22.12.2018

Dukla Liberec na Prostějov umí, brněnské derby pro hostující Královo Pole

Dnešní tři zápasy 15. kola uzavřely UNIQA volejbalovou extraligu žen 2018/19 v roce 2018. Třetí Prostějov opět v tie-breaku nestačil na druhou Duklu Liberec, Olymp potvrdil průběžnou čtvrtou příčku výhrou nad trápící se Ostravou. V napínavém brněnském derby se na palubovce Šelem radovalo Královo Pole a dnešní výhrou se před reprezentační přestávkou vyhouplo na 5. místo.

PVK OLYMP PRAHA – TJ OSTRAVA

Olymp Praha v posledních třech zápasech získal plný počet bodů a svým soupeřům nedovolil zisk ani jednoho setu. Díky předehrávanému zápasu dnešního 15. kola, ve kterém Šternberk získal tři body ve Frýdku-Místku, se Ostrava propadla na poslední, desáté místo v tabulce. Motivace pro poslední zápas roku bude tedy jasná: Olymp bude chtít potvrdit nárůst formy a upevnit si čtvrté místo v tabulce a Ostrava bude bojovat o odpoutání ze dna extraligové tabulky.

č.: 75    dne: 22. 12. 2018     v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – TJ Ostrava 3:0 (25:23, 25:22, 25:16)

Rozhodčí: Nedbálek, Sukup

Počet diváků: 250

Domácí: Šimáňová, Šmídová, Černá, Vojíková, Kalhousová, Komárková, libera Stavinohová, Pešková. Střídala: Staňková

Hosté: Zemanová, Kašparová, Makauskaite, Nečasová, Diatková, Žolnerčíková, libero Chevalierová. Střídaly: Sedláčková, Lukáčová, Faltínová, Zedníková, Poláchová

Pavlína Šimáňová (kapitánka Olymp Praha): „Jsem ráda, že jsme ten předvánoční zápas zvládly a že jsme si nadělily krásný dárek k Vánocům. A doufám, že budeme takhle pokračovat i po Novém roce 2019.“

Stanislav Mitáč (trenér Olymp Praha): „Tak jako každé utkání s Ostravou to bylo těžké. O vítězství v poměru 3:0 rozhodly koncovky prvního a druhého setu. První set ukončila přesnou smečí na čáru Komárková. Třetí jsme už dohráli v poklidu. Jsem rád za úspěšnou sérií čtyř zápasů s plným bodovým ziskem a poměrem setů 12:0.“

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Škoda koncovek prvních dvou setů, kdy jsme pokaždé udělaly více chyb. Soupeř byl agresivnější na síti a to rozhodlo. Poslední třetí set byl již v „naší režii“.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „V prvních dvou setech rozhodovaly maličkosti. Byli jsme nedůrazní na útoku, v ostatních činnostech jsme byli rovnocenní.“

Olymp sice vedl 9:5 v prvním setu, potom ale zvolnil a i díky nevynuceným chybám se Ostrava postupně dostala až k vedení 16:15. Olymp se probudil při servisu Komárkové a díky dirigentským schopnostem Šmídové uhrál set nejtěsnějším rozdílem.

Druhý set zahájila Ostrava nevynucenými chybami (2:6), ale domácí tým opět zvolnil a nechal Ostravu vyrovnat. Poté se dlouho pouze ztrátovalo a bodově Olymp odskočil až za stavu 14:14 na 20:15. Ostrava nic nevzdala, po karetním intermezzu se ostravské hráčky semkly a snížily ze stavu 17:21 na 21:22, ale to již bylo z jejich strany vše a Olymp po dalším dramatu získal i druhý set.

Třetí set byl již z pohledu Olympu nejklidnější, hráčky si vytvořily dostatečný náskok a i přes drobné komplikace dovedly zápas do vítězného konce.

Autor: Jiří Trochta, foto Štefan Matúš

VK PROSTĚJOV – VK DUKLA LIBEREC

Počtvrté v této sezóně se včetně přípravy utkaly volejbalistky Prostějova a Liberce, počtvrté zvítězila Dukla nejtěsnějším poměrem v pěti setech. Ženy VK tuhle pro ně nemilou tradici nezlomily ani v duelu 15. kola UNIQA extraligy ČR 2018/19, když doplatily na mnohem víc spáchaných chyb a z posledního zápasu před Vánocemi vytěžily jediný získaný bod, zatímco dva putovaly k Nise.

č.: 71    dne: 22. 12. 2018      v hod.: 17.00

VK Prostějov – VK Dukla Liberec 2:3 (28:26, 13:25, 23:25, 25:18, 13:15)

Rozhodčí: Kovář V., Trumpeš D.

Počet diváků: 450

Domácí: Nová, Bezhandolska, Horká, Kojdová, Kozmík, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly: Toufarová, Baláková, Šmídová, Weidenthalerová

Hosté: Kopecká, Mikšíková, Kohoutová, Pištěláková, Veselá, Candráková, libero Dostálová. Střídaly:  Holubcová, Kolářová

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Ničí nás dlouhé šňůry inkasovaných bodů po výpadcích na přihrávce i zbytečných chybách v dalších činnostech. Třeba Liberec si přihraje a pak dává strašně moc bodů útoky středem sítě, což my kvůli tomu horšímu příjmu nemůžeme. Přesto jsme navzdory špatným úsekům a kiksům dostaly zápas aspoň do tiebreaku, máme bod. Abychom však Duklu porazily, na to podle mě zatím nemáme.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Proti Liberci se trápíme celou sezónu, je to stále stejná písnička. Sice máme lepší pasáže a díky tomu se podařilo získat dva sety, ale vinou dlouhodobých problémů na přihrávce to dnes na víc nestačilo. Soupeř je nejlépe podávající tým extraligy, z čehož těžil, my jsme se většinu utkání těžko prosazovali. Zkušenější hosté navíc nechybují tolik jako my, umí si lépe připravit útok z mezihry. O naší těsné porážce 2:3 rozhodlo hlavně patnáct zkažených zakončení.“

Laura Holubcová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Bylo to drama s mnoha zvraty, ale řekla bych, že průběh utkání ovlivňovaly spíš naše výpadky. Prostějov z mého pohledu hrál celou dobu podobně a dost chyboval, dva sety získal díky tomu, že my jsme v nich udělaly chyb ještě víc. Tiebreak rozhodly právě ty hrubky, asi i pevnější nervy a trocha štěstí. Bez možnosti střídat smečařky jsme za dva získané body zde samozřejmě velice rády.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Začali jsme špatně, v okleštěné sestavě bez dvou smečařek byl úvod z naší strany hodně nepovedený. Holky se však postupně uklidnily, hrály to, co jsme si domluvili a možná až moc lehce otočily vývoj setů dobrým výkonem z 1:0 na 1:2. Škoda čtvrté sady, tam už jsme asi mysleli, že to půjde samo. A nešlo. Naopak tiebreak zvládl celý tým výborně, za ten i za dvoubodové vítězství – v daném složení a únavě docela nečekané – chci děvčata moc pochválit.“

V předchozích šlágrech doma měly Hanačky velké problémy s mizernými vstupy, tentokrát přesně naopak. Bezhandolska v úvodu skvěle zapodávala, Horká útočila a celý dobře bránící tým bleskově utekl na 6:0. Za stavu 8:3 však přišel prudký zlom, kvalita se přesunula na druhou stranu sítě, chyby zrcadlově. A hostéující tým rychle vyrovnal na 9:9. Úplně stejný průběh se opakoval uprostřed zahajovací sady, když náskok vékáčka získaný novým náporem (16:12) soupeřky zase zlikvidovaly při účinném servisu tahounky Pištělákové (17:13 – 17:18). Pětibodová šňůra dokonce hosty poslala premiérově do vedení, nicméně koncovka vycházela dlouho lépe Prostějovankám. V závěru ale nevyužily dva setboly za sebou (24:22), vzápětí promarnily dva pro změnu Duklačky (24:25, 25:26). Až krásné drama utnuly tři výměny domácích v řadě, přičemž vedle Horké klíčově zabrala Kozmík – 28:26.

O výhodu přiživenou dalším miniúnikem na 2:0 dámy v růžovém následně přišly hodně mizernou pasáží. Kupily jednu hrubku na druhou, Severočeškám se naproti tomu dařilo a herní tápání Petrášových svěřenkyň potrestaly razantním obratem na 4:14! Tím bylo v tomto dějství de facto vymalováno, neboť úřadující mistryně republiky se ani potom nezvedly, místo toho zahučely do bláta ještě hlouběji (8:21). A utrpěly dílčí debakl – 13:25.

Nutno zdůraznit, že ráz celému střetnutí rozhodující měrou určovala přihrávka. A vládl ten, kdo ji zrovna zvládal a současně nutil podáním protivníka k příjmovým výpadkům. Názorným příkladem se stal i start třetí části s libereckým otočením z 3:0 na 7:10. Aby ženy VK hned pak vyrovnaly (10:10), posléze opět ztrácely (12:15). Gálíkova parta působila o něco komplexnějším dojmem, nedoplácela tolik na vlastní přehmaty. Hanácké bojovnice se sice ve finiši vzchopily, dvakrát dotáhly na nejtěsnější rozdíl (20:21, 22:23). Víc jim ovšem divy zpod Ještědu výrazně těžící z útočných obíhaček Candrákové nedovolily – 23:25.

Přesto se domácí plejerky viditelně zvedly z určitého útlumu, jímž předtím procházely. Náhle dostal jejich volejbalový projev větší jistotu i svěžest, pomohly si několika vítěznými bloky. Rázem tak uprchly do slibného trháku 9:4 a 12:6, jako spolehlivý bodový stroj tradičně fungovala kapitánka Horká. Zkvalitněním výkonu se k ní přidaly také ostatní parťačky a jakmile společnými silami připojily další odskočení (13:9 – 16:9), už nezadržitelně směřovaly ke srovnání setového skóre – 25:18.

Konečný výsledek tedy musel stanovit rozhodující tiebreak. V něm oranžovo-žlutá děvčata dokonale využila série nevynucených chyb prostějovských hráček v zakončení, z 2:1 najednou zářilo na světelné tabuli 3:7. Nešlo ale o stěžejní moment, neboť domácí družstvo krizi překonalo rychlým dotažením (7:8), vzápětí dokonce vyrovnáním (9:9). Jenže hostující výběr se v úplném závěru opřel o vyšší spolehlivost (11:14), zatímco finální sprint Prostějova včetně odvrácení dvou mečbolů (13:14) fatálně zničil lehce zahraný bagr nesmyslně do těsného autu – 13:15 a 2:3.

Autor: Marek Sonnevend

VK BRNO – VK KRÁLOVO POLE

Poslední zápas roku 2018 svedl proti sobě brněnské rivalky. Šelmy Brno hostily ve své domácí hale na Kounicově ulici soupeřky z Králova Pole. Obě družstva měly v tabulce shodně bodů a bojovalo se tak nejen o „brněnskou nadvládu“, ale především o lepší postavení v tabulce před koncem roku.

č.: 73      dne: 22. 12. 2018          v hod.: 18.30

VK Brno – VK Královo Pole 1:3 (28:26, 23:25, 13:25, 24:26)

Rozhodčí: Pecháček L., Spáčil L.

Počet diváků: 350

Domácí: Boulová, Nováková, Beránková, Kuželová, Janečková, Sklenářová, libero Chlumská. Střídaly: Pospíšilová P., Pospíšilová A.

Hosté: Vyklická, Nichol, Skiba, Podhrázká, Fricano, Meidlová, libero Digrinová. Střídala: Šloufová

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Vyrovnaný zápas. Třikrát se rozhodovalo až v koncovce. Bohužel pro nás tentokrát vyhrály soupeřky, ale byl to hezký zápas.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „Věřil jsem v tie-break, bohužel to nedopadlo.“

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): „Vybojovaly jsme důležité tři body. Rozhodovalo se až v koncovkách a jsme rády za výhru.“

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Výborný vánoční volejbal na obou stranách. Rád bych popřál všem příznivcům volejbalu krásné Vánoce a hezký vstup do Nového roku.“

Do prvního setu vstoupily domácí hráčky odvážně na podání. Znepříjemňovaly tak KáPéčku přihrávku a následný útok. I přes nesnáze hrály hostující hráčky velmi bojovně v obraně a při servisu nahrávačky Nichol se dostaly poprvé v setu do vedení (14:13). S pomocí nevynucených chyb domácích se náskok královopolských hráček zvyšoval a do koncovky si tak braly čtyřbodové vedení. Šelmy však ukázaly, kdo je tu doma a po vypjatém boji zakončily první set bodovým blokem.

Druhý set začal zkaženými servisy hostů, a tak šly domácí volejbalistky do mírného vedení 7:4. Trpělivou hrou však hráčky Králova Pole donutily Šelmy chybovat a byly tak ve stálém kontaktu (13:12). I když si Šelmy vytvořily přesně mířenými útoky pětibodový náskok, hostující tým se nevzdal a diváci v hale tak mohli sledovat další napínavou koncovku. Z té vyšlo tentokrát po bodovém bloku lépe KáPéčko.

Hostům začal vycházet risk na servisu. Šelmám se přestalo dařit na přihrávce a Královo Pole tak mělo zjednodušenou obranu i útok (5:11). Střídání nahrávaček ani timeouty domácímu trenérovi nepomohly a bodový rozdíl se zastavil až na čísle 13. Hostující hráčky pak braly třetí set poměrem 25:13.

Do čtvrtého setu vstoupily oba týmy vyrovnaně. K vidění byly napínavé koncovky, nevídané zákroky a diváci na Kouničce sledovali boj o každý míč. Díky dobrému útoku nakonec kráčely setem o krok lépe Šelmy (17:16). I čtvrtý set pak vyústil v napínavý konec. V něm udělaly hostující hráčky méně chyb a berou tak všechny tři body.

Autor: Klára Kuníková, foto Matouš Müller