Reprezentace
23. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
24. 7. 2021
Ženy - přátelské utkání : SUI - CZE
Reprezentace
5. 8. 2021
Ženy - přípravný turnaj v HUN : HUN, AZE, NED, CZE
Reprezentace
24. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
Reprezentace
25. 8. 2021
Muži - přátelské utkání : TUR - CZE
12.5.2021

Stoletý český volejbal se světu ukáže v Ostravě hned dvakrát

Už za několik týdnů čtyřhvězdičkový turnaj v Ostravě jako nejvyšší možná kategorie v mezinárodním plážovém volejbale a na konci léta spolupořadatelství evropského šampionátu mužů v klasickém šestkovém volejbale. Český volejbal století organizované činnosti připomíná právě hlavně tím, že se těmito výraznými mezinárodními akcemi připomene celému volejbalovému světu. „Těší nás to i proto, že třeba s mistrovstvím Evropy se nám daří držet trend, že každou dekádu takto vrcholnou akci dokážeme uspořádat,“ říká Marek Pakosta, předseda Českého volejbalového svazu, jenž před několika dny svůj post obhájil na valné hromadě svazu a český volejbal tak povede i v dalších letech.

Začněme tedy od konce, právě evropským šampionátem. Jak zapadá do oslav?

Výborně a my jsme rádi, že právě letos můžeme navázat na šampionáty, které u nás v minulosti proběhly. Není jednoduché takovou akci uspořádat a nám se to pravidelně daří. Navazuje na šampionáty, které Česko pořádalo před deseti a dvaceti lety.

Hrát se bude v Ostravě, proč právě tam?

Vyplynulo to z podmínek, které je potřeba připravit, což se týká především haly a její nutné kapacity. Navíc Ostrava má s pořádáním podobných akcí zkušenosti, je to volejbalové město s blízkostí na Polsko, dalšího spolupořadatele mistrovství. Evropský šampionát spolupořádají kromě těchto zemí ještě Estonsko a Finsko a pro nás je významné i to, že budeme právě po Polsku, kde se odehraje i finálový víkend druhým nejvýraznějším státem. Vedle základních skupin nás čekají čtyři utkání osmifinálové fáze a dvě čtvrtfinále, podle mě to bude svátek volejbalu se vším všudy.

Jste v naději, že i s diváky…

To bychom samozřejmě byli rádi. Věříme, že alespoň v nějakém počtu budou moci na zápasech být přítomni, což ukáží následující týdny.

Podobně na tom je i J&T Banka Ostrava Beach Open 2021, který v Ostravě proběhne už na začátku června. Jak vnímáte pozici turnaje v hierarchii plážového volejbalu?

Jde o poslední čtyřhvězdičkový turnaj, kterým lze získat body do žebříčku, na jehož základě se páry kvalifikují na olympijské hry v Tokiu. Předcházející dva ročníky ukázaly, že beachvolejbal do Ostravy patří a věřím, že se to letos znovu potvrdí.

Jde o velkou šanci i pro domácí hráče a hráčky i právě vzhledem k blížící se olympiádě. Co říkáte jejich současné pozici?

Že pro nás jako pro český volejbal je komfortní. Vypadá to totiž, že budeme v Tokiu mít zastoupení jak v mužské části soutěže, tak v ženské. Kluci mají účast jistou na více než 99 procent, děvčata se na žebříčku posouvají každým turnajem a v Ostravě to mohou úspěšně završit. I proto to bude podle mě velmi zajímavý turnaj. Vedle poslední možnosti získat místo na olympiádě půjde i o to získat pro olympijský los co nejlepší výchozí pozici, navíc to před Tokiem bude vlastně poslední šance zahrát si tak kvalitně obsazený turnaj.

Obě výše zmíněné akce zapadají do rámce oslav sta let organizovaného volejbalu v Česku, čím se ještě český volejbal v jejich rámci hodlá prezentovat?

Jde o řadu akcí, kterými si chceme jednak připomenout slavnou minulost a jednak ukázat, že volejbal patří mezi nejvýznamnější sporty nejen v Česku. Proto chystáme například výstavu 100 let Českého volejbalu včetně historických artefaktů v Národním muzeu, je navíc připravena putovní exhibice. Oslavy výročí připravují také jednotlivé krajské svazy, takže proběhnou i na regionální úrovni.

 

Autor: Štěpán Sedláček, foto Jiří Zerzoň

Krátké zprávyArchiv
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Českou UNIQA extraligu si v dresu Kladna vyzkouší Niklas Seppänen, smečař finské reprezentace poslední sezónu hrál v domácí lize za tým Hurrikaani...

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy - Ruse (BUL)

o 3. místo: Španělsko – Česká republika 3:2 (28:26, 10:25, 23:25, 25:16, 15:10) finále: Chorvatsko – Bulharsko 1:3 (25:22, 22:25, 17:25, 20:25)

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Univerzál Marek Šotola vymění v nadcházející sezóně Francii za Německo, z Poitiers míří do týmu Berlin Recycling Volleys.

 
Final Four Golden European League 2021 - ženy - Ruse (BUL)

semifinále: Česká republika – Bulharsko 0:3 (13:25, 23:25, 19:25)

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Novým trenérem volejbalistů Ostravy se stal Richard Vlkolinský, asistent trenéra slovenské reprezentace a dlouholetý trenér družstva Košic.  

 
Nové angažmá pro sezónu 2021/2022

Novou tváří v dresu olomouckých vysokoškolaček bude brazilská smečařka, která může zaskočit i na postu univerzálky, Jessica Silva. Poslední sezónu...

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018