16.9.2021

Domácí volejbalisté na ME překvapili, pomohli jim i tisíce fanoušků

Celkem 10 volejbalových národních týmů, 21 utkání, 90 akreditovaných novinářů a 30 tisíc fanoušků. I tak lze shrnout právě skončené Mistrovství Evropy ve volejbale mužů v Ostravě. Domácím volejbalistům se podařilo postoupit ze základní skupiny a projít přes olympijské vítěze z Francie do čtvrtfinále. „Během turnaje jsme dostávali kladnou zpětnou vazbu od účastníků, zástupců evropské volejbalové konfederace i od fanoušků. Myslím si, že organizace klapla na jedničku,“ zhodnotil ostravskou část evropského šampionátu předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta.

Čeští volejbalisté vyřadili v osmifinále silné Francouze, přes Slovince ale do semifinále neprošli. Všechny zápasy jste emotivně prožíval přímo u hřiště. Jak hodnotíte výkon týmu kolem trenéra Jiřího Nováka?

Bylo by hezké, kdyby se nám podařilo ve čtvrtfinále třetí set proti Slovincům uhrát. Je pravda, že první dva sety byli Slovinci v pohodě a my jsme je nezvládli dostat pod tlak. Dobře útočili, naproti tomu nám nefungovala obrana tak, jako v minulých zápasech. Ukázalo se, že se Slovinci v tomto turnaji dokázali rozehrát a my jsme vlastně měli trošku štěstí, že jsme je porazili  hned v našem prvním zápase celého turnaje. Pokud bych měl hodnotit celý turnaj, za sebe musím vyzdvihnout úžasný výkon našich kluků.

Jan Hadrava po zápase s Francií řekl, že český tým překročil vlastní stín. Souhlasil byste s tímto prohlášením?

Myslím si, že některé zápasy jsme dokázali odehrát na 120 procent a obecně bych to hodnotil tak, že jsme odehráli to, na co máme možnosti. Všichni víme, že nepatříme úplně do evropské špičky a fakt, že jsme dokázali porazit dva týmy z absolutní špičky – nejprve Slovinsko ve skupině a poté Francii v osmifinále, tak to je hrozně důležitý bonus pro hráče, kteří v týmu jsou. Především je to důležité pro jejich další profesionální rozvoj.

Evropský šampionát se konal současně ve čtyřech státech. V Estonsku, Finsku u nás a v Polsku, kde se o medaile a pohár pro nového mistra utkají nejlepší celky. V každé zemi přitom platila jiná pravidla a například o přítomnosti fanoušků rozhodovaly lokální autority. Vám úředníci ministerstva zdravotnictví, NSA a krajské hygieny povolili naplnit 50 procent kapacity Ostravar Arény. Jak složité byly přípravy a samotný průběh organizace mistrovství Evropy?

Jednalo se o hodně náročnou a velkou akci. Samotné uspořádání šampionátu bylo složitější tím, že jsme spoustu věcí museli přizpůsobovat covidovému režimu. Myslím si, že organizace klapla na jedničku, ale když budu mluvit sám za sebe, jsme teď hodně unavení a samozřejmě by nás potěšilo, kdybychom celý tento proces dokázali završit postupem do nejlepší čtyřky. Za mě ale absolutní spokojenost s celým naším organizačním týmem, který tady odvedl úžasnou práci.

Proběhlo už nějaké zhodnocení ze strany evropské volejbalové konfederace CEV nebo zahraničních týmů?

Během celého turnaje jsme dostávali kladnou zpětnou vazbu jak od samotných účastníků, tak i od zástupců evropské volejbalové konfederace. A také od fanoušků, což samozřejmě vždy potěší. Musím se přiznat, že takovou návštěvu, jaká do Ostravar Arény zavítala na česká utkání, jsem nečekal. Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří se na organizaci podíleli. Nemohu opomenout ani dobrovolníky, kteří to tady odmakali. Nejedná se totiž jenom o akci samotnou, ale i o ty týdny příprav před tím.

V aréně se vystřídalo 30 tisíc fanoušků a domácím volejbalistům to viditelně pomohlo. Po zápasech čtvrtfinále a osmifinále to potvrdili i hvězdní hráči z Francie a Slovinska. Čím si vysvětlujete takový zájem o volejbal?

Všechno souvisí se vším. Naši hráči produkovali hezký a přitažlivý volejbal. Kdybychom hráli špatně, tak těch diváků chodí pochopitelně méně. Kdyby se šampionát konal v jiné než pandemické době, bylo by to ještě lepší, ale navzdory tomu jsem s návštěvností moc spokojený.

V roce oslav sta let českého volejbalu je taková divácká podpora i sportovní úspěch pozitivní zprávou. Připomeňme, že na nejvyšší světové úrovni letos hrají i beachvolejbalisté.

Rád bych řekl, že jsme udělali dobrou propagaci českému volejbalu a přispěli tak dalším milníkem k té naší historické stovce. Samozřejmě to soudím jen za sebe, protože jsem do všeho dost ponořený. Pokud se to i v dalších letech projeví zvýšeným zájmem o náš sport a v mladších kategoriích přibude šikovných volejbalistů, budeme si moct říct, že naše práce stála za to. Nechám posoudit ostatní, jestli se nám to povedlo.

 

Autor: Štěpán Sedláček, foto: Ondřej Driml CEV

Krátké zprávyArchiv
Český pohár 2021/2022 muži - 2. kolo

USK Slavia Plzeň – VK Lvi Praha 0:3 (15:25, 18:25, 19:25) – do 3. kola postupují Lvi

 
Champions League - muži - 2. předkolo

Mladost Zagreb (CRO) – VK ČEZ Karlovarsko 1:3 (25:21, 17:25, 24:26, 8:25)

 
Český pohár 2021/2022 ženy - 2. kolo

TJ Slavia Hradec Králové – VK Šelmy Brno 0:3 (19:25, 13:25, 23:25) - do 3. kola postupují Šelmy

 
Český pohár 2021/2022 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Dobřichovice – PVK Olymp Praha 0:3 (15:25, 19:25, 15:25) - do 3. kola postupuje Olymp

 
Český pohár 2021/2022 muži - 2. kolo

TJ Slavia Hradec Králové – Volejbal Brno 2:3 (25:22, 30:28, 18:25, 22:25, 9:15) – do 3. kola postupuje Brno

 
Český pohár 2021/2022 muži - 2. kolo

VK Benátky nad Jizerou – VK Euro Sitex Příbram 0:3 (14:25, 18:25, 15:25), TJ ČZU Praha – Aero Odolena Voda 0:3 (12:25, 13:25, 21:25), TJ Sokol...

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018