14.4.2022

Karlovarsko i nadále drží v play-off neporazitelnost, Lvi vystrčili drápky

Čtvrteční podvečer přinesl druhé zápasy semifinálové série UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22. Volejbalisté Karlovarska nezaváhali na palubovce Odoleny Vody a od postupu do finále je dělí jedna výhra. Naopak České Budějovice v  domácím prostředí pražských Lvů na výkon z prvního vzájemného duelu nenavázaly. Pražané byli dnes lepším týmem a po zásluze srovnali stav série na 1:1. Třetí zápasy jsou na programu v neděli.

AERO ODOLENA VODA – VK ČEZ KARLOVARSKO

V druhém utkání semifinále play-off nedokázalo AERO využít domácího prostředí a znovu prohrálo třísetovým rozdílem. Utkání mělo vysoko kvalitu z obou stran, leč hosté byli preciznější v dlouhých rozehrách i na ztrátu. AERO se snažilo, ale na Karlovarsko to nestačilo, to tak vede 2:0 v sérii.

AERO Odolena Voda - VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (19:25, 18:25, 21:25)

stav série 0:2

Rozhodčí: Kvarda P., Dmejchal M., lajnoví Tůmová M., Kindermanová L.

Počet diváků: 868

Domácí: Svoboda, Horák, Hladík, Shchadilov, Carmody, Démar, libero Hadrava. Střídali: Chevalier, Chancy, Jachnicki, Ribom

Hosté: Vašina, Patočka, Indra, Wiese, Zajíček, Keemink, libero Pfeffer.

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Jakmile dostaneme šanci Karlovarsko potrestat, tak to nevyužijeme a strašně nás to sráží dolů. Musím pochválit hosty, kteří hrají konstantně a bez chyb, ale my se nevzdáváme a bojujeme dál. Obrovské díky fanouškům, kteří vytvořili nádhernou kulisu.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „I přes naše úsilí dostat Karlovarsko pod tlak se nám to moc nedařilo, ale to především díky kvalitě kádru, které Karlovarsko má. I přes riziko na servisu Karlovarsko ten tlak ustálo a bylo jednoznačně lepší v mezihře a v řešení standardních situací. Víme, že to bude neskutečně těžké, ale na neděli se určitě co nejlépe připravíme a jdeme do dalšího boje.“

Daniel Pfeffer(kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Byl to hrozně těžký zápas, mám ohromnou radost, jakou kvalitu jsme dnes předvedli, protože přesně tohle je na Vodolku potřeba. Ono to vypadá 3:0, ale bylo hrozně upracované, my jsme takticky dodržovali, co jsme měli, a Vodolka prostě čekala na chvíli, kdy nám to nebude vycházet. Zakousli se do nás ve třetím setu, ale my jsme tu kvalitu udrželi po tři sety a vyhráli jsme, mám hroznou radost za kluky.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Já gratuluji svým klukům, pro nás je to skvělé vítězství. Jsem spokojený i s výkonem, soustředili jsme se na volejbal a v podstatě jsme nepustili Vodolku do trháku a aby se nedostala do varu, to jsme splnili. Těšíme se na třetí zápas.“

Úvod utkání byl z obou stran vyrovnaný, na obou stranách se těžce ztrátovalo. V polovině setu se domácím nedařilo prosadit proti dobře organizované obraně Karlovarska, které navíc tlačilo skvělým a tvrdým servisem. Hosté odskočili, domácí trochu zamíchali sestavou a skóre se začalo mírně stahovat. Karlovarští si ale vše pohlídali a první set vyhráli.

I druhý set začal vyrovnaně, ale v malém vedení byli znovu hosté. Domácí se drželi svého soupeře, ale díky servisu znovu tlačili přípravu domácího útoku dál od sítě a domácí útočníci se neprosazovali. Hosté odskočili a vytvořili si znovu slibný náskok, o který nemohli přijít. Vyhráli i druhý set.

Do třetího setu lépe vstoupili domácí a podařilo se jim několikrát dohrát bodovou situaci. Karlovy Vary se ale držely a nechtěly nechat pustit domácí hráče do varu. I přes časté zásahy challenge systému se domácí dostali z tlaku a Vary se znovu dostaly do tříbodového vedení, které ještě domácí jednou snížili na rozdíl jednoho bodu po přímém bodu e servisu, ale zkušeně si hosté konec pohlídali a vyhráli celé utkání 3:0.

Karlovarsko se ujímá vedení v sérii 2:0, třetí utkání se odehraje v neděli v Karlových Varech. Děkujeme všem fanouškům za skvělou podporu po celou dobu utkání.

Autor: Tomáš Havlát, foto Václav Kohelka

VK LVI PRAHA – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Skvělý výkon předvedli pražští Lvi v druhém klání extraligového semifinále proti Jihostroji České Budějovice. Favorizovaného protivníka přehráli za hodinu a půl 3:0 a sérii vyrovnali na 1:1.

VK Lvi Praha – VK Jihostroj České Budějovice 3:0 (25:16, 25:23, 25:19)

stav série 1:1

Rozhodčí:  Grabovský, Krtička

Počet diváků: 850

Domácí: T. Kriško, Nedejlković, Janouch, Smith, Todua, van Dijk, libero Moník. Střídali: McCarthy, Vodička, Pliasetskyi

Hosté: Michálek, Polák, Schouten, Licek, Sedláček, De Amo, libero Kryštof. Střídali: Stoilovič, Piskáček, Mach, M. Kriško

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Výborný výkon a důležité vítězství. Diváci nás hnali dopředu, za což jsme jim vděční. Klíč je stále stejný, musíme jednou vyhrát venku. Rádi bychom se o to pokusili, už tuto neděli.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Jsem maximálně spokojený. Po prvním utkání jsem říkal, že se musíme zlepšit na podání a ubránit Schoutena. Obojí se nám povedlo a zaslouženě jsme zvítězili. Je to 1:1 a jedeme dál.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Lvi dali jasný důraz na servis, my jsme proto měli ztížený útok. Zásadní bylo, že jsme neproměnili v body téměř žádné balony, které jsme čapli v poli. Tedy gratuluji soupeři a těším se na nedělní domácí zápas.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Gratuluji domácím, předvedli velmi dobrý výkon. Pokaždé, když jsme se blížili a set se lámal, oni odskočili. My jsme navíc vždy udělali nějaké chybičky. V podstatě jsme je celý zápas doháněli a kdykoli se nám to mohlo podařit, tak jsme klíčový balon prohráli.“

První oddechový čas byl v Unyp areně k vidění po odehrání třinácti výměn. Vzal si ho trenér hostů Dvořák. Důvody? Van Dijk řádil na servisu a na tabuli skóre svítil stav 8:5. Jelikož se nic podstatného nezměnilo, požádal kouč o chvíli později (11:7) o druhý time. Lvi však byli trpěliví a příjemný náskok si stále udržovali (15:11). A dokázali se blýsknout i esem, tak jako McCarthy (18:12). Trenér Jihostroje se pokusil o změnu a na plac poslal druhého nahrávače Piskáčka a univerzála Michala Kriška, později kapitána Macha. Tato sada ovšem patřila domácím – 25:16.

Také v druhém dějství Lvi drobně odskočili při servisu van Dijka, tentokrát o dva body (7:5). Poté, co Todua předvedl vtipné zakončení „otočkou“ (10:7), konal se první time. Asi není třeba vysvětlovat, která lavička si jej vzala. Kouč Dvořák svým svěřencům nejspíše dobře poradil, vyrovnali na 11:11 a o oddechový čas požádal pro změnu trenér domácích. A taky věděl, co říci – podával Smith a Lvi byli opět ve vedení 13:11. Do koncovky se šlo za stavu 20:18. Ještě před ní si trenér Dvořák vybral plný počet svých oddechových časů. A opět se skóre srovnalo. Servíroval de Amo, když svou smeč vyhodil Tomáš Kriško (21:21). Jenže chybku brzy napravil, nejprve nechytatelně útočil a pak si připsal eso (24:22). Hosté čelili setbolům. Ten první ještě odvrátili, ten druhý, po time Lvů, už ne – 25:23.

I třetí set začali lépe Lvi. Bylo to 8:5 a lavička Jihostroje se radila. Opět přišel záhy i druhý oddechový čas, konkrétně za stavu 11:8. Hosté se ovšem nevzdávali, při Machově podáních se vytasili několika úspěšnými bloky a vyrovnali na 14:14. Van Dijk a Tomáš Kriško však byli při chuti – 17:14.  Oba týmy hrály na hranici obětování, výměny byly dlouhé a musely se líbit. O něco více domácím fandům, jejichž miláčci šli do koncovky za stavu 20:18. V ní excelovali a radovali se z vyrovnání v sérii – 25:19.

MVP zápasu podle aplikace SmartVolley tentokrát vyhlašoval český olympionik Lukáš Rohan. Stříbrný medailista z Tokia korunoval smečaře Lvů Tomáše Kriška.

Autor: David Nejedlý