6.4.2019

Prostějov vyrovnal semifinálovou sérii s Libercem, Olomouc i nadále suverénní

UP Olomouc potvrzuje svoji dominanci v letošní UNIQA volejbalové extralize žen 2018/19. I v druhém utkání nedovolila pražskému Olympu ani set a v příštím utkání si již může zajistit finálovou účast. Naopak druhé semifinále mezi Prostějovem a Libercem je vyrovnané. Po pětisetové prohře v Liberci neponechaly v domácí hale děvčata z Prostějova nic náhodě a sérii vyrovnaly. V zápase o 7. místo Ostrava porazila KP Brno a rozhodne až třetí zápas v Brně.

PVK OLYMP PRAHA – VK UP OLOMOUC, stav série 0:2

PVK Olymp Praha si postupem do semifinále v dramatické sérii proti Brno dokázal, že umí bojovat a svými výkony opět zaplnil vršovickou halu. Naproti tomu Olomouc prošla do semifinále naprosto hladce – bez ztráty setu a potvrdila, že je jasným favoritem na titul mistra ČR. Domácí hráčky určitě budou chtít pokračovat ve výkonech z minulých zápasů, ale jsou vědomy síly soupeře.

č.: 141        dne: 6. 4. 2019              v hod.: 17:00

PVK Olymp Praha – VK UP Olomouc 0:3 (20:25, 17:25, 15:25)

Rozhodčí: Kvarda, Rychlík – Svoboda, Michalíková

Počet diváků: 240

Domácí: Staňková, Šimáňová, Šmídová, Komárková, Purchartová, Kalhousová, libero Stavinohová. Střídaly: Černá, Valková

Hosté: Kubínová, Michalíková, Trnková, Orvošová, Kossanyiová, Stružková, libero Kovářová. Střídaly: Košická, Dedíková

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Od dnešního zápasu jsme očekávaly více, doufaly jsme, že soupeře více potrápíme, ale Olomouc ukázala svou suverenitu v letošního soutěži a přehrála nás ve všech herních činnostech. Určité úseky naší hry byly dobré, ale nedokázaly jsme z toho vytěžit více.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Na utkání jsme se chtěli dobře připravit, věděli jsme, že nemáme co ztratit, ale jen získat. Bohužel zůstalo jen u slov a přáních. Pravdou je, že jsme hráli s velkým favoritem, s velmi dobře hrajícím týmem. Tímto soupeři gratuluji k výhře. Do utkání jsme vstoupili, tak že jsme prohrávali o jeden až čtyři body, a to se neslo celým zápasem, neustále jsme tahali za kratší konec. Měli jsme pouze dvě šance, v prvním setu jsme si ji odpárali, když jsme se dotáhli na jeden bod, ale pak jsme hned dostali eso. Další pidi šance byla ve třetím setu, když byla Valková na servisu, ale pak jsme vyrobili tři chyby za sebou. Série s Brnem nás vyčerpala fyzicky, ale i psychicky. Z hráček spadlo napětí a nebyli jsme schopni podat koncertovaný a soustředěný výkon po celé utkání.“

Katarina Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „V dnešním zápase jsme zahrály lépe než ve středu. Pomáhaly jsme si dobrým servisem a zasloužily jsme si vyhrát 3:0. Těšíme se na třetí zápas a doufáme, že sérii ukončíme.“

Jiří Teplý (kapitán VK UP Olomouc): „Pro nás bylo důležité potvrdit olomoucké vítězství. Ze soupeře jsme měli respekt, Standa nám vyhrožoval televizí. V prvním setu jsme se potýkali s nervozitou a v polovině setu jsme měli výpadek – pohodově jsme vedli, trochu jsme polevili a soupeř se chytil, ale koncovku jsme zvládli. Od druhého setu se již holky uklidnily a z naší strany to byl standardní, dobrý výkon.“

Po vzájemném oťukávání (4:4), Olomouc zlepšila servis, tradičně nechybovala a šla do vedení 7:4. Když v polovině setu zaznamenaly Hanačky čtyři bodové bloky za sebou a vedly 17:9, zdálo se, že o osudu setu je rozhodnuto, Olymp se ale nevzdal, zabojoval a stáhl na 20:21, ovšem závěr setu byl v režii Olomouce.

Olymp postrádal zápal a entuziasmus z duelů proti Šelmám z Brna. Olomouc si i v průběhu druhého setu udržovala mírný náskok a působila dojmem, že hraje jen to, co potřebuje. Stejně jako v prvním setu se Olymp dostal jednou na rozdíl jednoho bodu (10:11), ale poté následovala vícebodová série Olomouce a o průběhu druhého setu bylo jasno.

Poslední set se nesl v podobném duchu jako dva předchozí. Olomouc byla silná ve všech herních činnostech, ale největší rozdíl byl na útoku. Domácí hráčky se snažily, ale na rozdíl od soupeře, produkovaly i chyby nevynucené. Zápas byl velice podobný středečnímu, prvnímu semifinálovému duelu.

Autor: Jiří Trochta

VK PROSTĚJOV – VK DUKLA LIBEREC, stav série 1:1

Znovu to vypadalo na nervydrásající a velmi dlouhý boj. Druhé semifinálové utkání UNIQA extraligy žen ČR 2018/19 mezi prostějovskými a libereckými volejbalistkami však takové bylo jen dva sety, než domácí hráčky zařadily vyšší kvalitativní stupeň. A zbytek mače jednoznačně ovládly, čímž srovnaly celou sérii na zápasových 1:1.

č.: 142        dne: 6. 4. 2019        v hod.: 17.00

VK Prostějov – VK Dukla Liberec 3:1 (28:26, 23:25, 25:11, 25:19)

Rozhodčí: Grabovský Z., Činátl R.

Počet diváků: 480

Domácí: Toufarová, Rutarová, Horká, Kojdová, Bezhandolska, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly: Weidenthalerová, Dvořáčková

Hosté: Šustrová, Holubcová, Pištěláková, Mikšíková, Candráková, Kopecká, libero Dostálová. Střídaly: Šotkovská, Kohoutová, Veselá, Vrábelová

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Myslím si, že jsme hned od začátku hrály dobře a víceméně to, co jsme měly. Liberec se dva sety držel ještě vyrovnaně, potom jsme víc přitlačily podáním, slušně přihrávaly a z toho úspěšně útočily, dobře nahrávala Míša Zatloukalová. Celkově super, výborný výkon našeho týmu. A důležité vítězství znamenající vyrovnání série.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „První dva sety byly ohromně vyrovnané, obě družstva se přetahovala s minimálními rozdíly o každý míč a rozhodovalo pár balónů v koncovkách. Výrazně jsme pak odskočili v hodně vydařené třetí sadě, tam se nám dařilo tlačit servisem i dobře bránit. Především jsme však dokázali celkově útočit mnohem lépe, než ve většině zápasů letošní sezóny. Tím se povedlo překonávat kvalitní libereckou defenzivu a soupeře zlomit.“

Laura Holubcová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Je to určitě škoda. Hlavně od třetího setu jsme dělaly spoustu vlastních chyb, Prostějov hrál stabilněji a oproti předchozímu utkání víc držel příjem. Přesto si za porážku můžeme samy, v druhé půlce zápasu jsme až moc sklonily hlavy. Vinou toho i řady nepohlídaných balónů jsme všechno nechaly uplynout do příliš snadné porážky.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Zápas ovlivnila už koncovka prvního setu, který jsme měli výborně rozjetý a zbytečně jej ztratili velkým počtem našich chyb. Asi nervozitou z venkovního prostředí jsme postupně chybovali víc a víc, těch zaváhání bylo z naší strany celkově neuvěřitelné množství. Taky jsme doplatili na špatnou obranu sítě, udělat čtyři bodové bloky za čtyři sety je strašně málo.“

Úvod provázelo oboustranně dost chyb. Méně jich zpočátku dělal domácí tým, proto těsně vedl (4:2, 10:8). Uprostřed vstupního dějství však Severočešky zlepšily obranu i servis, z protiútoků skórovaly (nejčastěji Pištělákovou) a stav rychle otočily ve svůj prospěch na 12:13. Zvýšeným tlakem navíc získávaly ještě větší převahu, Hanačky hodně znejistěly (15:19). Vzápětí ale pro změnu zabraly a udělaly z koncovky drama (19:20, 22:22), které ještě zintenzivnila čtyři zkažená podání za sebou na 24:24. Poté hostující družstvo neproměnilo tři setboly, aby maximálně bojující vékáčko využilo hned svůj první – 28:26.

Start do druhé části vyšel mnohem úspěšněji libereckým plejerkám, jež nasadily k trháku čtyřbodovou šňůrou z 3:3 na 3:7. Z útlumu se Prostějovanky zvedly zanedlouho, pomohla jim taktéž série čtyř získaných míčů (7:10 – 11:10). Fandy bavil atraktivní volejbal s dlouhými výměnami i pěknými akcemi, v téhle pasáži naprosto vyrovnaný (15:15). Leč moravský soubor viditelně stupňoval výkon, pomáhal si velice dobrými bloky a dopředu šel únikem na 19:16. Reakce soupeřek ovšem byla ještě razantnější, při servisu střídající Šotkovské předvedly obrat pěti body v řadě (19:21). Sice ještě nerozhodl, neboť ženy VK srovnaly na 22:22. Nicméně vypjatý závěr tentokrát o fous nezvládly – 23:25.

Jak vrtkavá a ve stylu nahoru dolů může být tahle semifinálová bitva, to názorně ukázala první polovina třetího dílu (3:5, 8:5, 8:8, 12:8). O poznání zdatněji vyšly z kolísavé přestřelky Petrášovy svěřenkyně, které přestaly chybovat a vynikající hrou vyztuženou top podáním Toufarové bleskově prchly na 19:9. Jejich devastující drtička navíc pokračovala až do debakloidního uzavření celé sady – 25:11!

Divám v růžovém vyšel také odpich do čtvrtého pokračování (3:0), načež se Dukla s vydatným přispěním účinně servírující Šustrové vrátila do duelu (3:5). Avšak hle, okamžitě nastal další prudký výkyv na 8:5 ihned vykompenzovaný novým náporem Gálíkova kolektivu (9:8). Poněkud bláznivé dění, ale rozhodně divácky poutavé. V domácím dresu se skvěle dařilo Kojdové doplňované uzdravenou Horkou, zatímco hostující barvy táhla spíš osamoceně Pištěláková. Nejen tento fakt se projevil ve zbytku střetnutí, kdy rozjetý prostějovský mančaft týmovým pojetím postupně zvyšoval náskok (13:10, 17:14, 22:17). A přesvědčivě dospěl k zaslouženému triumfu – 25:19 a 3:1.

Autor: Marek Sonnevend

o 7. místo

TJ OSTRAVA - VK KRÁLOVO POLE, stav série 1:1

V druhém utkání o 7. místo musel domácí tým vyhrát, aby prodloužil sérii hranou na dvě vítězná utkání a vrátil se ještě jednou a naposledy do Brna. To se mu podařilo díky bojovnému výkonu.

č.: 148         dne: 6. 4. 2019        v hod.: 18:30

TJ Ostrava - VK Královo Pole 3:0 (25:14, 25:22, 25:20)

Rozhodčí: Kovář V., Trumpeš D.

Počet diváků: 150

Domácí: Makauskaite, Nečasová, Diatková, Faltínová, Zemanová, Kašparová, libero Chevalierová. Střídaly:  Zedníková, Sedláčková

Hosté: Kopáčová, Fricano, Vyklická, Nichol, Skiba, Kvapilová, libero Meidlová. Střídaly: Podhrázká, Šloufová

Kateřina Zemanová (kapitánka TJ Ostrava): „Dneska chválím tým za povedený a koncentrovaný výkon. Doufám, že zakončíme sezónu výhrou v Brně.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Týmová hra a vysoké nasazení před domácím publikem. Fanoušci opět výborní jako po celou sezónu a tímto jim děkujeme. Ve středu navážeme na dnešní výkon.“

Klára Vyklická (kapitánka VK Královo Pole): „Ve značně okleštěné sestavě se nám nepodařilo soupeře přehrát jako v Brně. Jsme připraveny doma potvrdit první vítězství.“

Tomáš Samsely (trenér VK Královo Pole): „Gratuluji Ostravě, byla lepší, my jsme hráli v improvizované sestavě (dvě hráčky byly uvolněny pro finále juniorek). Ostrava nás tlačila, hrála obětavě na servisu i v útoku. Rozhodne se ve středu v Brně.“

Ostravské hráčky hodily prohru z prvního zápasu za hlavu a do hry se vrhly s vervou (8:4, 9:5). Soupeřky se však nenechaly zahanbit a srovnaly na 9:9. Domácí volejbalistky to nerozhodilo a brzy zase odskočily (16:12, 17:14). Situaci se nepodařilo trenéru hostů změnit ani dvěma oddechovými časy. I díky podání Vilte Makauskaite.

Do druhého setu vstoupil hostující tým koncentrovaněji a nastala přetahovaná o každý míč (5:5). Následně se Brno dostalo do vedení (5:8, 7:11, 13:16). Domácím se podařilo skóre srovnat na 16:16 a Brno pak i díky komplikacím způsobeným zraněním libera Meidlové na chvíli ztratilo s Ostravankami kontakt (18:16, 19:17). Meidlová se sice v závěru setu vrátila zpět do hry, ale hráčky TJ Ostrava si nenechaly vítězství v setu uniknout.

Třetí set začal pod taktovkou domácích (10:6, 12:9). Pak ovšem polevily a dovolily soupeři náskok snížit až na 12:11. Teprve po té se opět ostravské hráčky zkoncentrovaly a až do konce setu už hosty nepustily do vedení (17:13, 20:16, 21:19).

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)

Perušič / Schweiner – van de Velde / Immers (NED) 0:2 (21:23, 21:19), Perušič / Schweiner - George / Andre (BRA) 2:0 (21:17, 21:16)