skupině s výhrou a čekalo je semifinále proti GER1. Tohoto soupeře dokázala naše dvojice letos na brazilské Deaflympiádě ve skupině porazit, i když se nakonec Němci umístili na 3. místě a naši na 5. místě, takže chtěla výhru nad nimi zopakovat. Perfektním zahájením obou setů donutili naši reprezentanti soupeře, aby si vzal oddechový čas. V prvním setu Němci náskok dotahovali, přesto to nestačilo. V druhém setu byl soupeř i rozhozen, počáteční náskok nedohonil, a ještě získal červenou kartu za nesportovní chování, čímž našim daroval jeden bod. Konečný stav byl tedy 2:0 (21:18, 21:13) a slavil se postup do finále!

Na sobotní finále proti UKR nastoupili kluci CZE1 ve 12 hodin před početné, a hlavně hlasité publikum, sestávající se hlavně z ostatních hráčů, trenéra, fyzioterapeutky, ale i několika Čechů žijících dlouhodobě v Badenu. První set začali naši fantasticky a získali si ze začátku dvoubodový náskok, který pak drželi až do konce setu. Druhý set se vyvíjel velmi podobně, kluci nedělali chyby, ztrátovali a využívali skvělého servisu a vyčapaných balonů v poli. Finálové skóre bylo 2:0 (21:19, 21:18) a euforie fanoušků i hráčů obrovská. Pro mnoho ostatních sportovců i činitelů byla převaha našich nad Ukrajinci překvapením a skládali jim poklony. Potěšila i zasloužená pochvala od trenéra.

Konečná bilance ME je tedy 5. místo Oldřišky Žídkové a Anny Pavlovové, 8. místo Jana Žídka st. a Šimona Skopového a fantastické zlato Jana Žídka ml. a Šimona Bambase!

Autor: Jan Žídek