12.1.2023

Brněnské Šelmy vedoucímu týmu UNIQA extraligy řádně zatápěly

V Brně v hale Kounicova byl k vidění jediný zápas UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23 hraný 12. ledna, v dohrávce 11. kola zavítal do Brna dněperský Prometey. První vzájemný zápas v Kutné Hoře vyhrály ukrajinské hráčky, už tehdy ale Šelmy ukázaly, že jsou schopny proti účastníkovi Champions League odehrát velmi dobrý zápas.

VK Šelmy Brno – SC Prometey Dnipro 2:3 (25:27, 25:22, 26:24, 21:25, 13:15)

Rozhodčí: Slezák Jan, Trumpeš Daniel

Počet diváků: 69

Domácí: Širůčková, Dubianska, Kyrychenko, Benediktová, Kozubíková, Pluhařová, libero Chevalierová. Střídaly: Šotkovská, Marková, Mokrá

Hosté: Milenko, Maievska, Danchak, Khober, Grbac, Velykokon libero Niemtseva. Střídaly: Dorsman, Artyshuk, Karasova, Zharkova

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Škoda těsné prohry, dnes jsme mohly určitě i vyhrát. Mrzí mě čtvrtý set, který jsme měly dobře rozehraný, a nakonec jej vyhrál soupeř. Na konci jsme odešly na útoku, ale celkově to byl velmi pěkný zápas, který se musel divákům líbit. Skvělá pozvánka na sobotní derby.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Byl to moc hezký zápas, na obou stranách bylo k vidění spoustu ubráněných míčů v poli. Ve čtvrtém a pátém setu jsme měli trochu problém složit balón, soupeř nás dobře odbránil. V průběhu zápasu také Dnipro výrazně zlepšilo přihrávku.“

Světlana Dorsman (kapitánka SC Prometey Dnipro): „Byl to těžký zápas, bojovaly jsme a snažily jsme se eliminovat chyby. Jsem spokojená, že jsme vyhrály takto náročné utkání.“

Ivan Petkov (trenér SC Prometey Dnipro): Myslím si, že to od obou týmů nebyl nejlepší výkon, bylo k vidění spoustu chyb. Na druhou stranu to bylo velmi bojovné, což je pro náš mladý tým dobrá zkušenost hrát takto vyrovnané zápasy. Hrajeme téměř bez střídání, ve dvou týdnech máme devět zápasů, což pro nás fyzicky není jednoduché. Česká extraliga je hodně vyrovnaná a žádný tým nám nedá nic zadarmo.“

Domácí hráčky nezačaly dobře, Dnipro plnilo roli favorita – 5:10. Neuvěřitelná série pěti složených nahrávek v řadě domácí blokařky Adély Benediktové ale Šelmy dokázala vrátit do hry – 14:16. Po esu ukrajinské nahrávačky ve službách Šelem Angeliny Dubianske bylo dokonce srovnáno na 19:19. Šelmám se dařilo na útoku, svěřenkyně Ivana Petkova chybovaly, a dokonce Brno vybojovalo dva setboly. Ani jeden z nich bohužel nedokázalo proměnit a po bloku hostující Maievske Prometey vyhrál první set 25:27.

Šelmy začaly skvěle druhou sadu, po dvou esech v řadě smečařky Terezy Pluhařové vedly 9:5. Body se do hry zapojila i Anna Šotkovská, která do druhého setu vystřídala Marii Kozubíkovou, Brno si nadále udržovalo pohodlný náskok. Už se zdálo, že za stavu 23:17 je rozhodnuto, hostující tým ale svým dobrým servisem a především chybami v mezihře Brna ještě dokázal stáhnout rozdíl na dva body, po chybě na podání ale přeci jen Brno srovnalo – 25:22.

Šelmy vletěly do třetího setu skvěle - 4:0, později dokonce 12:4. Prometey nakopla série čtyř bodových bloků v řadě a dokázal po sérii chyb na straně domácích srovnat na 20:20. Šelmy to ale nezlomilo, pomohla střídající Šotkovská a vedly 23:21. Eso Hanny Kyrychenko ukončilo třetí set za stavu 26:24.

Ve velmi solidním tempu začal i čtvrtý set, týmy nechybovaly a poctivě ztrátovaly. Až při podání hostující Maivske dokázal Prometey Šelmám utéct na 9:15 (z 9:8). Ukrajinská smečařka domácích Šelem ale rovněž přišla se skvělým servisem a další sérií stav srovnala na 15:15. Pak už ale brněnské hráčky nedokázaly počapat útoky soupeře a Dnipro srovnalo na 2:2 (21:25).

Suverénně najel ukrajinský mistr do pátého setu a hned zkraje vedl 2:6. Za stavu 4:8 po výměně stran chytly Šelmy druhý dech a snížily na 9:12. Dva bloky Kyrychenko v závěru setu znamenaly dokonce snížení na 13:14. Mečbol nakonec proměnila Yevhenija Khober a Prometey v Brně vyhrál 2:3 na sety.

Autor: Matouš Müller